Rozloženi výstroje vz.60

Vše co se týká stejnokrojů a další výstroje

Re: Rozloženi výstroje vz.60

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:03

I podle Stejnokrojového předpisu z roku 1980 náleží ke služebnímu stejnokroji důstojníků a praporčíků boty 62 a k polnímu stejnokroji boty 60. Ale myslím, že na řadě útvarů byla praxe jiná. VZP u VÚ2516 nosili polní stejnokroje pouze při poplachu a pokud si dobře pamatuji tak k tomu boty 62. S odstupem času si myslím, že to bylo dáno povahou zaměstnání většiny VZP u 71. PLRB. Bojové poplachy zde neznamenaly manévry v terénu, ale v bunkru. Podobnou vyjímkou byla ústroj vojáků základní služby, i když to už se lišilo rota od roty. Zatímco kluci z roty týlového zabezpečení chodili předpisově v botách 60 a s opaskem, kluci z roty automatizovaného velícího systému, kteří sloužili v bunkru nosili polobotky s lodičkou a bez opasku. U výsadkářů, motostřelců apod. to bylo jiné a tomu odpovídalo i používání bot 60 jak píše pan JAFOR. Stejně tak se kloním k tomu, že používání dané obuvi bylo ujednoceno v rámci útvaru a ne že vojáci MOHLI používat boty 60 (ve smyslu rozhodnutí každého jednotlivce)
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Rozloženi výstroje vz.60

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:03

100% souhlas s uživatelem jafor a pár vzpomínek k tomu:

- pamatuji pár starých podplukovníků a majorů se zdravotní klasifikací "C", kteří do služby dozorčího útvaru nastupovali v oděvu 62 se služebním pásem a pistolí ale v polobotkách, protože měli úlevu od nošení bot 62.

- o vývoji a variantách služebního pásu (bez náprsního řemene, s jedním či dvěma) by se snad dala napsat dizertační práce. Plus k tomu způsob nošení služební zbraně na tomto opasku - tedy místo, kam předpis stanovil a kontrolní orgány chtěly abychom si ji dávali a kde jsme ji skutečně nosili, abychom neměli otlačený bok a modřinu na pravém lokti.

- ve Cvičebním řádu ČSLA Zákl-1- 4 byla příloha o přehlídkových akcích, kde je vyobrazen praporečník s bojovou zástavou v oděvu 62 s botami 62 a služební pás má se dvěma řemeny. V praxi jsem se s tímto ustrojením ale nikdy nesetkal.

- před květnovou přehlídkou v Bratislavě jsme nafasovali hnědé "kanady" připomínající vzhledem boty 62. Byly ale z měkké lakované kůže (aby kotníky netrpěly) a podrážka byla kožená (aby krok zněl). Pásky od kotníkové chlopně se zapínaly jako u bot 60 do dvou kovových čtvercových ok. Před zahájením nácviku na přehlídku nám je dovezli z výstrojního skladu okruhu. Boty jsme si podle velikostí rozebrali a každý si nejprve svůj vyzkoušený pár řádně vyčistil a uvnitř označil svým jménem. Sami jsme, pokud bylo třeba, doplnili v podrážkách dřevěné floky a boty jsme na pár dnů odevdali k obnově laku. Při nácviku na přehlídku jsme používali boty 62 a až asi na poslední dva nácviky a vlastní přehlídku jsme použili "kanady" přehlídkové. Kdyby někdo věděl něco bližšího o těchto botách (označní, výrobce...) napište do fóra. Také by mě zajímalo, kam po roce 89 celá zasoba těchto extrovek přišla. O armyshopy se sice moc nezajímám ale zatím jsem je v nabídce nikde neviděl.

- na fotografiích z první poloviny šedesátých let jsem si všiml několika případů nošení vázanky khaki k oděvu 60. Zrovna na fotkách od Čejena v tomto fóru ji má "Vilda" Janoušek. Můžete namítnout, že ji má jako vyšší důstojník při spojeneckém cvičení aby reprezentoval, ale viděl jsem v této variantě i výkonného praporčíka roty, vojáka z povolání, v časopisu Týl a zásobování. Našel by se pamětník, který se stouto variantou setkal v praxi?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Rozloženi výstroje vz.60

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:03

Pokud je v předpisech uvedeno že vojáci z povolání mají ke stejnokroji 60 předepsány boty 60, pak se omlouvám za mystifikaci způsobenou mou sklerózou a zřejmě i nedostatečnými znalostmi. Věřím že i ostatní bludy které se zde objevují budou tak rychle opraveny jako ten můj.

Mimochodem o sumkách na dva zásobníky (+třetí kapsa zřejmě na čištění) jsem slyšel že se údajně vyskytovaly i u armády u strážních jednotek.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Rozloženi výstroje vz.60

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:03

Tyto přehlídkové "kanady" se hojně objevovaly ve výprodejích v devadesátých letech a to ve variantě hnědé i černé. Bohužel jsem prohloupil a ani jedny nezakoupil, abych mohl nahlédnout kdo je vyráběl.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Rozloženi výstroje vz.60

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:03

Nemají tyto boty na podrážkách kovové "podkůvky"?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Rozloženi výstroje vz.60

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:04

Jo, to jsou ony. Podkůvky vpředu i vzadu. Lehoučká bota s vysokým leskem.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Rozloženi výstroje vz.60

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:04

Ke služebnímu stejnokroji vz. 62 by měla být tzv. dohoda, tj. opasek s jedním hrudním řemenem, k polnímu stejnokroji vz. 60 opasek + dvojitý hrudní řemen. Pokud si to dobře vybavuji, z dohody to druhé provedení nelze udělat pouhým přidáním druhého hrudního řemenu.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Rozloženi výstroje vz.60

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:04

Jak v kterém období s tím prsním řemenem k dvaašedesátkám. Pokud se budeme bavit o 80. letech, tak ano. Ovšem i tady je vyjímka (teď doufám že si to zase s něčím nepletu, tak to berte s rezervou, nechť mě kdyžtak zkontroluje někdo kdo má po ruce předpis) a to v létě ke košili 62.

Křížové řemení musí u opasku který má obě horní déčka na připnutí prsního řemene sestávat minimálně z jednoho předního dílu zapínaného do déčka všitého na opasku, jednoho předního dílu tvořícího zároveň posuvku k nasunutí na opasek, dvou zadních dílů, přičemž jeden je zapnut na déčko vzadu na opasku a druhý na posuvku (neplést s posuvkou k nosnému řemení) a té již zmíněné jedné posuvky. Mimo to by aspoň jeden zadní díl měl mít z rubové strany průvlek k protažení druhého zadního dílu v místě křížení. Ovšem ani to nelze brát jako dogma, protože jsem už viděl i jiné kombinace s využitím dvou předních "posuvkových" dílů, dvou posuvek vzadu atd...
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Rozloženi výstroje vz.60

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:04

Teď si nejsem úplně jistý, jestli nepopisuješ opasek důstojníků. Mě se jedná o klasický opasek vojáků základní služby, to jest opasek s přezkou na kterém je hvězda. Zde nejsou žádná oka a jediné co tam jde dát jsou max. posuvníky. Právě jsem viděl kluky co nosí jehličky a max. mají tři hvězdičky bez orámování a mají jednořemínek.





Odkaz na mé stránky, kde mám ukázku onoho opasku

http://plastic-model.blog.cz/galerie/ruzne/opasek
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Rozloženi výstroje vz.60

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:04

Díky za informace. Toto je jestli se nemýlím důstojnický opasek. Jak je to s dohodama pro dozorčí? Ty důstojnický opasky snad neměli, ale přesto u nich fungovaly dohody.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

PředchozíDalší

Zpět na Výstroj ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron