Slavnostné Uniformy

Vše co se týká stejnokrojů a další výstroje

Slavnostné Uniformy

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 16:42

NAZDAR

Chcel by som sa spítat čo nosili prislušnici ČSLA pri pietnych akciach atď. Či nosili prilby a zelený opasok s hviezdou a uniformou vz.63 , alebo slavnostný a či nosili vz.58 s pevnou alebo so sklopnou pažbou.

Za odpoved vopred ďakujem.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Slavnostné Uniformy

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 16:42

Předpokládám, že se Váš dotaz tyká voj. zákl.služby (VZS) a jedná se o čestnou stráž nebo jednotku.V tehdejší ČSLA měl VZS jeden stejnokroj vz. 63 vycházkový a jeden stejnokroj vz. 60 (polní, jinak maskáče).Po jeho službě v trvání 2 let veškerou výstroj a výzbroj odevzdal při odchodu do zálohy a jeho použivaný oděv vz. 63 mohl být postupně, jak jich přibývalo, používán pouze jako služební - pracovní. Takže měl VZS v dalších létech po zavedení této uniformy do výstroje ČSLA dvě, vycházkovou a pracovní.Slavnostní uniformu VZS neměl. Při slavnostních nástupech jednotek, útvarů při pietních aktech měl VZS na sobě vycházkovou uniformu vz. 63, boty vz.60 (černé kanady), kožený opasek s přeskou (khaki), podle situace přilbu,nebo čepici vz.63 ( brigadýrka) nebo baret, bílou košili a khaki kravatu. Záleželo na rozhodnutí velitele co bude mít na hlavě.Zbraň, samopal vz.58 byl podle výzbroje u jednotky, útvaru. Mohly to být samopaly vz. 58 s pevnou pažbou ( tankové, motostřelecké jednotky, letectvo) nebo se sklopnou ramenní opěrkou( spec. jednotky, průzkum,výsadkáři a pod.) nikde nebylo stanoveno,že zbraň musí být taková nebo taková, byla podle organického přidělení a výzbroje podle tabulek u jednotek.Čestná stráž a stráž u bojové zástavy měla vždy přilbu a navíc bílé rukavice. (Stačí ? podívejte se na web ČSLA, kde je výstroj ) Jafor
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Slavnostné Uniformy

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 16:42

V podstatě má jafor pravdu, akorát s tou zástavou (párkrát jsem tam stál) si nejsem jistej s těma bílejma rukavicema.... myslim že jsme žádný neměli. A zcela určitě jsme neměli helmu, nosila se tam brigadýrka. (To mohlo být i proto že u nás jsme helmu k kasárnách snad neměli ani jednu.)
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Slavnostné Uniformy

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 16:42

Za odpovede Ďakujem , pítal som sa preto lebo som si nebol istý kôli tom lebo idem na pár pietnych akcii a nebol som si uple istý tak ešte raz ďakujem.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Slavnostné Uniformy

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 16:42

Pokud Satrapo námitkuje příspěvek Jafora ohledně ústroje u bojové zástavy, tak si myslím, že Jafor měl na mysli čestnou stráž, která stávala u bojové zástavy při nějakém slavnostním aktu - nástupu (bílé rukavice, přilba). Pokud vím, v r. 1969 v Prostějově, byly bojové zástavy vystaveny v prosklené místnosti budovy štábu, hned za vstupními dveřmi vpravo. Byl jsem sice jenom jednou velen do stráže u těchto zástav a vím bezpečně, že jsem neměl žádné rukavice ani přilbu. Při přípravě do stráže u zástavy musela stráž se nazpaměť naučit charakteristiku - historii zástav, jakými medailemi byly zástavy vyznamenány, atd. Před odchodem na rozdílení byla stráž z těchto vědomostí odpovědným důstojníkem přezkoušena. Jack
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Slavnostné Uniformy

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 16:43

Vážení bojovníci. Já jsem se vůbec nezmiňoval o situaci, kdy byla zástava vystavena v nějaké skříni a stalo se u ní "za trest", ale předpokládal jsem a předpokládám, že dotaz byl o situaci, kdy tedy byla zástava "vynesena " a šla v čele jednotky, útvaru při slavnostních, pietních aktech.Při tomto aktu, byla vždy stráž u zástavy vystrojena a vyzbrojena jak jsem popsal. U výsadkových útvarů,průzkumných jednotek šla čestná stráž buď v baretu (červeném) nebo ve výsadkové přilbě, rovněž tak čestná jednotka, která zástavu doprovázela. Bohužel,za svoji vojenskou kariéru jsem měl tu ˇčest" chodit dlouhá léta jako praporečník.Tedy ten, který nesl bojovou zástavu.Strážní u zástavy (2) měli bílé, kožené ,krátké rukavice a praporečník měl bílé, dlouhé, kožené rukavice. Pochopili jsme se ?? Jafor
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)


Zpět na Výstroj ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron