velikosti

Vše co se týká stejnokrojů a další výstroje

velikosti

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 18:06

jak se značilo oblečení a obuv a jaka je to dnes velikost asi ?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: velikosti

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 18:06

Zdravím,

uznávám, že Pavel V. je mnohem větší odborník než já, ale uvádím ještě velikosti s písmenem D .

1D - obvod hrudníku 116 cm

2D - obvod hrudníku 118 cm

3D - obvod hrudníku 120 cm.

Tyto údaje jsem našel na http://www.earmyshop.cz/nase-rady.htm , uplně dole.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: velikosti

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 18:06

a jak se značili velikosti obuvi např. jaké číslo odpovídá kanadám vel. 12

a jaká je nej velikost 13?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: velikosti

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 18:06

Na kanadach vz. 60 mam na podrazce cislo 26 1/2 a velikost te boty je 26 1/2 cm. tak nevim jak se to jinak znacilo nez v cm.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: velikosti

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 18:06

Pokud se Juro chystáte k nákupu kanad, stejně si je zkuste. Dovolím si vyslovit názor, že při výrobě nebrali ohled na lidi se silnějšími/hubenějšími, kratšími/delšími chodidly než průměr v dané velikosti.

Ve výstrojním předpise se píše, že nováček nafasoval největší velikost, co byla na skladě a pokud i to bylo málo byla mu příslušná součástka výstroje zhotovena na míru.

Na několika akcích jsem byl s nohou vel. 9 v kanadách velikosti 7. A popravdě, příště bych už raději zůstal doma.

Hezký den.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: velikosti

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 18:07

Zdravím, měřím 193 cm a obvod pasu mám 93. Objednal jsem si kalhoty vzor 60 a přišla mi velikost 1B. Jsou mi krátké, pas sedí. Podle tabulky jestli to chápu bych měl mít 3A ? Děkuji za odpověď
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: velikosti

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 18:07

Ano, tabulku ste pochopil správně.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: velikosti

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 18:07

Číslování a velikostní sortiment výstrojních součástek : Údaje se vztahují na 70. a 80. léta
***Tuto oblast řeší hlavně dva předpisy :
INT 51 – 2 : Nauka o výstrojním materiálu ( obsahuje i přehled velikostí jednotlivých součástek )
INT 51 – 3 : Přehled procentního rozdělení velikostních sortimentů součástek výstrojního a tělovýchovného materiálu
***Něco z teorie : Stanovení velikostního sortimentu předchází tzv. antropometrický průzkum, který znamená hromadné výzkumné měření vybrané skupiny lidí, předem určených určitým znakem. Zaměření na : pohlaví, věk a geografickou oblast.
Jeho úkoly a cíle :
---řešení a stanovení velikostního sortimentu oděvních součástek podle jejich funkčního poslání : základní, okrajové, abnormální
---stanovení průměrné velikosti určité skupiny výstrojních součástek
---dosažení standartizace velikostního sortimentu
---zjištění a stanovení procentuálního členění velikostí v rámci v rámci celého velikostního sortimentu

***Pro tyto potřeby bylo ČSLA rozděleno na tyto skupiny :
I. vojáci základní služby
II. vojáci v záloze povolaní na vojenské cvičení
III. vojáci z povolání
IV. žáci a posluchači vojenských škol
V. vojačky v základní službě : existovaly
VI. vojačky z povolání
***Když jsem zpracovával roční Plán zabezpečení výstrojním materiálem ( sloužil jsem jako Náčelník výstrojní služby pluku ), tak mimo tabulek VZS a VZP jsem musel zjistit, i kolik bude záložáků, a to vojínů a poddůstojníků, dále zvlášť praporčíků a důstojníků ( měli jiné výstrojní normy ), navíc i podle období, abych nenafasoval zimní doplňky pro červencové záložky, no, mně by to pomohlo, materiálu není nikdy dost, ale kdyby se na to přišlo, byl bych seřván a navíc i za blbce. Jak jsem už uvedl, v INT 51 – 3 byla pro každou skupinu jiná tabulka procentuálního členění velikostí. Jak jistě uznáte, je jistý rozdíl vystrojit rotu čerstvých VZS a rotu taťků – záložáků. Můj správce skladu měl jednu místnost, které se říkalo „obludárium“ a kde byly uschovávány rarity pro abnormálně rostlé postavy. Pro ukázku uvádím : dva opasky sešité v jeden, nastavované blůzy a kalhoty 60.
***Příklad číslování v ČSLA :
Saka 62, 63 : 0 – IV výšková skupina / poloviční obvod hrudi / 1, 2, 3 pasová skupina, např. II/47/2
Boty : metrický systém je délka nohy v centimetrech + 1 cm, mondopoint je délka chodidla v milimetrech, to znamená 28 ½ = 275

***Civilní systém
staré : výšková skupina a poloviční obvod hrudníku
nové, označované jako mondopoint : výška postavy - obvod hrudníku - obvod pasu. Sako např. 176 – 100 – 88, kalhoty 176 – 000 – 88.
Srovnávací tabulka velikostí bot pro dospělé
http://www.goodsport.cz/page.html?id=12
***Počet velikostí některých výstrojních součástek :
kalhoty 63 : 28 velikostí
plášť 70 ( pro VZS ) : 13
stejnokroj 60 : již bylo zde uvedeno, doplňuji čepici 60 : 10 velikostí a blůzu 60 pro ženy : 11
trenýrky a nátělník : 6, tílko : 7
košile 63 : 14 velikostí ve 3 délkách, košile 21 : 12, košile bílá a popelínová : 14
kombinéza pro motocyklisty : 3 podle výšky ( 1 do 169 cm, 2 do 180, 3 nad 180 )
přilba pro motocyklisty : 7
rukavice 63 pro motocyklisty a kožené rukavice pro výsadkáře : 3 ( podle velikosti dlaně 1, 2, 3 )
černý pracovní oděv : baret – 3 velikosti, blůza a kalhoty - 8
boty 60 : od 4 do 16, tj. 25 velikostí ve 2 šířkách B, C. Takto veliký rozsah byl z toho důvodu, že je používali žáci škol a ženy.
boty 62 : 14 pro muže, 11 pro ženy. Nevyráběné velikosti se zajišťovaly zákázkovým způsobem.
polobotky pro VZS a polobotky černé pro VZP : 13
boty zimní 76 : 9 ( 240 – 320 po deseti mm )
kecky : 10 velikostí
Doufám, že tímto příspěvkem jsem odpověděl na vznesené dotazy a i pomohl při výběru vhodné velikosti.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)


Zpět na Výstroj ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků