CO JSME PROŽILI NA VOJNĚ

Permanent Linkod FORUM.CSLA.cz v 15 říj 2014, 22:08

CO JSME PROŽILI NA VOJNĚ - Prachatice VÚ 4425
Na ZVS jsem narukoval k jednotce PS, kde jsem se naučil A1 – morse. Později jsem musel tuto jednotku opustit a přes letiště v Havl. Brodě a výzkumný ústav Těchonín jsem se dostal k bojovým jednotkám na Šumavě do Prachatic. To byly ty nejhorší útvary. Přijeli jsme a na buzeráku nás seřadili. Přišel kpt. Palíšek a zeptal se, umí někdo A 1. Přihlásil jsem se a byl jsem zařazen jako radista, spojař k náč. dělostřeleckých a raketových vojsk /jméno my vypadlo, prostě starší ppl/, ale byl jsem využitý pro stálou radiovou stanici /tedy stálé radiové spojení s Prahou/ Do služby jsem chodil v papučích, topinkovali jsme a vzhledem, že jsem měl civilní linku, chodili si volat kuchaři, no za to byly foršusky a tak se vyvařovalo, smažilo....těch topinek, které kluci z vycházky zblajzly, prostě chodba smrděla – voněla česnekem.

Radiová stanice do toho neustále pípala, občas prošel nějaký telegram/cvičný/ a my jsme jej nechaly ,ať si běží.Občas šel kontrolní telegram, no to jsme se obvolali po okolních radistech z jiných útvarů, asi jedenkrát denně šel cvičný signál, hlavně nad ránem /to již bylo horší,ale občas jsme si volali radisti mezi útvary, zda chytl....brácho máš,..mám..ahoj / to byla rychlá fónie,moc se toho nestihlo, protože signál se musel nahlásit DVD a ten zpětně volal na divizi po jeho vyhodnocení, na všechno byly 3 minuty. Později jsem zachytl signál Wozduch Družice , vše proběhlo v časových limitech, ale byl cvičný/to jsem ale nevěděl.
31. 5. 1971 odcházel do civilu ing. Smola z Prahy. Já jsem nastoupil po obědě na radio do služby. Sloužili jsme , tak jak nám to vyhovovalo, někdy jsme seděli na radii i 48 hod. , prostě nikdo nás nekontroloval a v rozkaze denně byla stále stejná 3 jména, která se opakovala.

Kluci mi přinesli večeři do ešusů /jak řekli, že je to radistovi, kuchaři se předcházeli/ Já z ešusu jsem pomalu ujídal , když se v objěžníkovém vol. znaku objevila jedna těčka navíc /to když sedávali kluci na radii a kecalo se a když byla ta jedna tečka navíc , jsme radisti vždycky říkali ..kluci klid něco jde... a když to nebylo nic zajímavé , kecalo se dále. Kluci /řidiči, spojaři... říkávali vy radisti jste magoři.. milión teček, vy řeknete , že je tam jedna navíc … a byla.
Bylo asi půl šesté večer a ta jedna tečka sklidnila náš rozhovor.

Jde signál se hlásil svým XXX a dále MMM a nějaké číslo. Zvedám telefon, přímé spojení na DVD a hlásím signál Wozduch Mušle a číslo , opakujte , došlo k opakování a zavěšení sluchátka. Chlapi něco se děje, já slyšel , jak DVT vyslovil to divné slovo o hříšných děvách. Je to Wozduch.. co děláš, vždyť nejsi nováček zněla odpověď.

Co to bouchá, který blbec si zas hraje s dělobuchy na buzeráku, kluci DVT střílí světlice a hází dělobuchy. Dozorčí u stolku hledí na červenou žárovku, která se mu tam rozsvítila, zvoní telefon , vzápětí pokládá a volá , kříčí Poplach , výjezd do prostorů. Výjezdy jsme znaly pod zvoláním Radio OSK /operační skupina/ , ale bez dělobuchů, světlic.

Zavolal jsem náhradního radistu,aby mě vystřídal a rychle obléct a autoparku pro radiovůz, ke štábu, naložit velkou plechovou bednu a hajdy do prostoru Křištanovice. Do parku jsem lezl přes plot, protože vraty se valily tanky, přes kouř nebylo vidět. Řidič již tam byl, měl to blíž,vyjeli jsme, naložili bednu a směr město . Náhle nějaký voják staví všechna auta, nemůžete tam neprojedete, hoří tank a bouchá to tam. Otočit se , zahrádka, chodník a objížďkou směr prostor. Cestou stály pokažené auta, obrněnce OT. Dorazili jsme na místo, vysunout anténu, nahodit agregát, naladit RDST a čekat, až zavolá řídící RDST. Nějaký ruský generál, který byl v česku toto všechno způsobil.Bohužel nikdo nevěděl co se děje, jestli již varšavská smlouva se probíjí přes Německo k Francii, kde by měly tato jednotky okolo hranic zaniknout,protože jsme byly mírumilovný pakt.

Jen na sebe dodám, že mi můj nadřízený po střelbách a různých cvičení dával odměny. První odměna byla kniha Mahmed má hlad, kamarád dostal od Hecla , krásnou knihu fotografií, druhý od Štorcha Lovcovo jitro a já Mahmeda. Časem se to změnilo začal mi dávat finační odměny 100 až 200 Kčs,ale to jsem byl jenom já /náč.pochopil, že vojákovi je lepší dát kačky/. Byly odměny i jiného rázu a to , když 15. 10. na Terezii jsem zaspal nad ránem signál a to bylo okamžitě 14 ostrých. Odevzdal jsem jakýsi odznak z mých prsů, přece v zimě nepůjdu si nachladit ledviny. Za měsíc jsem jej dostal zpět a byla o další hodinu vycházka navíc. Nechci říct, že jsem byl vojenský mazánek, ale spojení a morse byla pro mě hračkou. Později jsem byl radioamatér a měl jsem nastoupit k 1. 10. 1972 na zaoceánskou loď, bohužel nebyla politická vůle a tak jsem nastoupil k hasičům, odkud jsem odešel na výsluhu a pak do důchodu.

Kluci vzpomínáte?
radista Rostislav /Krájedlo 4425 Prachatice/
EVK - AWR

0 Comments Viewed 88369 times

Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé