Feed
PředchozíDalší

DENÍK Z VOJENSKÉ SLUŽBY - ČÁST 1.

Permanent Linkod FORUM.CSLA.cz v 24 zář 2014, 12:39

DENÍK Z VOJENSKÉ SLUŽBY - ČÁST 1.
u VÚ 9376 Vimperk v letech 1958 až 1960

Zápisky z deníku Ing. Josefa Musila s komentářem a vzpomínkami (kurzívou)

Moje vojenská léta

1. února 1958
jsem vystoupil ze ZTŠ v Domažlicích. Později jsem podal žádost do VU. (Vojenského učiliště.) V květnu jsem odjel na seznamovací řízení do TU (Tankového učiliště) ve Vyškově na Moravě. Byl jsem přijat, jako všichni.

Jo říkali nám, že jsme přijati a neřekli nám, že budeme mít ještě dost dlouhou cestu před sebou. Museli jsme projít dlouhou zdravotní prohlídkou v armádní nemocnici v Terezíně a nebyla snad jedna buňka v našem těle, kterou by vojenští doktoři neprohlídli. Trvalo to celý den až do pozdního večera a všude nám dávali doklady o schopnosti vojenské služby. Prostě jsme prošli celý ten kolotoč, než nás propustili za bránu nemocnice. To bylo někdy z jara roku 1958. Mně nebylo ještě sedmnáct a všichni doktoři nad tím kroutili hlavou, jak jsem se k nim dostal. No papíry na to, že jsem zdravý, jsem dos...

[ Pokračování ]

0 Comments Viewed 5066 times

KNIHA JIŘÍHO DUFKA - VÚ 7374

Permanent Linkod FORUM.CSLA.cz v 24 zář 2014, 12:39

KNIHA JIŘÍHO DUFKA - VÚ 7374 - 7. VÝSADKOVÝ PLUK ZVLÁŠTNÍHO URČENÍ
Obrázek
Ještě před tím, než skončila 2. světová válka byl svět rozdělen dohodou velmocí (konference v Jaltě) na východ a západ a k řešení válečného konfliktu byly použity jaderné zbraně (Hirošima, Nagasaki). Vzhledem k poválečné politické situaci se počítalo s tím, že pokud dojde k dalšímu světovému konfliktu bude tato válka nukleární a v průběhu let několikrát k tomuto konfliktu mohlo ba i dojít. Na území Spolkové republiky Německo byly rozmisťovány rakety schopné nést jaderné hlavice.

To vyžadovalo odpovídající reakci. Ta nepředstavovala rozmístění atomových zbraní na našem území, ale vytvoření speciální jednotky, která by byla schopná na území nepřítele nepřátelské zbraně tohoto typu vyhledat a likvidovat. Nepřítelem číslo 1 byla balistická raketa středního doletu MGM-31 Pershing.

Po přijetí strategie vedení lokálních válek se však n...

[ Pokračování ]

0 Comments Viewed 5284 times

VÝŠKOVÝ SKUPINOVÝ SESKOK PADÁKEM - SVĚTOVÝ REKORD

Permanent Linkod FORUM.CSLA.cz v 24 zář 2014, 12:35

VÝŠKOVÝ SKUPINOVÝ SESKOK PADÁKEM - SVĚTOVÝ REKORD
Vytvořen československými parašutisty při seskoku z vojenského bombardovacího letounu typu Il – 28, nesl trupové číslo TH - 14 . Seskočili dne 21. března 1957 v 8, 59 hod. ve tříčlenné skupině Jaroslav Jehlička, Zdeněk Kaplan a Gustav Koubek, jako příslušníci Svazarmu, kteří současně byli příslušníky ČSLA a záložními důstojníky armády. Výška seskoku 12 580 metrů, padáky otevírali ve výšce kolem 600 - 800 metrů nad terénem. Délka volného pádu 11 660 metrů podle barografu. Seskok byl uskutečněn ve dne na vojenském letišti Boží Dar ( Mladá ) u Milovic. 27. března 1957 skupina provedla seskok z výšky 12 815 metrů v noci na totéž letiště ( délka volného pádu 12 200 metrů ). Oba seskoky byly uznány jako světové rekordy a po dobu více než jednoho roku nebyly překonány.

Obrázek
1. Gusta Koubek po přistání na padáku PD – 47 obklopen celou řadou přihlížejících nov...

[ Pokračování ]

2 Comments Viewed 236052 times

VZPOMÍNKA Z VOJNY

Permanent Linkod FORUM.CSLA.cz v 24 zář 2014, 12:30

MOJE VZPOMÍNKY NA MILÍŘE 1968-70
Asi po dvou dnech v Tachově jsem byl odvelen na rotu do Milířů. Údajně proto, abych využil znalosti AJ. Včetně řidičů nás tam bylo kolem 25. Sloužil tam jako velitel major z Tachova a roťák z Milířů (jména obou si nemapatuju) a tehdy kpt. Poulíček. Ten mi ze „zelenejch mozků“ ještě připadal nejrozumnější.

Oplocena byla budova signálkou z ostnatých drátů jako na hranicích a napětím asi 24V. V zimě občas nastal problém, že dráty se spojily a zazvonilo to tíhou sněhu (běžně přes půl metru) tak se musela signálka odhrnovat. V zimě k prohrnutí přístupové cesty někdy zavolali i tank z Tachova a jednou zapadl i ten. Vedle roty byla ještě pozorovatelna na letadla, ti k nám nepatřili (asi 3lidi) ale občas přišli na návštěvu. Taky pozorování šidili jak se dalo, jednou místo sebe postavili slaměného panáka a byl průs... Když to zpozoroval jejich velitel ze silnice zezdola přijel se podívat proč že se panák nehýbá i když stojí opřený o dalekohled a má vojenskou čepici.

B...

[ Pokračování ]

0 Comments Viewed 5003 times

HISTORIE VZNIKU VÝSADKOVÝCH JEDNOTEK - ČÁST 7.

Permanent Linkod FORUM.CSLA.cz v 24 zář 2014, 12:29

HISTORIE VZNIKU VÝSADKOVÝCH JEDNOTEK - ČÁST 7., V OBDOBÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
Němečtí výsadkáři.

Němci použili výsadkáře v prvních dvou letech války ještě několikrát. Na jaře roku 1941 v rámci tažení na Balkáně, proti Jugoslávii a Řecku, ale především v operaci MERKUR, zaměřené k obsazení ostrova KRÉTA, který byl v rukou Britů a jejich spojenců.

K německým dobyvačným plánům se postupně připojila Itálie, Maďarsko a Rumunsko. Po dubnových vojenských operacích, byly jak Řecko, tak Jugoslávie okupovány. Tím se otevřel prostor pro útok na strategický ostrov, jehož obsazení umožňovalo kontrolovat východní část Středozemního moře. Dobýt "Ostrovní pevnost" o délce 250 a šířce 30 kilometrů se stala cílem největší německé výsadkové operace.

Dne 20. května 1941 ve 04. 30 hodin odstartovala první vlna 493 transportních letounů z letišť na jihu Řecka. Nad ostrovem KITHEROU se slétly do jednoho proudu, aby se po třiceti minutách otočily na východ ve směru k ostrovu. Tam také směřovalo 53 ...

[ Pokračování ]

0 Comments Viewed 5271 times

Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Bing [Bot]