Parašutisté ČSLA

Vše co se týká stejnokrojů a další výstroje

Parašutisté ČSLA

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 17:55

Měl bych dotaz: narazil jsem na jednom webu na následující obrázek a zarazilo mě, že dotyční nemají na blůzách našitou para-nášivku (známá asi spíše jako "parapička"). Jedná se o soudobý podvrh "dobové fotografie", nebo se opravdu zezačátku nášivky nepoužívaly?
Obrázek
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Parašutisté ČSLA

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 17:55

Předpokládám, že je foto stažené z mých stránek (www.militaria.wz.cz), foto je z propagační knihy: ČSSR v práci a obraně, Naše vojsko, Praha 1981 (kterou vlastním, skenoval jsem to já), takže podvrh to asi nebude. Jinak prameny fotek atd. uvádím naspod každého článku a asi zbytečně :-)

Nášivky se někdy požívaly, někdy zase ne. Záleží na konkrétní situaci u útvaru, došívaly se pravděpodobně až na útvarech ručně. Někdy byly k mání, někdy zase ne jako některé zboží za minulého režimu. Tuším, že na cvičení Vltava 1966 se dokonce požívaly takové ty tištěné na bílém filcu, protože těch tkaných asi bylo málo.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Parašutisté ČSLA

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 17:55

Dodatečně se omlouvám že jsem neuvedl zdroj odkud jsem obrázek vzal. Původně jsem ho měl stažený na PC společně s jinými z uplně jiných stránek-takže tam "kradli" jako první ;o) Nicméně na toto fórum jsem potřeboval k vložení obrázku nějaký na webu... Tak jsem zadal co chci do vyhledávače a "vrazil" sem první co jsem našel, aniž bych nějak řešil odkud to je. Moje chyba a ještě jednou se omlouvám.



Čili záleželo jak byli zrovna zásobeni... to je mi ale nepořádek :o)) A bylo třeba možné, že část lidí z útvaru je našité měla a jiná ne? Nebo to už by byl moc binec?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Parašutisté ČSLA

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 17:56

Bývalo to tak, že pokud je někdo neměl, tak nikdo, už v té době byl velký zmatek na co vůbec jsou, někdy označovali roty, prapory, někdy dokonce i odbornosti vojáků, něco o nich je napsáno v knize Výsadkáři a průzkumníci československé a české armády 1945-1999.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Parašutisté ČSLA

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 17:56

Rukávový znak " kosočtvercového tvaru " byl zaveden u 22. výsadkové brigády v r. 1965. Do té doby byl používán rukávový znak " oválné vajíčko " - střed kosočtverce. Tento znak byl zaveden k odlišení čs. výsadkových jednotek od ostatních druhů vojsk Věstníkem MO č. 24 / 49.( / 1949 ) Nosil se nad levým nadloktím blůzy.

V roce 1965 na vojenské přehlídce v květnu, jsme obdrželi poprvé rukávový znak kosočtverec v barevném odlišení pro jednotlivé prapory 22. vb. Rovněž byly zavedeny přilby a vrátily se barety. Pro tuto přehlídku byl našit na pravem rukávu v nadloktí.( kvůli tribuně na Letné). Jinak se používal tak, že byl našit na levém rukávu. Oděv vz.6o byl tímto odznakem opatřen v brigádních dílnách, kam jej našívala švadlena. Exixtují tři varianty odznaku. I. a II. jsou tkané a odlišují se vntitřním provedením " vajíčka" původní má bílý vrchlík, pozdější vrchlík je tmavý. Poslední verze je nažehlovací a tištěna.

I. se nosilla od r. 1965 do r. 1980 ( do spotřebování )

II. od r. 1980 - 1988 ( do spotřebování )

III. od r. 1988 - 1992 - data nelze přesně určit. Po dospotřebování původních, si výstrojní náčelník útvaru objednal další a záleželo na tom, kterou variantu z ústředního výstrojního skladu obdržel. Nedostatky u jednotlivců ( viz zveřejněné foto - vznikaly různou náročností velitele jednotky), bylo jen otázkou kontroly, zda velitel trval na jednotném vybavení. Určení barev vycházelo z rozdělení velitelstvím 22.vb.

Původní : 65. výsadkový prapor " Karpatský " - zelená

71. výsadkový prapor " Národního hrdiny Jana Švermy " - modrá

72. výsadkový prapor " Hronský " - školní - žlutá

štáb 22. výsadkové brigády a brigádní jednotky ( rozumněj velitelské - pz, spoj, žen, chem,vel. roty) - červená

22. výsadkový dělostřelecký protitankový oddíl - neměl hist. název - černá

jednotky týlu a dopravní ( nebyly vysazovány - hnědá

Označení praporů barvami bylo zavedeno především pro usnadnění orientace výsadkářů na ploše vysazení při seskoku více jednotek.

Po zrušení 22. vb a jejím přeorganizování na 22. vp ( 1969 ), se význam označení změnil. Stejně tak u divizních průzkumných praporů ( výsadkových rot ) se význam barevného odlišení lišil. Někde byly barvami odlišovány Shpz, jinde jednotlivé odbornosti. Stávalo se, že voják obdržel blůzu bez označení, potom bylo nutno, aby mu staršina roty odznak doplnil a voják si jej našil.

Rukávové znaky se nosily poze na polním stejnokroji a nikdy ne na vycházkovém. Existovaly někde " úlety " jako na př. výsadková "paraplacka" na kapse bundokošile, ale většinou se u výsadkových jednotek předpisy a tedy i výstrojní dodržovaly.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Parašutisté ČSLA

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 17:56

V r. 1988-90 bol u 22.vb v Prostějove zákaz nosenia rukávových znakov a to ako na vz. 60, tak aj na vz. 63. Pamätám si, že som raz "vyfasoval" zo skladu bundu vz. 60, na ktorej bol rukávový znak našitý, akonáhle ma zbadal veliteľ, tak som si znak musel odpárať.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Parašutisté ČSLA

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 17:56

mahony:
V r. 1988-90 bol u 22.vb v Prostějove zákaz nosenia rukávových znakov a to ako na vz. 60, tak aj na vz. 63.
Zdravím,
ty kosočtvercové rukávové znaky se nosily i na vz. 63 ? Já myslel že ne, jen na vz. 60 a jak již bylo uvedeno ani na vz. 60 se nenosily vždy. Nikdy jsem neviděl ( na žádné fotce ) výsadkáře s rukávovým znakem " parap*ča " na vycházkovém stejnokroji. Objasníte mi, jak to bylo doopravdy ?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Parašutisté ČSLA

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 17:56

ne na oděvu vz.63 se nenosili, pouze na 60.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)


Zpět na Výstroj ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron