Nosná řemení

Vše co se týká stejnokrojů a další výstroje

Nosná řemení

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:54

Zdravím, jaký je rozdil mezi nosnym remenim a to mezi platenym a kozenym u čsla -u jakych vzoru se pouzival jaky diky moc
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Nosná řemení

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:54

Zdravím, ve způsobu použití není žádný rozdíl. Obě varianty se používaly u polního stejnokroje vz. 60 (jehličí). To kožené je starší provedení.Obě verze se používaly spolu s posuvkami.

Tři stejné háčky se zaklesnou do posuvek na opasku (popř. jedno do oka na sumce se zásobníky pro 7,62 mm Sa vz. 58). Zbývající dva se zaklesnou za opasek, popříadě od odpovídajících ok na malé, popř. velké polní, je-li nesena.



U stejnokroje vz. 85 už pak bylo nosné řemení zelené, vyrobené z umělého vlákna (nylonu). Nylonové řemení se používalo bez posuvek, jinak je způsob použití stejný.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Nosná řemení

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:54

ne ne me se zdá že to kožene se použivalo mnohem drive jiz pred jehlicim v 50-tych letech !!!
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Nosná řemení

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:54

Někteří vojáci základní služby nosili kožená nosná řemení ještě v 80. letech - jednak to máme potvrzené od lidí, co v té době sloužili, jednak se stačí podívat na seriál Chlapci a chlapci - vojín Hlaváček (Mário Kubec) je tam vybaven právě koženým řemením (a tento seriál vznikl ve druhé polovině 80. let).
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Nosná řemení

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:54

Kožené nosné řemení se používalo v československé armádě určitě od začátku 50. let, pravděpodobně už dřív. Pravděpodobně částečně vychází z německého nosného řemení (právě proto spousta čs. kožených řemení skončila jako materiál na předělávku na němce). První typy koženého nosného řemení byly ještě vyrobeny z kořisního německého materiálu (např. se požívala kůže z německého opasku, háčky, přezky z německého nosného řemení), kožené části jsou většinou v kombinaci černé a světlé kůže, sám mám dvě různé provedení vyrobené z kořisního materiálu. Později (většinou jsem vyděl armádní přejímačky z roku 1952) se vyrábělo kožené řemení ze světlé kůže. No a v 1. polovině 50. let se začalo vyrábět řemení látkové. Kožené se požívalo souběžně s látkovým až do 90. let, to nikdo nijak neřešil. Například, když jsem byl na vojně já v roce 1995 nafasoval jsem černé kožené pusuvky německého Wehrmachtu....stejně tak se objevovaly ve výstroji naší armády německé ustrojovací řemínky atd...

S posuvkami je to stejné, používaly se jak československé I. republika, německé, pak z 50. let šité a ty pozdější nýtované...
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Nosná řemení

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:54

První voják zprava má nosné řemení v koženém provedení : http://www.csla.cz/armada/film/chachd.jpg
Obrázek je ze seriálu "Chlapci a chlapi" .
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Nosná řemení

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:54

zdravim

chtěl bych se zeptat zda se k maskáčum vzor šedesát používalo zde zmíněné nilonové řemení

děkuji za odpověd
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Nosná řemení

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:55

Zdravím,

nylonové (zelené) řemení s úchyty na závěsná oka z umělé kůže nebyly používány k uniformě vz. 60, ale k polnímu stejnokroji vz. 85. Kombinace výstrojních doplňků vz. 60 a vz. 85 (mimo věcí které výstrojní předpis povoluje) je nežádoucí.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Nosná řemení

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:55

Ale někde jsem slyšel že ze začátku nošení stejnokroje vz.85 se nosilo řemení 60.I třeba platěná brašna na masku a mošna vz. 60.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Nosná řemení

Příspěvekod z archivu » 16 zář 2014, 20:55

Zdravím,

a je to tady :) Výstrojní předpis hovoří jasně: k polní uniformě vz. 85 výstrojní doplňky pro ní vyvzorované (některé shodné s doplňky vz. 60). To, že mohlo docházet ke zpožďování dodávek výstroje za dodávkami uniforem k útvarům je samozřejmě možné (sám nemohu posoudit, jsem o maličko mladší ročník).

Pokud by k tomuto došlo, jednalo by se nejspíše o krátkodobou záležitost a po urychleném dodání chybějících položek by byl útvar vystrojen dle platných výstrojních předpisů.

Mimochodem vždycky se najde někdo, kdo tvrdí "... ale u nás jsme to nosili jinak"
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Další

Zpět na Výstroj ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků