NATO A VARŠAVSKÁ SMLOUVA

Permanent Linkod FORUM.CSLA.cz v 19 zář 2014, 22:57

NATO A VARŠAVSKÁ SMLOUVA
Vážený pane generále,

jen Vás chci podpořit ve Vašem trpělivém objasňování úlohy ČSLA. Mnoho příspěvků se týká porovnávání úlohy ČSLA a AČR. Je jasné, že se jedná o porovnávání nesrovnatelného. ČSLA existovala v období studené války, kterou sama nevyvolala. Velikost, složení, výzbroj a tím pádem i náklady byly jen důsledkem oné války. Každá armáda slouží svému režimu, ale pro vojáka z povolání není až tak prvotní sloužit režimu, spíše jde o to sloužit v armádě. Voják z povolání, který byl k této službě vychováván, třeba jako já, 6 let, vykonává tuto službu jako každý jiný člověk, který má svoje povolání rád. To se týká všech profesí - od kominíka,až po malíře nebo herce. Službu vojáka z povolání nelze z této řady vytrhovat. Navíc, kdo to nezkusil, neví, kolik obětí soukromého života každý voják z povolání, do služby vložil. Určitě i Vy pamatujete, kolikrát jste vyjížděl na hranici, na jejíž druhé straně probíhalo, třeba i banální, cvičení pravděpodobného nepřítele a doslova tam" trčel" třeba týden, deset i více dní, bez ohledu na rodinný život. Bez vztahu k tomuto povolání opravdu nelze, zcela dobrovolně pokládat , především soukromé, oběti. Pokud jde o tehdejší finanční ohodnocení, bylo v porovnání se současným ohodnocením služby v AČR, skoro směšné.

NATO a Varšavská smlouva byly vytvořeny jako rovnocenné, protistojící vojenské pakty. Varšavská smlouva byla zrušena snadno a rychle, nabízela se myšlenka, idea, že nepřátelství Východ-Západ končí. Vznikla otázka, proč není zrušeno NATO,"naštěstí" se vynořil terorizmus a okamžitě navazující prohlášení, že s terorizmem nebudeme nikdy vyjednávat. A NATO bylo zachráněno. Kdyby totiž bylo zrušeno, momentální krize by nastala již daleko dříve a byla by podstatně hlubší. NATO, to snad vidí každý, má mimo obrovského počtu ozbrojených sil, tolik různých zařízení, ve všech částech světa, že jejich rozpuštěním, ukončením vývoje a výroby čím dál složitějších zařízení, zbraní, zbraňových systémů by došlo k obrovské nezaměstnanosti i k poklesu výkonnosti především americké ekonomiky. Terorizmus, ano existuje, odsuzuji jej, ale kde jsou jeho příčiny.... Mimo jiné i v obrovské neochotě a vlastně v odmítání jakékoliv komunikace s jeho představiteli. Terorizmus je, z vojenského hlediska, velmi šikovný nepřítel - je všude a není nikde. Může být tam, ale i jinde. Stačí promyšlená propaganda a zdůvodnění stávajícího paktu je na stole. Pokud někdo opravdu věří, že nás ochrání, v podstatě starý krám, z nějakých ostrovů, je opravdu naivní. V době studené války existovaly na obou stranách útvary a svazky konkrétních raketových prostředků, s konkrétními takticko technickými daty, s konkrétními počty, nacvičenými bojovými pohotovostmi atd. Dnes se pod pojmem raketový útok, který možná v civilistovi budí strach, zahrnuje použití běžné dělostřelecké zbraně - raketometu, který má účinnost dělostřeleckého náboje a někdy i použití protitankové střely /rakety/, která má účinnost dobrého protitankového kanónu /děla/. Aby Taliban, nebo podobné uskupení, provedl raketový útok, musel by mít především velký počet kvalitních střel, pevně zorganizované, secvičené obsluhy a velitelské řídící sytémy, nehledě na další potřebné komponenty, jako je nějaký průzkum cílů atd.atd. Tedy stejný nějaký komplex, systém jako měla třeba Varšavská smlouva. Pokud někdo ještě neslyšel o kosmických prostředcích průzkumu, které běžně každý den, hodinu atd.oblétávají celou zeměkouli a poskytují informace nejen o nějakých raketových zařízeních, ale skoro o každém vojákovi, který jde na WC, tak pak z této nevědomosti naivně spoléhá na radar. Do doby, dokud nebude mít terorizmus potřebný arzenál raketových zbraní, budou američtí vojáci v Brdech koukat na modré, prázdné obrazovky, a to ve třech směnách a 24 hodin denně, několik let. Když jsme u radaru, každého trochu přemýšlívého člověka musí napadnout, proč obsluha onoho zázračného radaru nemůže být naše, česká. Jsme členy NATO a informace, zjištěné naší obsluhou, by šly do jednoho pytle, do NATO. Radar u nás, pár legračních raket v Polsku, ale základny amerických sil kolem Ruska /Kirgízie a atd/,obrovská ochota přijmout do NATO Ukrajinu a další, to vše je snaha americkými silami obkroužit, izolovat Rusko - to není jen můj názor, mnohokrát zazněl v TV z úst renomovaných, objektivních politologů. Pozvolna se rozjíždí nová studená válka. Logicky, Rusko reaguje po svém.

Obrovská snaha USA zapojovat do všech konfliktů spojence, má též logiku. Propagandisticky daleko lépe zní zpráva, že spojenecké síly v Iráku nebo Afganistánu....než jen síly USA. Kdo jen trošku sledoval seriál MASH,našel by už dávno odpovědi na "policejní" a jiné demokracii a svobodu přinašející akce a to z úst amerických umělců.

Odcházející prezident Bush řekl, že díky omylům zpravodajské služby, došlo ke konfliktu v Iráku. Jaderné zbraně se nenašly, paní Reisová lhala, že nikde nejsou tábory zajatců atd. Svět to bere. Škoda, že Hitlera nenapadlo omluvit se, že s těmi Židy to byla chyba, omyl.... Byla by to omluva stejné úrovně. Mimo jiné, jako bývalý zpravodajec mám pocit, že americký průzkum, zpravodajská služba se plete uź od Pearl Harboru, přes vylodění v Normandii, přes Koreu , Vietnam - dodnes.

ČSLA je vyčítáno, že byla ideologická. Pokud někdo, s drobným nadhledem, sleduje americké vojenské filmy, myslím novější, více ideologie nemůže být v žádné jiné armádě, než v armádě USA. Kdo se jen trošku zaobíral otázkami filosofie, ví, že základní dělení rozlišuje filosofii na materialistickou a idealistickou. Náboženství je stejná ideologie jako každá jiná, mám na mysli v samotné podstatě, kdy filosofie odpovídá na otázku co je prvotní, myšlenka nebo hmota. Každá filosofie na tuto otázku odpovídá a v obecném pohledu mají oba typy filosofie svoji hodnotu. Jde jen o člověka, kterou přijme za vlastní. Pokud někdo žehná zbraním, doprošuje se pomoci Boha při řízení země, ale taky za vítězství v boji proti nepříteli, je hnán, motivován ideologii. Pak je relativně jedno,jestli vojáci křičí "Za Stalina",nebo "Bůh s námi".Atd.

Logická úvaha, objektivní uvažování se z našeho společenského života vytrácí, nebo je potlačeno. Schema - komunismus - fuj, kapitalismus - super je nesmírně plytké, zjednodušující. Ale jiné otázky, které sužují dnes všechny země světa, nevytváří klima pro nějaké seriozní hodnocení společenských jevů. Nezbývá než věřit, že toto klima jednou nastane. Pro ty, kteří budou číst nedbale, sděluji, že hovořím o společenském klimatu objektivního posuzování všeho lidského snažení, teď tedy nemluvím o komunismu.

Pane generále, Vám jsem určitě nesdělil nic nového. Vím to. Jen chci vyvážit některé, opravdu stupidní nadávky a závěry některých. Měl jsem tu čest s Vámi sloužit, dokonce v několika málo případech, velmi na blízku. Na jednom z cvičení VS, jsem Vám vedl ve Vašem pojízdném pracovišti pracovní mapu a cvičení se vyznačovalo určitou raritou, že jsme na Plán obranné operace frontu, po jednom kvalifikovaném zásahu, museli do rána zakreslit obranné rajony praporů. Možná,že si vzpomenete.

Ano,i v ČSLA byla řada chyb, problémů, ale armáda je systém, který stejně jako jiné systémy, odráží ve svém fungování každý společenský jev a dění. A Vy určitě víte, jak se v armádě pracovalo kolem roků 62-66 a jak to všechno bylo později. Na řadu let jsem hrdý a nestydím se za ně.

J.B.

1 Comment Viewed 7287 times
komentářů

Re: NATO A VARŠAVSKÁ SMLOUVA

Permanent Linkod z archivu v 19 zář 2014, 22:57

Vážený pane,z Vašim článkem se s 80% se dá souhlasit,i když tam zavádíte různé ideologické obezličky,aby jste se panu generálu zalíbil,ale to je Váš vlastní názor.

S čím,ale absolutně nemůžu souhlasit je s tím,že ČSLA,byla do roku 1989 tvrdě ideologická.Odsloužil jsem si 21 let,a můj názor na politruky a různe předsedy CÚV KSČ(celoutvarový výbor KSČ) propagandisty a pod..Tito lidé dle většiny názoru důstojníku byli obyčejní lenoši a neúspěšní velitelé,kteří raději přešli k politrukům.Nejlépe mi to v sedumdesátých letech řekl jeden můj velitel čety (po roce 1990 vysoko postavený důstojník slovenské armády)"Proč bych se zde babral s vojáčkama ve výcvikovém prostoru,když můžu jít k politickému oddělení,nic nebudu dělat,za nic odpovídat.Večer zavřu hubu a šuplík a jdu domů"K čemu bylo PŠM pro mužstvo a MLP pro důstojníky a praporčíky?Když toto absolutně nikoho nezájímalo.Vojín základní služby straník,nesměl být potrastán,dokud se to neprojednalo na stranické schůzi!!!!!!!A tito vojáci to velice dobře využívali.Jakou měl odpovědnost ZVP(zástupce velitele pro věci politické) žádnou.Když měla jednotka úspěch,tak vykřikoval,že to je zásluhou jeho politické práce s vojáky.Když byl nějaký průšvih,tak vykřikoval,že to je věc velitele,a on si jako ponský Pilát myl ruce,že je bezviny.

Osobně také nemohu souhlasit s některými názory pana gen.Vacka.Některé jeho názory mi připadají velice osobní a odpovídá,jen na názory lidí,kteří ho chválí a a je tvrdě kritický k názorů,které nejsou v souladu s jeho názory a politikou KSČM.Někdy se musím smát a připadá mi to,jako kdybyby po roce 1950 bývalý Náčelník gen štábu gen. Krejčí kritizoval vývoj v tehdejší armádě,a chtěl jim radit co a jak mají dělat.Je to marné vývoj nelze zastavit,to jen Ti straší si myslí,že jsou neomylitelní.

Také nemůžu souhlasit s panem gen.jak obhajuje chování panu gen.Veselého,Lafka,Pokorného a mohl bych přidat další jména těchto despotických lidí,kteří byli velice štastni,když mohli své podřízené ponižovat a ukazovat,jakou moc mají nad nimi,a že strana nikdy nedovolí je kritizovat.Pokud by v této době fungovala svoboda slova tak by dávno ve svých funkcích nezůstali.A ani by si nedovolili,tak jako mě řekl jeden vel útvaru (za to že jsem mu řekl pravdu do očí),soudruhu kapitáne já Vám zničím život,Vy se rozvedete,já Vás nechám přeložit k útvaru,kde velí můj kamarád,kde nejsou byty.Naštěstí byl ještě vel.armády gen.M.Zachariáš byl rozumný,a když jsem mu při osobním pohovoru řekl o co se jedná,tak rozkaz zrušil.Takové jednání by si dnes žádný velitel nedovolil.Vždy jsem měl rád velitele,kteří tvrdě vyžadovali,ale měli také pochopení pro lidi.Tito gen.které obhajuje gen.Vacek nikdy nebyli.Osobně rád vzpomínám na uvedeného ge.Zachariáše,plk.gšt.L.Sochora,a bylo jich mnohem více,ale tito mi utkvěli nejvíce v paměti.

K.Kunovski
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé

cron