celta

Vše co se týká stejnokrojů a další výstroje

Re: celta

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:51

Já jsem vždycky používal celtu (nebo 2 celty) čtverec jenom jako tvz. Áčko. K těmto Áčkům se na táborech dělali ze dřeva i podsady pro větší konfort.

Ze dvou kosočtverců se dá postavit krásný jehlan který se podpírá tyčí (větví) cca. 150cm dlouhou (vysokou), nebo se dá místo tyče zavěsit na strom (větev) ve stejné výšce jako ta tyč (cca. 150cm), což je lepší. I když se to nezdá je uvnitř jehlanu víc místa protože ta tyč tam jednoduše nepřekáží. Jako luxus se může použít celta čtverec do toho jehlanu jako podlážka, celkem tam pasuje.

Co vím tak německá celta je ve tvaru trojúhelník a na postavení stanu potřebuješ minimálně 4 celty (pyramida). Myslím si že by šel postavit i ze 4, právě ten jehlan, to ale nemám vyzkoušeno.

Také znám způsob jak se dá krásně sbalit nepravidelný tvar celty kosočtverec do úhledného obdelníku. Bohužel obojí je trochu složitější na vysvětlování po internetu. Já si pamatuji že hodně o celtách a stavění z nich bylo ve starých skautských i pionýrských příručkách. Doma bych možná ještě něco našel a tak pokud máš zájem a nespěchá-li to dej mi vědět, já to oskenuji a pošlu ti to. Kdy se dostanu domů nevím?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: celta

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:51

Ahoj. Na dotaz o čtvercových celtách. Viděl jsem nákres malého ačka ze 4, 6, 8 celt NVA. Ze dvou se udělala přední a zadní strana přeložením po úhlopříčce. Půlka se položila dovnitř stanu. a dále se spínaly dvojice celt jako střecha. Bohužel s našími celtami to jde až po úpravě protože nemají dost olivek. Olivky stačí jen na tzv. pláštěnku.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: celta

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:51

ze dvou celt je to velice jednoduche nas to ucili na svš ce prvnim rokem
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: celta

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:51

Používali se na hranicích z NDR když měli vojáci společné cvičení tak se sem-tam něco prohodili.Po skončení Zák. Voj. Služby tak zaplatily menší částku a měli celtu nebo něco podobného.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Předchozí

Zpět na Výstroj ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron