Feed Poslední komentáře
PředchozíDalší
Re: NEŽ JSEM SKOČIL PO ČTVRTÉ od z archivu v 20 zář 2014, 09:18
Mám za to, že je na místě poděkovat Čejenovi za jeho příspěvky, kterými beze sporu oživuje vzpomínky na tvrdou a náročnou službu u výsadkového vojska. Díky jemu, jsme znovu bezmála po 40-50 létech vzpomínkově opětovně vtažení k naším útvarům, kde jako vojáci základní služby jsme s hrdostí nosili červený baret a na saku uniformy paraplacku.

Jeho pocity, které zažíval u svého prvého nočního seskoku, jsou zcela totožné s pocitem, který mě rovněž u prvého nočního seskoku na prostějovském letišti provázel, byť to bylo o 8 let později.

Jack

RE: ROZKAZ Č.1 K ZALOŽENÍ VÝSADKOVÉHO VOJSKA od CEJEN v 20 zář 2014, 09:10
Zajímavý je původ tohoto rozkazu, který se podle historiků v archivu nezachoval. V roce 1947 si jednu kopii pro sebe na památku schoval jeden z písařů štábu praporu. Opatroval jej až do r. 1999, kdy jej předal plk. Jiřímu Šolcovi a ten jej ve druhém vydání " Červených baretů " zveřejnil. Když jsem si jej přečetl mrzelo mne, že jsme jej neměli k dispozici v r. 1987 v Chrudimi, když jsme znovu zakládali prapor. Bylo možno jej přečíst téměř beze změny a to uplynulo 40 let. Jsem však rád, že chrudimská třiačtyřicítka nese hrdě čestný název " 71. PRAPOR ČESKOSLOVENSKÝCH PARŠUTISTÚ ".

Re: NATO A VARŠAVSKÁ SMLOUVA od z archivu v 19 zář 2014, 22:57
Vážený pane,z Vašim článkem se s 80% se dá souhlasit,i když tam zavádíte různé ideologické obezličky,aby jste se panu generálu zalíbil,ale to je Váš vlastní názor.

S čím,ale absolutně nemůžu souhlasit je s tím,že ČSLA,byla do roku 1989 tvrdě ideologická.Odsloužil jsem si 21 let,a můj názor na politruky a různe předsedy CÚV KSČ(celoutvarový výbor KSČ) propagandisty a pod..Tito lidé dle většiny názoru důstojníku byli obyčejní lenoši a neúspěšní velitelé,kteří raději přešli k politrukům.Nejlépe mi to v sedumdesátých letech řekl jeden můj velitel čety (po roce 1990 vysoko postavený důstojník slovenské armády)"Proč bych se zde babral s vojáčkama ve výcvikovém prostoru,když můžu jít k politickému oddělení,nic nebudu dělat,za nic odpovídat.Večer zavřu hubu a šuplík a jdu domů"K čemu bylo PŠM pro mužstvo a MLP pro důstojníky a praporčíky?Když toto absolutně nikoho nezájímalo.Vojín základní služby straník,nesměl být potrastán,dokud se to neprojednalo na stranické schůzi!!!!!!!A tito vojáci to...

[ Pokračování ]

Re: MOKRAĎ od z archivu v 19 zář 2014, 22:56
Výstižné a bezchybné.

Já jsem rád, že jsem byl prvním žákem ve VSOŠE-R a i prvním posluchačem na VVTŠ.

Diplom mám č. 4. Ne podle výsledků :-) ale podle abecedy.

Obě školy mě byly základem pro funkce na VS, od nejnižšího až po nejvyšší, od praporu, po ÚVS, na rotní jsem jezdil na stáže.

Re: 71. ÚDERNÝ VÝSADKOVÝ PRAPOR od z archivu v 19 zář 2014, 22:55
Zdravim,

diky za pekny clanek.

Robert Koperdák

Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé

cron