celta

Vše co se týká stejnokrojů a další výstroje

celta

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:49

která z těchto vou celt je vhodnější pro motostřelce do malé polní ?

http://www.armyvyprodej.cz/shop/celta-n ... -2019.html

a mohli biste udelat serial jak se stavi stan ? z těch dílců nevim jak se spojuji
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: celta

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:49

vazne nikdo nevite jak se stavi stan ze dvou celt a co vse je na to potřeba?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: celta

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:50

Dobrý den,

dovolím se podělit o několik svých zkušeností s celtami, nebo přesněji se stanovými dílci.

Podle geometrického tvaru rozeznáváme kosočtvercový stanový dílec (rakouský a starý československý), čtvercový (německý a nový československý), lichoběžníkový (italský), trojúhelníkový (německý) a šestiúhelníkový (americký).

Pokud bychom se podívali hlouběji do historie poválečné čs. armády, setkáme se s používáním trofejních německých celt trojúhelníkových jako pláštěnek a to dle fotografií už u naší východní armády ke konci války. Další informace je možno hledat na fotografiích v časopisech z té doby, zejména Čs. voják a Křídla vlasti. Kromě celty s maskovacím potiskem se mi jako raritu podařilo sehnat tuto celtu v "pouštním" zbarvení (pro Afrikakorps).

Dále byly používány celty kosočtvercové, dle potisku vyrobené zřejmě z trofejní německé látky stanovky, tvar dílce jako u původního čs. vzoru. Setkal jsem se s několika variantami potisku, i když v menším rozsahu, než kolik bylo všech druhů potisku u stanovek německých v době války.

Varianty stavby stanů z celt trojúhelníkových a kosočtvercových nejlépe hledat přes Google (i vyhledávání obrázku) za pomoci výrazů celta, dílec stanový, vojenský stan a pod. Nalezl jsem poměrně širokou škálu odkazů, včetně obrázků a citací z původních německých a čs.příruček. Stavba stanu ze dvou kosočtvercových celt se nám při tomto vyhládávání nabídne také i s fotografiemi (jedná se tuším o nějakou skautskou stránku).

Celta čtvercová čs. - Osobně jsem se v armádě nikdy nesetkal s jejich praktickým používáním, ani s návodem jak z nich stavět stan. V některých vojenských přiručkách byl ještě nákres, kam se umísťuje jako součást nesené či vezené výstroje ("malé a velké polní") ale používali jsme už jen VOP 63 a JP 75. Čtvercové celty ležely ve skladech, sám jsem byl nucen jich jednou jako předseda inveturní komise přepočítat asi 4 500 ks.

K vyzkoušení praktické stavby stanu ze čtvercových celt mě přivedl osobní zážitek, když jsme se s kamarádem v polovině sedmdesátých let při vandru setkali se dvěma vojáky z povolání, kteří byli v civilu na výletě a chtěli si postavit stan ze dvou čtvercových celt. Tím jejich stanování skončilo, protože stan ze čtvercových celt (jehlan) je potřeba stavět ze tří dílů. (Není to až taková zvláštnost,německé stany z trojúhelníkových celt se také stavěly z více dílů než dvou.) Bohužel, nemám možnost skenovat, abych poslal obrázek a na webu jsem také žádný nenašel. Dá se to ale nacvičit tak, že se připraví tři čtverce z tuhého papíru, jedenkrát se úhlopříčně každý přehne a přiložením těchto tří dílů k sobě vyjde krásný jehlan. Potom už prakticky vzít tři celty a vyzkoušet to s nimi.

Jediný zdroj (o kterém vím), kde by snad mohl být i nákres jehlanu ze čtvercových celt je kniha Mirko Vosátky: Encyklopedie táborníka a zálesáka, která vyšla asi ke konci šedesátých let a měl jsem ji vypůjčenou z městské knihovny. Autor se tam problematikou stavby stanů z různých stanových dílců poměrně slušně zabývá. V roce 1985 vyšla reedice pod názvem Encyklopedie táborníka, ta ale nákres jehlanu ze čtvercových celt neobsahuje.

Stavbu stanu z VOP 63 jsme také nikdy necvičili, soukromě jsem si ji ale vyzkoušel (na webu jsou také fotografie).

Tak přeji úspěch při stavbě stanu.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: celta

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:50

skoušel jsem to z toho papíru jde to ale čim se to podpira?

a přijde mi divne že se to ve spod moc překlada

snad se časem ovběvi nejaky navod a nakres jak to presne složit
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: celta

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:50

Dobré ráno,

dole se to nepodkládá (ani papír ani celta). Čtverce z papíru se jedenkrát úhlopříčně přeloží a potom zase rozevřou cca na 90 stupňů. Tím na čtvercích vzniknou jakási žebra, která jim umožní stát. Tyto stojící části jehlanu potom zkuste přikládat k sobě, jehlan Vám z toho vyjde. Spodní základna tvoří rovnostranný trojúhelník. Pomozte si třeba kancelářskými sponkami ke spojení dílů k sobě, aby se model nerozjížděl.

Pokud máte tři celty, dejte je na hoře velkými kovovými oky k sobě a jednotlivé díly odshora dolů k sobě pospínejte olivkami (knoflíky). Celty si spodní částí přikolíkujte k zemi tak, aby Vám vznikl rovnostarnný trojúhelník. Mezi dvěma celtami si rozepněte otvor, vlezte pod celty se stanovou tyčí, nejlépe teleskopickou, její horní konec zasuňte do horních tří velkých kovových ok v rozích celt (říká se jim honda) a tyč prodlužte na maximální možnou délku. Potom už jen jednotlivými kolíky stan správně vypnout. Nemáte -li vhodnou tyč, můžete si pomoci tak, že např. z větve stromu si spustíte lanko, jehož konec upevníte na hondy a horní špici stanu tak vytáhnete nahoru. OK?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: celta

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:50

http://www.militaryzone.cz/view.php?naz ... 2005061801

Toto som našiel, je to celkom zaujímavé, hlavne stan zo 16 celt.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: celta

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:50

Zdravíčko, neviete náhodou poradiť,kde by sa dala zohnať fľakatá celtová látka? Niekde na Slovensku sa z nej vyrábajú montérky, ale nepodarilo sa mi vypátrať kde.

Ďakujem :)
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: celta

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:51

Dobrý den,

zaujala mě vaše rada ohledne stavbě stanu jak zde popisujete ze 3 čtvercovych celt. Tak jsem dneska tuto teorii vyzkoušel poněvadž mám 3 celty. Musím konstatovat, že stan de v celku rychle postavit :) a vypadá velice dobře. Děkuji za radu. Jinak jsem se dnes také pokoušel postavit na stejném principu stan jenom ze dvou čtercových celt a to moc dobře nejde. Teda nakonec se mi to podařilo, ale stan byl veliký asi jako psí bouda, takže žádná sláva. :) Jestli budete mit nekdo zajem mužu vam poslat fotky stanu ze tří celt, vypadá fakt dobře :)
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: celta

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:51

opravdu se tato celta http://www.army-shop.cz/index.php?actio ... revstart=0 používala i v čsla??
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: celta

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:51

Jehličková celta z výstroje NVA se dle mých informací v ČSLA nepoužívala.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Další

Zpět na Výstroj ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků