ČSLA MÓD PRO HRU ARMA

Permanent Linkod FORUM.CSLA.cz v 19 zář 2014, 22:51

ČSLA MÓD PRO HRU ARMA
Dne 12.12. 2008 oficielně vyšel mód ČSLA pro hru Arma – Armed Assault. Jakožto správný nadšenec jak do ČSLA tak do PC her tohoto stylu jsem si mód stáhl a hned nainstaloval a zde bych rád sepsal několik málo poznatků.
Nejprve pár slov pro ty, kteří nevědí o čem ta Arma vlastně je: jedná se o hru, která se snaží simulovat pokud možno co nejvěrněji reálný boj na bitevním poli. Čili zde máme 3D akci buď přímo z pohledu vojáka a nebo s možností přepnutí výhledu za zády vojáka.

Jak už jsem zmínil jedná se o „simulátor reálné války“, takže rozhodně nečekejte zmatené pobíhání kolem, s prstem stále na spoušti po vzoru her jako Quake nebo Unreal apod. Naopak. Jde zde spíše o promyšlení vhodného postupu, nenápadné připlížení se, využití těch správných zbraní ve správný čas. Protože i když zde máte poněkud více munice než by bylo v reále možné, i tak to nejsou tisíce kusů na kulometném pásu vedoucím do rotačního kulometu který držíte v jedné ruce, jako je tomu u mnoha jiných her.
Dále zde nechybí možnost využití všemožné techniky, ať již vojenské nebo civilní. A tak tu vedle klasických vojenských vozidel UAZ, Hummer, T-72, M113 můžeme potkat i po různu zaparkované postarší škody 105 a nebo třeba traktor, které lze rovněž použít k poněkud netradiční přepravě jednotek po bojišti. A není to tak úplně od věci, protože hra obsahuje velice rozsáhlé mapy, v nichž hráč není nijak omezen v pohybu. Samozřejmě zde máte plnit nějaké úkoly, ale když se rozhodnete že místo střílet nepřítele se chcete procházet po lese na druhém konci světa, můžete. Teoreticky můžete cokoliv… Jedinou vadou na kráse co se tohoto týče, je nemožnost zničení některých objektů. Tedy pokud třeba narazíte s plně rozjetým tankem do budovy, ta bohužel neutrpí žádné poškození. Podobný problém je i s některými dalšími objekty. Tak třeba dopravní značení vesele mizí pod vaším vozidlem, ale pokud potkáte semafor, tak ten nemáte šanci převálcovat ani třeba právě tankem. Jako pěšák zas budete mít problém s neprostupností některých keřů apod. Ovšem to není problém nadšenců co vytvořili mód ČSLA, to jsou bolesti původní Army.

Co tedy přináší mód ČSLA 3 do hry?
Nyní je volně ke stažení tzv. „Fáze1“. Je jí možné zcela zdarma stáhnout přímo ze stránek tvůrců http://www.csla-studio.info Instalace vyžaduje původní hru Arma a to ve verzi 1.14, tedy v této chvíli té nejnovější. Samotná instalace je intuitivní a nevyžaduje žádné specielní procedury. Stačí pouze zadat cestu k adresáři s původní hrou – pokud jste ji nainstalovali jinam než je defaultní nastavení. Mód se nainstaluje do stejného adresáře, ale do vlastních složek, nic se nepřepisuje, přičemž na ploše je vytvořena i nová ikona, takže kdykoliv můžete spustit originál hru, nebo hru v módu ČSLA.

Po spuštění ČSLA, vás čeká kompletně změněné prostředí. Změnilo se jak herní menu, tak i některé načítací obrazovky. V menu jednotlivých misí nyní přibylo deset ČSLA misí. Polovina z nich vyžaduje navíc nainstalovaný datadisk k původní Armě, tedy Queen’s Gambit.

Úklid (QB), Útok na Everon, Cesta do Pity (QB), Hips (QB), Konvoj, Operace Karmen, Operace Majoránka, První krev (QB), Ukradni traktor (QB), V armádě

Jednotlivé mise by neměl být větší problém dohrát, nicméně doporučuji poměrně často si postup uložit. Může se stát že budete postupovat příliš rychle, přehlédnete nepřítele ležícího pod smrčkem a máte to celkem jistě spočítané.

Dále je zde několik multiplayer misí, využívajících původní Amrma-mise, s upravenými jednotkami:
CSLA_Warfare pro 16 a 32 hráčů, CSLA_Evolution - ČSLA vs. US Army (coop), multiplayer verzi mise Everon pro 1-8 hráčů (coop) a misi Paragáni (coop)

Všechny lze hrát buď v internet nebo LAN režimu. A to buď s dalšími hráči, nebo i sám, popřípadě s počítačem ovládanými spolubojovníky. Ovšem jejich inteligence je někdy velmi zarážející.

Co se týče nových jednotek, zbraní a techniky ve Fázi1, tak nahrazují zbraně a jednotky SLA a jsou to:

- pěchota.
Zde najdem:
kulometčíka se zbraní UK59L
pomocníka kulometčíka se zbraní Sa58V, který navíc nese trojnožku k UK
pancéřovníka se zbraní RPG-7 a Sa58V
zdravotníka se zbraní Sa58V který je schopný stavět stany první pomoci
ženistu se zbraní Sa58V který je schopný stavět opravárenské stany
střelce se zbraní Sa58P
velitel družstva se zbraní Sa58V nebo Sa58P s granátometem VG-70, případně + RF-10
granátník se zbraní Sa58P+VG-70
radista se zbraní Sa58V a radiostanicí RF-10

-zbraně ČSLA (s některými se setkáte pouze v multiplayer misích)
Útočná puška Sa58Pi*/P/V, Sa58P s granátometem VG-70, univerzální kulomet UK59L/T, samopal vz. 61 (škorpion),pancéřovka RPG-75 a RPG-7, protiletadlová střela 9K32 Strela2, ruční granát RG-4 v útočné a obrané verzi, pistole Pi vz. 52 a vz. 82, odstřelovací puška OP vz. 63 (SVD),
-příslušenství ke zbraním
Optický zaměřovač ZD–4x8° (možno přidělat na Sa58Pi* nebo UK59), trojnožka k UK (možnost nízké i vysoké (AA) montáže), těžká hlaveň k UK

*Sa58Pi je řešen tak, že máte klasický Sa58P a na něj přiděláte optiku. Poněkud zvláštní, ale pro hru zcela pochopitelné a dostačující řešení.

-obrněná technika v barvách ČSLA
BRDM2 verze s kulometnou věží, nebo protitanková (řízené střely), OT-64 SKOT s kulometnou věží, BVP-1, BVP-2, T-72, DTP-90 (opravárenské vozidlo), OZ-90 (zdravotnické vozidlo)

-ostatní technika
UAZ 469, tatra T-813, T-815 (přeprava pěchoty,cisterna, munice),

-letectvo
Vrtulník Mi-17 ve verzích přepravní, s dvojicí kulometů UK, nebo s nenaváděnými raketami S-5

Plus původní technika ze hry Arma v rukách nepřátel. Ať již USA (jednotky US upravené do 80tých let), nebo povstalců/obránců (jednotky SLA/RACS).
Další ČSLA jednotky by měly přibýt v chystané Fázi2. Takže vedle kompletní SP kampaně za ČSLA by se měly objevit tank T-55, protiletadlový dvojkanón PLdvK, samohybná houfnice DANA, komplet ČSLA parašutisté, jistě i nějaké letectvo a další.

Veškerá nová technika, zbraně i pěchota je výborně graficky zpracovaná. Každý kdo je fanda do naší armády, nebo přímo do ČSLA a tu a tam si hraje nějaké ty PC hry podobného žánru, by určitě měl zkusit i Armu s ČSLA módem. Protože se nejedná jen o „přebarvení“ stávajícího, ale o skvělé nové zpracování. Je zde sice několik problémů, ať už se týkají původní hry (interakce s objekty, umělá inteligence) nebo přímo ČSLA módu (některé věci jsou přizpůsobeny hře na úkor reálu – viz. níže), ale dle mého stojí zato tuto českou hru pořídit a zahrát si ji a žádný z problémů není až tak závažný že by dokázal hru totálně potopit.
Zmiňoval jsem některé úpravy na úkor reality. Zde jsem měl na mysli věci, jako použití vrhače granátů VG-70, který se v reálné armádě nikdy nezavedl a zůstalo pouze při prototypu. Ovšem ve hře tvoří výborný protějšek granátometům GP-25 a M-203. Dále zde chybí pomocník pancéřovníka, který v reálném životě nosil 3 střely pro pancéřovníka, který měl pouze 2 střely. Ovšem rovnou říkám že si tuto skutečnost převedenou do hry neumím příliš představit. Dále je to optický zaměřovač ZD 4x8° jenž se myslím montoval pouze na UK, nikoliv na Sa58. Ale opět ve hře je to jediná rozumná možnost jak vytvořit protějšek k AK 74 +PSO a M16/M4 + ACOG. Na druhou stranu je zde použit UK59L + ZD, což nemá ve hře svůj protějšek. Podobných věcí bychom nalezli jistě ještě mnohem víc, ale dle mého mínění jsou to většinou věci které si vynutila hra sama a přispívají k vyrovnanosti a hratelnosti samotné hry.

Co dodat? Snad jen pár obrázků ze hry které mluví za vše a požadavky hry na systém:
Minimální požadavky:
CPU: 2 Ghz; RAM: 512 MB; Nvidia Geforce FX s 128 MB RAM & pixel shader 2.0, ATI Radeon 9500 s 128 MB RAM & pixel shader 2.0; 3 GB volného místa na HDD Windows XP nebo Windows 2000 a DirectX 9
Doporučeno:
CPU: 3 Ghz; RAM: 1 GB; GPU Nvidia 6800 a lepší nebo Ati x800 s 256 MB RAM

Zde, na úplný závěr bych rád poděkoval týmu ČSLA Studio, kteří tento mód vytvořili a poskytli nám obrazový materiál pro tento článek. Zároveň bych jim tímto chtěl popřát mnoho zdaru při jejich další práci.

0 Comments Viewed 3677 times

Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé

cron