K Červeným baretům 60 a 85.

Vše co se týká stejnokrojů a další výstroje

K Červeným baretům 60 a 85.

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 06:40

K odpovědi na toto téma mne vyprovokovaly některé příspěvky. Za všechny velmi dobře a věcně odpověděl ve svých příspěvcích Jack, který se trefil do černého.Já jsem nosil červený baret prakticky 36 let své činné služby a možná bych ještě někde našel výpis z dodatku výstrojního předpisu někdy z roku 1965, kde bylo upřesněné nošení červeného baretu a přesně to popsal právě Jack.Můžu klidně prohlásit,že mne nikdo a nikdy nenutil nosit jinou čepici, např. brigadýrku, kterou jsem měl na hlavně tak asi jednou ročně a to u slavnosní uniformy, jinak stále a pouze baret i k polnímu stejnokroji, kdy jsem nosil ještě oděv vz. 60 Mlok, později oděv vz. 60 v samozrejmě i k běžné uniformě vz 62 . Pouze v zimních měsících, kdy byl opravdu "pořádný krůt" tak jsem nosil ušanku. I jako "profik" jem si baret napařoval, ovšem nesměl se dát do vařicí vody, pouze horké, to by se nejem srazil,ale i zcuckovatěl, protože byl z česané vlny, potom ho naformoval zpravidla na hrnec o průměru hlavy, vytvaroval a nechal uschnout do požadované formy. Skutečně se nosil a to jsme vyžadovali, spodní lem baretu dva prsty nad obočím, odznak nad levým okem a baret stažený na pravou stranu,na levé straně se zvednutá část párkrát promáčkla,aby tam nebyl zvednutý okraj do výšky. To co vidíte na Langmajerovi, to šlo udělat s baretem o něco větším, protože lem baretu se na pravé straně splácnul dovnitř a tím měl baret takový tvar. Ještě dneska ho nosím jako výsadkový veterán a když vidím některé vojáky nebo policajty, jak maji barety /zelené, modré, černé/ nasazené ve stylu "kuchař" ,odznak uprostřed čela, baret rovně, nestaženy na pravou stranu,tak je to degradace nošení baretu a je to ostuda nejen pro jeho nositele, ale i pro AČR a českou policii. jafor
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: K Červeným baretům 60 a 85.

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 06:41

Dobrý den,

mám doma 2 barety z doby ČSLA a našel jsem u sebe jeden současný z roku 1996 který jsem jednou dostal a mohu říct, že ty současné stojí za nic. Jsou moc měkké, na místě kam patří odznak je to jaksi vyztužené, což je dobře ale zas se nemůže tvarovat podle svého a má moc malý průměr takže ani nejde pořádně stáhnout na pravou stranu. A když se stáhnutí povede tak je to za chvíli zase pryč a znova se musí stáhnout ... Nejvíc mi na něm vadí to, že černá obruč je kožená a ne látková. To potom nejde nijak splácnout dovnitř. A má další nedostatky oproti vz. 60 a 85 .

No zkrátka se opět ukázalo že výstroj bývalé ČSLA byla mnohem propracovanější a lepší než současná.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: K Červeným baretům 60 a 85.

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 06:41

Nemohu posoudit kvalitu současných baretů (vyztužených a s koženou obručí), ale pokud jsme si svůj baret řádně vypasovali, tak na hlavě seděl a držel po celou dobu překonávání překážkové dráhy, včetně sjíždění lanového koně, anglické lávky atd. Je pravdou, že koncem vojny trošku "chytil" patinu, tedy trochu vybledl působením slunce, povětrnostních vlivů a solí z potu. Pokud zde uvádíte tu černou koženou obruč, vzpomínám si, že v září 1969 při spojeneckém cvičení Odra-Nisa v tehdejší PLR (zde poukazuji na mylný údaj autora Petera Švrla v knize Slovenskí vojenskí výsadkári, který na str. 92 cvičení zasadil do roku 1970, ) jsme se setkali s polskými výsadkáři a ti už v té době měli lem na baretu rovněž kožený, oproti našemu látkovému. Co se týče výstroje, ukazoval mi jeden polský "spadochronař" nůž, vypadal jako břitva a měl oboustranné ostří na případné odřezání padákové šňůry v případě závažné závady na padáku. My jsme používali na horní straně záložního padáku připevněný útočný nůž, kterým jsme případně mohli závadu odstranit.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: K Červeným baretům 60 a 85.

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 06:42

Vidím,že problém červený baret nadále pokračuje. Z mých zkušeností, které jsem popsal v mém předešlém příspěvku o nošení těchto baretů , je současný baret vhodný, jen se musí umět nosit a vybrat správnou velikost na svoji hlavu. Ani móda se nedá zastavit a nyní je trend malý baret na své hlavě "tzv. bonbonek".Jak jsem se zmínil ve svém příspěvku, nosil jsem červený baret víc let, než je Vám asi roků, a např. mi manželka obšívala lem černou kůží, protože tkaná lemovka se po delším používání prodřela a bylo to nevzhledné.Staré barety měly velký vnější průměr (vz.60) a smysl jeho napařování a namáčení byl právě o tom,aby se správně srazil a zmenšil jeho vnější průměr a nebyl to baret francouzkého stylu s velkou střechou. Nováček se poznal podle velikosti baretu, mazák ho měl ojetý v tom, že měl malý průměr, měl ho sepraný a to se vcelku trpělo. Jako výsadkový veterán nosím baret z roku 1997 s černou podšívkou a je tedy i stím vyztružením pod odznak a je to pouze otázka sformování na hlavě, nejen že drží fazonu,ale a to musím podtrhnout i dobře vypadá, nepadá z hlavy , jde stáhnout na pravou stranu a k porovnání k starým " modelům" je dobrý.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)


Zpět na Výstroj ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron