Rozloženi výstroje vz.60

Vše co se týká stejnokrojů a další výstroje

Re: Rozloženi výstroje vz.60

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:04

Ano, popisuju služební pás pro vojáky z povolání, nikde jinde žádné křížové řemení neexistovalo. Bavíme-li se dejmě tomu o těch 80. letech, tak u mužstva a poddůstojníků se mohlo vyskytkout na koženém opasku s přezkou jedině nosné řemení viz

http://kvh.csla.cz/vystroj/img/samopalnik1.jpg
http://kvh.csla.cz/vystroj/img/samopalnik3.jpg
http://www.kvh-cs.com/vystroj/vyst80/zezadu.jpg

A někdě tady na fóru se tuším objevila detailní fotka zaklesnutí řemení za posuvky resp. opasek.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Rozloženi výstroje vz.60

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:05

Dostaneme se k tomu, ale můžete prosím Vaši otázku trochu upřesnit? Tedy to, že dozorčí důstojnické opasky neměli ale dohody u nich fungovaly. Jak podle Vašeho názoru toto ustrojení vypadalo?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Rozloženi výstroje vz.60

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:05

Děda mě vyprávěl, že například dozorčí roty (červená nebo bílá šňůrka, teď nevím) měl opasek a od něho šel jeden řemínek (stejně jako to mývali důstojníci od vz 62). Představuji si normální opasek z přezkou s dvěma pojezdama (jinak si to představit neumím). Jeden vepředu a jeden vzadu. Řemínek šel klasicky jako u důstojníků. Je mi jasné, že voják, který vykonával normální vojenskou službu řemení snad nikdy ani neměl. Teď mi jde jen o to tuhle představu potvrdit, nebo vyvrátit, popřípadě poupravit a upřesnit. Předem děkuji za odpověď a i za ostatní odpovědi, kterých se mě od vás všech dostalo
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Rozloženi výstroje vz.60

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:05

Dozorčí rot měli červené šňůry, žluté měl tuším dozorčí útvaru a bílé pomocník dozorčího útvaru. Alespoň u nás (konec 80tých let) byli dozorčí rot vojáci základní služby a do služby nosili stejnokroj vz.63 a vševojskový opasek bez náprsního řemení.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Rozloženi výstroje vz.60

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:05

Nu, za dobu trvání ČSLA se naši dědové mohli setkat s lecčíms.

Nejdřív jsem si ale dovolil opravit název příspěvku na "Rozložení výstroje vz.60", protože už mi to měkké "i" trhalo mým stařeckým zrakem, i když, jak se říkalo za totáče, "mám jenom vojenskou školu".

Samozřejmě, výstrojní předpisy se porušovaly a nemusela za tím být hned jen obyčejná nekázeň. Někdy si dotyčný velitel myslel, že podřízení předpisy dodržovat musí a on už tak zcela nemusí a někdy nadřízení chtěli "aby to líp vypadalo." Byli vyšší funkcionáři, kteří si mysleli, že jim ta podřízená část ČSLA za jejich zásluhy už tak trochu patří a proč by tedy nemělo být po jejich. Příklady uvedu i se jmény, snad se najdou pamětníci, kteří to potvrdí.

Takže, třeba k přísnému vyžadování výstrojní kázně: "Šoudruhu podplukovníku, pšiveďte mi šem toho neuštrojeného vojáka, ať ho zajebu do ašfaltu!" Zástupce velitele 4. armády plk.Kindl do mikrofonu na tribuně k veliteli 14. tankového pluku při pořadové prohlídce před vyvedením do VVP. (příslušné souhlásky jsem nahradil písmenem "š" schválně, protože to z amplionu tak znělo).

Náčelník vojska PVO 4. armády plk. Špaček si přál, aby při železničním převozu na území SSSR "vypadali vojáci z povolání pěkně" a přitom sebou nemuseli vláčet mnoho zavazadel. I rozhodnul, že pojedou ne v oděvu 60 (ten si nechají až na polygon) ale v oděvu 62 a polobotkách, boty 62 nechají doma a kdo bude mít službu dozorčího převozu a jeho pomocníka, tak si obuje boty vz.60. (Po týdnu převozu v sovětských spacích vagónech měli všichni šedesátdvojky tak uválené, že příště byli šťastní, že mohou jet pohodlně v šedesátkách. Jak se ukázalo, místnímu obyvatelstvu to stejně bylo jedno.)

Při cvičení Družba byl náčelník týlu 4. armády plukovník Kopista toho názoru, že při přehlídce na závěr cvičení nebudou naši tankisté "vypadat tak pěkně", jako tankisté sovětští. Takže nařídíl ústroj: oděv pro údržbu techniky černý a "aby to pěkně vypadalo" kalhoty zasunout do bot 60, blůzu zasunout do kalhot, přes to opasek kožený a na ruce rukavice palcové zimní.

A tak jsme vlastně pořád vypadali pěkně. Jenom jsme už nemohli mít kožené kabáty (protože na ty je potřeba koňskou kůži, naše zemědělství bylo vyspělé a koně u nás nahradily traktory), uniformy a kabáty z kvalitní vlněné látky mohli mít jenom Poláci (protože měli zaostalé zemědělství a hodně ovcí) a navíc naše výstrojní služba při barvení ušanek zápasila s celkem asi dvanácti odstíny barvy, protože u nás byl nedostatek kvalitních koz (a tak perziánové ušanky mohly být jen pro generály. A to jim to ještě muselo být líto, protože v Sovětském svazu měli generálové na zimu perziánové papachy. Jak si asi ti naši museli před nimi připadat.) Uvedené vysvětlení potíží nám podali odborníci z týlové fakulty VAAZ v Brně.

Ale zpět k dědovi. Docela si dovedu představit menší odloučený útvar nebo jednotku, kde bylo málo vojáků z povolání, služba dozorčího útvaru se stavět musela a tak za pomocníka chodili třeba poddůstojnící základní služby. Dostal bílé šňůry, služební pás s jedním náprsním řemenem, pistoli a bylo to. Žít se muselo.

Koneckonců, podívejme se na fotografie v poli věčně neustrojených příslušníků ozbrojených sil USA. Před naší výstrojní kázní se museli klepat strachem. To jsem pochopil, když mě na prvním taktickém cvičení napomenul plukovník Pokorný (přezdívka Kožak) z velitelství ZVO: "Soudruhu poručíku, zapněte se pod krkem, taktické cvičení právě začalo!"



A kde tedy děda sloužil?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Rozloženi výstroje vz.60

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:05

Ještě jednou bych se vrátil k botám 60 a 62 ke stejnokroji 60 u vojáků z povolání, jelikož jsem tu utrousil blud.
Jak již bylo uvedeno výše, vojáci z povolání měli ke stejnokroji předepsány boty 60. Pátral jsem po tom co mě tak zblblo, že jsem tvrdil že dvaašedesátky - v předpise z roku 1980 nebylo nic, ale "chybu" jsem našel v předpise z roku 1964. V textu se hovoří o tom že boty 60 nosí všichni vojáci ke stejnokroji 60 a v závorce je uvedeno že vojáci z povolání jen ke stejnokroji 60 a já si holt to slůvko "jen" zaměnil v palici za "mohou" a hned to mělo jiný význam. Co mě ale asi zmátlo ještě víc je skutečnost, že ve zmíněném předpisu je vyobrazen důstojník ve stejnokroji 60 s křížovým řemením a na nohách má hnědé kanady a od dvou či třech bývalých důstojníků jsem obdržel informace že oni to tak nosili.
No a třešničkou na dortu jsou vojákyně, které měly ty hnědé kanady, čili boty 62 předepsány i ke stejnokroji 60.
Z toho guláše vznikl ten nesmysl, co jsem tu utrousil, takže se ještě jednou omlouvám všem za možnou mystifikaci.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Rozloženi výstroje vz.60

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:05

Pro Zbrojnoš: To ti nepovím. Jen jsme se bavili o druhé světové a zabrousili jsme i do dědových let, kdy sloužil vlasti. Ale můj praděda (země mu buďlehká :( ) sloužil v Děčíně na zámku



Jinak ty zážitky z vojny jsou docela drsný. Mám jich taky pár, co vím od táty, který sloužil u 51. ženijní brigády v Litoměřicích.

Když měli velké tankové cvičení. Dojeli na místo, kde se mělo uskutečnit. Navezli tam stovky vlaků (ne vagonů, ale vlaků) suti, protitankových záteras, ostnatých drátů, betonu a já nevím co ještě. Stvrdli tam skoro tři měsíce. Přijela generalita ze Sovětského svazu. Shlédla terén a jeden generál prohlásil:,,Pozorovatelna je umístěna špatně. Nevidím tam, tam, tam. Posunout o dva metry doleva." Takže celou pozorovatelnu, která nebyla zrovna malá, zbavit maskování, rozložit, posunout o dva metry a celý to zase složit a zamaskovat. To jsem ještě tak pochopil, ale že pak na velké tankové cvičení přijel jen jeden tank, to už sem nechápal.

Jinak děda mě taky vyprávěl o tom:

Na Tankové škole cvičili střelby (dozvěděl se to od kamaráda co tam byl). Kluci byly v tanku a stříleli na terče, jenže se to nějak zaseklo, ale to v tanku nevěděli. Před nima v dálce jel jeep, mysleli si, že je to terč a než si to uvědomili, tak bylo pět mrtvejch

Další věc z jeho vyprávění poukazuje na inteligenci důstojníků. Jeden dost přísnej plukovník chtěl nachytat hlídku, která byla na tzv. ,,na stojáka" u muničáku. A tak se jednoho dne vydal a přelejzal plot. Hlídka si ho samozřejmě všimla a tak na něj zařvala: ,,Stůj, kdo tam?" nic ,,Stůj, kdo tam?!" zase nic ,,Stůj, nebo budu střílet!!" opět nic. a tak noci prosvištěly dvě krátké dávky ze samopalu 58 a plukovník skončil...
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Rozloženi výstroje vz.60

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:05

Tak jsem se trošku pídil po tom, jak je to ve skutečnosti s těmi hrudními řemeny. V původní odpovědi jsem vycházel z Vševojsk-16-1, kde je to ale bohužel nakresleno poněkud zjednodušeně, což mě zmátlo. V seriálu "Chlapci a chlapi" je vidět, že např. npor. Ráž má popruhy k polní uniformě vz. 60 vytvořeny přidáním druhého popruhu. A na dokumentátrních záběrech (např. cvičení Družba 86) jsou vidět i důstojníci v polní uniformě vz. 60 s jedním hrudním řemenem.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Rozloženi výstroje vz.60

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:06

Měl bych ještě menší otázečku (jsem už docela otravný co?). Jedná se mě o signalizační baterku (někde uváděna jako signalizační svítilna). Dneska jsem si jí koupil. Je to klasika se sklopkou. U mé je vidět, že už si něčím prošla, což jsem rád (nové mě tak nepřitahuje). Ale zaráží mě jedna jediná věc. Kámoš má úpa novou, ještě voní barvou a má na ní nápis dole ,,MY DAY" , já tam tento nápis nemám. Navíc se mě zdá, že jí mám trošku robustnější. Baterky tam mám klasické buřty (ty největší). z čistě logického hlediska bych řekl, že tam moje je ještě před devětaosmdesátým, jelikož pochybuju, že by soudruzi důstojníci vůbec trpěli v československé lidové armádě baterku s imperialistickým nápisem. Teď si nejsem ale jist, kdo má předlistopadový originál? .). A ještě bych se chtěl zeptat, kde se tato baterka nosila. Jestli byla připnutá u knoflíku u kalhot, nebo u blůzy potažmo jestli byla někde v kapse. Předem děkuji.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Rozloženi výstroje vz.60

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:06

El Carlosi, ono to s tím trpěním imperialistických nápisů nebylo až tak přísné.

Ochrannou známku MY DAY si u Úřadu průmyslového vlastnictví (považ, i takové úřady soudruzi měli) nechal zapsat v roce 1954 podnik zahraničního obchodu MOTOKOV (dokonce obchodovali se zahraničím!). Značka je dosud platná, dokument je na http://isdv.upv.cz/portal/pls/portal/po ... 00&plan=cs.

Když navštívíš stránku http://staresvitilny.cz/my-day/index.html, uvidíš jenom zlomek civilních a vojenských svítilen MY DAY. Jestli tam najdeš typ, který máš Ty a kamarád, napiš do fóra.

Jedna vojenská odbornost měla způsob nošení svítilen stanoven přímo ve výstrojním předpisu a to směrníci, viz. http://www.csla.cz/, záložka VÝSTROJ, odrážka *Směrníci.

Jejich svítilna tříbarevná ale nebyla totéž co svítilna signální. Směrníkova svítilna měla filtry zelený, červený a oranžový, tedy jako semafor, protože ji používali při řízení dopravy. Též ji bylo možno přepnout do režimu, kdy blikala jako majáček. Vyobrazena je na http://staresvitilny.cz/my-day/slides/daimon (24).html

Oproti tomu původní signální svítilna měla filtry červený, zelený a modrý. Červený a zelený bylo možno použít pro signály (například podle tabulky ve Cvičebním řádu) a modrý jako tlumené světlo, viditelné jen z malé vzdálenosti.

Jednotka pochodující v noci po veřejné komunikaci musela být opatřena vpředu bílým, na konci tvaru červeným světlem. Řešilo se to právě za pomoci signálních svítilen, jedna vpředu, druhá na konci, vojáci ji měli připevněnu na opasku provlečením pod koženkový pásek na svítilně.

Protože svítilny byly někdy "nedostatkovým zbožím", používal jsem v obchodě zakoupenou, která je vyobrazena na http://staresvitilny.cz/my-day/slides/myday (4).html. Byla lehká, malých rozměrů, dobře svítila, uvnitř bylo místo pro dvě náhradní tužkové baterie a náhradní žárovku. Posvítil jsem s ní na cestu i několika soudruhům generálům a imperialistický nápis na ní jim nevadil.

K nošení svítilny se dal dobře využít například pás služební. Na jednom náprsním řemenu byly v kůži zhruba ve výši ramene vyraženy otvory a v jednom z nich byl zasazen soustružený mosazný trn (žádná samovýroba, s tímto trnem se pás fasoval). Na tento trn se upevní svítilna za pomci otvoru v koženkovém pásku pod svítilnou. Chtělo to ale malé vylepšení - obstarat si ještě jeden trn, aby se dala svítilna přichytit i druhým koncem pásku a nehoupala se.

A kdybychom si chtěli otevřít část fóra k signální svítilně, věděl by někdo, k čemu přesně sloužily dva barevně označené otvory na boční straně svítilny?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

PředchozíDalší

Zpět na Výstroj ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron