Odznak na čepici "mlok"

Vše co se týká stejnokrojů a další výstroje

Odznak na čepici "mlok"

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 17:53

Je pravda, že na mlokovou čepici se připěvňoval státní znak větších rozměrů než v pozdějších letech?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Odznak na čepici "mlok"

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 17:53

Pokud moje paměť sahá, nevzpomínám si na to, že by se na mlokové čepice nosilo něco jiného než "bronzový lvíček ". V té době se také nosilly smaltované hvězdičky. Na " lodičce " vpředu uprostřed a na brigadýrce větší rudě smaltované se lvem, ten měl uprostřed slovenský štítek. Na polní čepice jsme je nenosili. Mloky jsem poprvé vyfasoval v roce 1959 v červenci při příchodu do VU OJ ve Vyškově a nosili jsme je i u výsadkového vojska určitě až do konce roku 1965. U dalších průzkumných praporů pozemního vojska se donášely asi až do roku 1969 a to i v Holešově u 7. vp ZU. Ještě v r. 1982 si je jako "pracovní" - úplně nové, dovezli příslušníci silničních stavebních jednotek. Ti u průzkumného praporu v J. Hradci v lednu toho roku vykonávali jako nováčci základní výcvik.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Odznak na čepici "mlok"

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 17:53

Cejen:
Pokud moje paměť sahá, nevzpomínám si na to, že by se na mlokové čepice nosilo něco jiného než "bronzový lvíček ". V té době se také nosilly smaltované hvězdičky. Na " lodičce " vpředu uprostřed a na brigadýrce větší rudě smaltované se lvem, ten měl uprostřed slovenský štítek. Na polní čepice jsme je nenosili. Mloky jsem poprvé vyfasoval v roce 1959 v červenci při příchodu do VU OJ ve Vyškově a nosili jsme je i u výsadkového vojska určitě až do konce roku 1965. U dalších průzkumných praporů pozemního vojska se donášely asi až do roku 1969 a to i v Holešově u 7. vp ZU. Ještě v r. 1982 si je jako "pracovní" - úplně nové, dovezli příslušníci silničních stavebních jednotek. Ti u průzkumného praporu v J. Hradci v lednu toho roku vykonávali jako nováčci základní výcvik.


Dobrý den,

jste si zcela jist tím rokem 1959? Prakticky všechny známé exempláře součástek stejnokroje 60 s kamuflážním potiskem mají rok výroby 1961, pouze několik kusů jak se zdá má uveden rok 1960.

Tazatel má a nemá pravdu. Nejde o to že šlo o čepice tzv. mlok, ale o to, že první exempláře čepicového odznaku se státním znakem podle nové ústavy byly opravdu cca o 3 mm vyšší. Na internetu se dá dohledat k této problematice více informací.

M
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)


Zpět na Výstroj ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků