Nošení nohavic u výsadkářů

Vše co se týká stejnokrojů a další výstroje

Nošení nohavic u výsadkářů

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 17:57

Měl bych dotaz, jak se v praxi nosili nohavice, zastrčené do kanad nebo přes kanady? V jedné knize jsem narazil na následující obrázek:
Obrázek
Např. dle předpisu Vševojsk-16-10 Používání výstroje vz85 se nohavice také nosí přes kanady. Ale na druhou stranu v knize pana Blahouta Českoslovenští výsadkáři a průzkumníci jsou snad ve všech případech nohavice v kanadách. Ve filmech obvykle také. Jaká tedy byla praxe?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Nošení nohavic u výsadkářů

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 17:57

Oficielněn i podle předpisu se nosily nohavice zasunuté do bot. Dokonce bylo období, že jsem u své roty nařídil a sám také nosil, našité široké gumy provlečené pod chodidlem, aby se nohavice nevytahovaly, zejména při strojení do padáků a seskocích. (vyhrnuté nohavice byly nepříjemné a neestetické ). Řada vojáků to obcházela tím, že nosili nohavice pod gumičku, tak jak je na snímku. Jediné co tomu bylo možno vytknout bylo to, že šlo o t. zv. padákové gumičky. Které se ztrácely z padáků a bylo nutno je neustále doplňovat. To se nelíbilo pracovníkům výsadkové služby, kteří proti této praxi neustále protestovali. ( což je pochopitelné. ).

Při přípravě nového polního stejnokroje ve verzi bez potisku se zkoušely nohavice dvojité podle našeho návrhu. Vnitřní nohavice do bot a na gumu pod chodidlem, nebo šňůrka kolem nohy a převlečná část s gumičkou přes boty. Důvod byl především to, že při pohybu v terénu ( mokré trávě ) po nohavici zatékala voda do bot. Převlečná nohavice by tento problém z větší části odstranila. Jenže při zavedení první serie tato úprava již nebyla akceptována. Současné kalhoty mají sice dole gumu, ale někteří profesionální vojáci zase pro změnu tuto gumu odstraňují.

Inu tak jako u lidí, " není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem".
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Nošení nohavic u výsadkářů

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 17:57

Já bych jeste dodal že u oděvu 85 výs. byla nohavice dvojitá tak jak popisuje Čejen.Vnitřek byl s převlečnou šňůrkou pod chodidlo a druhá část se stahovala přes obuv.Ale to se nevztahuje k uvedené fotografii.Samozřejmě se celé kalhoty lišili od normálních 85.Ještě je mám doma na půdě.

Jinak zdravím pplk.v.z.Čejku, pamatuji si vás z mnoha seskoků v Chrudimi ke jsme jezdili na seskoky od VZ MS OSN s mjr. Bukáčkem.Ještě mám trochu štěstí takže pořád ještě sloužím.

S pozdravem Radim.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Nošení nohavic u výsadkářů

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 17:57

Díky za pozdrav a jsem rád, že dobří holubi se vracejí. Zdravím a držím palce do dalších let. Čejen.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)


Zpět na Výstroj ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků