čapičáky

Vše co se týká stejnokrojů a další výstroje

čapičáky

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:36

Zdravým
Napísal by mi niekto ktoré hodnosti a na akých rovnošatách nosia jednotlivé čapicové odznaky (farebný, zlatavý, morený).
Diki
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: čapičáky

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:37

Podle stejnokrojového předpisu ČSLA z roku 1980 se čepicové odznaky dělí na mořené, smaltované (barevné), se zlatavou podložkou a se stříbřitou podložkou.

Mořený odznak na čepici nosí:
- všichni vojáci a vojákyně na čepicích 60, generálové a důstojníci předurčení na funkční místa plánovaná pro generály v polních podmínkách na polní čepici pro generály (generálové s mořenou lipovou ratolestí),
- vojáci v základní službě a v záloze (kromě žáků ŠDZ a absolventů ŠDZ a VKVŠ) na vycházkové čepici 63 se štítkem, čepici 63 - lodičce, červeném baretu pro výsadkáře a plyšové ušance.

Smaltovaný odznak na čepici nosí:
- důstojníci a praporčíci v základní službě a v záloze na čepici 63 se štítkem, čepici 63 - lodičce, červeném baretu pro výsadkáře a plyšové ušance.
- posluchači a žáci vojenských škol (kromě posluchačů - vojáků z povolání) na čepici 63 se štítkem, čepici 63 - lodičce a plyšové ušance,
- žáci ŠDZ a absolventi ŠDZ a VKVŠ na čepici 63 se štítkem, čepici 63 -lodičce, červeném baretu pro výsadkáře a plyšové ušance,
- vojákyně v základní službě na baretu 62 a plyšové ušance.

Odznak na čepici se zlatovou podložkou nosí:
- generálové na společenské čepici, čepici 62, letní čepici a perziánové ušance,
- důstojníci a důstojnice z povolání a v další službě na společenské čepici, čepici 62, baretu 62 a kožešinové ušance,
- důstojníci výsadkového vojska na červeném baretu pro výsadkáře i ke služebnímu stejnokroji.

Odznak na čepici se stříbřitou podložkou nosí:
- praporčíci a praporčice z povolání a v další službě na společenské čepici, čepici 62, baretu 62 a kožešinové ušance,
- praporčíci výsadkového vojska na červeném baretu pro výsadkáře i ke služebnímu stejnokroji.

Znak letectva na čepici nosí generálové, důstojníci a důstojnice, praporčíci a praporčice - příslušníci útvarů letectva. Dále ho nosí posluchači VVŠ a žáci VSOŠ leteckých směrů.

Mimo útvary letectva nosí znak letectva jen generálové a vojáci z povolání na funkcích s leteckými čísly vojenské odbornosti.
Generálové, důstojníci, důstojnice a posluchači VVŠ leteckých směrů nosí znak letectva zlatový.
Generálové letectva a důstojníci předurčení na funkční místa plánovaná pro generály letectva nosí v polních podmínkách na polní čepici pro generály znak letectva mořený.
Praporčíci, praporčice a žáci VSOŠ leteckých směrů nosí znak letectva stříbřitý.
Znak letectva na čepici se nosí:
- na společenské čepici a na čepici 62,
- na společenské čepici pro ženy,
- na baretu 62 pro ženy,
- na ušance.
Na jiných druzích čepic se znak letectva nenosí.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: čapičáky

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:37

Pane Pavle, co je myšleno tou letní čepicí ?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: čapičáky

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:37

Dostal se mě do rukou zajímavý čepicový odznak (na levo). Jak si můžete všimnout, je o hodně větší než klasický. Mohli by Jste mi prosím poradit kde a jak se tento čepicový odznak používal? Osobně jsem ho viděl poprvé v životě a tak si našel čestné místo v mé vytrýně. Předem děkuji za odpověď
Obrázek
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: čapičáky

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:37

Pokud vím, jedná se o starší variantu čepicového odznaku z 50. let. Používal se do roku 1960. Po tomto roce se začaly používat odznaky menších rozměrů (na obr. vpravo).
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: čapičáky

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:38

Mockrát děkuji .)
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: čapičáky

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:38

Odznaky na snímku se podle mne užívaly až po roce 1960 s uzákoněním nového státního znaku (pavéza s hvězdou a slovenským štítem na hrudi lva), nosily se snad do rouk 1990.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: čapičáky

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:38

Hmm, máš úplnou pravdu. Problém je jen v tom, že všechny odznaky tohoto typu, které jsem viděl, byly zlatové (bohužel nemám ten doplňek k Int_4-1 z r. 1959 - takže nevím, jaká barva v něm byla uvedena).
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: čapičáky

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:38

Ten větší odznak se používal na ušanky.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: čapičáky

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:38

jj, na tom asi něco bude. Mám kopřívákovou lodičku z roku 1952 a tam je malý odznáček v podobě červené hvězdy a v ní český lev (viz. foto)
Obrázek
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Další

Zpět na Výstroj ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků