červené barety vz. 60 a vz.85

Vše co se týká stejnokrojů a další výstroje

červené barety vz. 60 a vz.85

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 06:43

Dobrý den,

rád bych se zeptal, kde se na maskovací straně baretů vzor 60 a 85 nosil mořený znak ČSSR? Jasně, vojáci je tam většinou stejně nenosili ale mě zajímá umístění podle stejnokrojového předpisu ( 80. léta ). A mohl by tu někdo prosím uvést umístění odznaku i na červené straně ? Nejlepší by bylo přímo foto.

Ještě jeden dotaz : jak mohu vložit fotografii, případně koho mám kontaktovat abych je mohl vkládat ?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: červené barety vz. 60 a vz.85

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 06:43

Přikládám foto ze stejnokrojového předpisu z roku 1980
Obrázek Obrázek
Odpověď na dotaz:
fotografie lze vkládat přes ikonu Insert/edit image z nástrojové lišty psaného příspěvku. Prozatím jen z externích zdrojů nebo po zaslání fotografie administraci, viz níže uvedený e-mail forum@csla.cz.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: červené barety vz. 60 a vz.85

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 06:44

Takže pokud jsem dobře pochopil, na maskovací straně se nosí přesně uprostřed. A důstojníci nosili odznaky na stejném místě ? Tipuji si že ano :)
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: červené barety vz. 60 a vz.85

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 06:44

Výše zmíněný stejnokrojový předpis důstojníky ani praporčíky s parabaretem neuvádí. Co mi říkal před časem pplk.Čejka, důstojníci od výsadkářů si parabarety museli sami prosadit. Bylo po nich totiž vyžadováno nosit brigadýrky stejně jako důstojníci ostatních druhů vojsk.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: červené barety vz. 60 a vz.85

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 06:44

Dobrý den,

letos v dubnu to bylo 40 let, co jsem při nástupu voj. prezenční služby vyfasoval červený baret a pamatuji si zcela přesně, že se musel nosit tak, že spodní černý lem baretu byl na čele rovně a 2 prsty nad obočím. Kovový odznak byl umístěn nad levým okem. Rubové strana baretu (jehličí) se nosila tam, kde situace při výcviku vyžadovala maskování a nebyla opatřena odznakem. Alespoň jsem to nikde neviděl. Mám za to, že i ty dvě fotografie, které zde uvádíte, jsou z hlediska umístění odznaku nepřesné. Stačí se podívat po zpátku na snímky výsadkářů, nebo na stránky Vojenských výsadkových veteránů a musí být jasno, jak se baret nosil. Nad rámec ještě uvádím, že při vstupu do místnosti k nadřízenému bez pokrývky hlavy, se baret držel v připažené levé ruce, odznakem dopředu a přitisknut u levého stehna.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: červené barety vz. 60 a vz.85

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 06:44

Já samozřejmě věřím, že se parabarety nosili jinak, než je uvedeno v předpise. Patrně na to existoval i rozkaz, který stanovil jiný způsob nošení parabaretu. Bohužel v tomto směru nemám další informace a proto jsem zde uvedel fotografie ze stejnokrojového předpisu. Stejně tak tomuto předpisu neodpovídá ani nošení parabaretu důstojníky.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: červené barety vz. 60 a vz.85

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 06:45

Tak proto ve filmu Copak je to za vojáka ... měl Vítěslav Jandák na stole položenou tu brigadýrku. K polnímu stejnokroji si důstojníci výsadkového vojska také museli prosazovat baret místo čepice 60, nebo tam byl baret samozřejmost ? A děkuji Jackovi že sem napsal i takové detaily.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: červené barety vz. 60 a vz.85

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 06:45

V této souvislosti mě ještě napadá, zda by byl některý z pamětníků ochoten popsat jak skládali barety aby pak držely fazónu. Před časem mi jeden výsadkář vyprávěl jak si skládali barety, seděli si na nich apod. jen aby dobře držely tvar. Vrcholem mazáctví prý bylo nasadit si baret jednou rukou. To skládání bylo údajně složitější než jen pouhé přeložení. Vyprávěl i o mazáckém výstřelku, tzv. céčku, které se vytlačovalo do horní hrany nasazaného baretu.
Obrázek
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: červené barety vz. 60 a vz.85

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 06:46

Co se týče "fazóny" baretu, tak mladý voják, který nastoupil vojenskou službu dostal obvykle baret o něco větší, než měl obvod hlavy. Bylo možné trochu okraj baretu zkorigovat šňůrkou, která procházela černou lemovkou a vzadu se zavazovala na mašličku. Pokud se mladý voják časem trochu otrkal, zjistil, že zmenšit baret lze namáčením do vody, nejlépe vařící. Když baret vychladl, nasazoval se na hlavu, aby na ní uschnul. To mělo zabezpečit řádné "připasování" na hlavu. To s tou horkou vodou se ale praktikovalo doma na opušťáku nebo dovolené, protože v prostějovských kasárnách koncem 60-let, ze zaneseného vodovodního řádu kapala pouze studená voda. V místnosti, ať už v restauraci, kině atd. se baret složil napůl a voják si na něj sedl. Když si ho pak nasadil na hlavu, tak byla na něm vyznačená rýha. Při podávání jídla v jídelně se baret opět složil napůl a zasunul se do boční kapsy na stehně. Pod sebe na židli jsme si ho nedávali, neboť židle v jídelně mohla být potřísněná mastnotou atd. O "céčku" jako mazackém výstřelku, za mé služby se nemluvilo. Tkz. céčkaři byli vojáci, kteří měli zdravotní úlevy, byli zařazení do zdravotní kategorie "C" a nemuseli provádět seskoky. Vesměs se využívali na pomocné práce.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: červené barety vz. 60 a vz.85

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 06:46

Dobrý den,

lišila se nějak červená strana baretu 85 oproti vz. 60 ? A lišily se od sebe i rozměry ( průměr ... ) ? Průměr baretu se s velikostí postupně měnil, nebo zůstával stejný a měnil se jen vnitřní kruh uzavřen černou obručí ? Pořád se snažím na mém baretu vz. 85 napodobit nasazení baretu jako Jiří Langmajer na výše zobrazeném obrázku - hrozně se mi to líbí, ale za žádnou cenu mi to nejde tak proto se ptám na rozměry.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Další

Zpět na Výstroj ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků