Kalhoty vz. 60

Vše co se týká stejnokrojů a další výstroje

Kalhoty vz. 60

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 17:11

Zdravím, prosím o odpověď na asi pro vás banální otázku: proč některé kalhoty vzor jehličí měly boční kapsu a některé ne? Díky za odpověď.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Kalhoty vz. 60

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 17:11

Na toto téma už nějaký pátek připravujeme články (nejen o kalhotách, ale i o ostatních výstrojních součástkách). Bohužel jsme si je pro nedostatek ověřených podkladů zatím netroufli uveřejnit (do archívů se pro nedostatek času nedostaneme), ale na základě Vašeho příspěvku tedy zkusíme postupně námi zjištěné poznatky prezentovat, třeba nás někdo na případné chyby upozorní.

Ale zpět ke kalhotám. Dle našich dosavadních zjištění (na sběru dat se podílelo více členů KVH ČSLA) se armádní kalhoty bez bočních kapes nevyskytovaly, kalhoty bez kapes "spadaly" do výstroje Ministerstva vnitra. Armádní výstrojní součástky se od vnitráckých lišily přítomností tzv. vojenského vlastnického znaku, což není nic jiného, než ony dva zkřížené meče (používány od roku 1948 do současnosti, nejčastěji u nich bývá poslední dvojčíslí nebo celý rok výroby dotyčné součásti strůje, výzbroje nebo výstroje; pozor, není to vzor = rok zavedení do výzbroje). Aby to nebylo tak jednoduché, vševojskové/pěšácké kalhoty vzor 60 z počátku výroby měly boční (stehenní) kapsy dokonce 2, někdy koncem 60. let (předěl nemáme hodnověrně zjištěn) docházi k redukci na pravou stehenní kapsu, což se udrželo až do konce výroby v druhé polovině 80. let. Dvě kapsy byly ponechány pouze u kalhot vzor 60 pro výsadkáře, kde je ale i navíc podlouhlá kapsa za jednou ze stehenních kapes, určená pro hlaveň samopalu při seskoku (dle informací pplk. Petra "Čejena" Čejky nebyla v praxi využívána).

Z dalších odlišností kalhot vzor 60 z různých období výroby mě namátkou napadají struktura látky (z počátku výroby silné plátno, ke konci už poměrně tenká látka), na začátku výroby byl u kalhot tzv. vysoký pas (dosahoval až přes ledviny, od konce 60. let už byly kalhoty pouze do pasu), měnil se tvar stehenních výztuh, přítomnost vyztužení v sedu, barevné schema a drobné střihové detaily.

Prosíme o trpělivost a postupně zde uvedeme poznatky ohledně výstroje, ověřené na několika desítkách kusů ze sbírek členů KVH ČSLA. Pokud se nám podaří ověřit si zjištěné údaje i v něktrém z archívů, též je uveřejníme. Popřípadě prosíme sběratele a nadšence, aby zde též prezentovali svá zjištění.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Kalhoty vz. 60

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 17:11

Děkuji za rychlou a vyčerpávající odpověď.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Kalhoty vz. 60

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 17:12

Mám ve sbírce kalhoty s vysokým pasem a 2 stehenníma kapsama s přejímačkama z roku 1962 a taky s nízkým pasem a 1 kapsou s přejímačkama z roku 1964.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Kalhoty vz. 60

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 17:12

Kalhoty vz. 60 ze začátku výroby měly boční kapsy na obou nohavicích, později jen na jedné. Kalhoty užívané složkami ministrerstva vnitra (např. Pohraniční stráž) boční kapsy vůbec neměly, měly jen dvě kapsy na zadku.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Kalhoty vz. 60

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 17:12

Následucí údaje byly zjištěny na výstroji mé a kolegů z KVH. Není řečeno, že se nemohou vyskytovat atypické součástky, popřípadě výjimky, potvrzující pravidlo. Budeme rádi za každě doplnění nebo upřesnění údajů.

V případě kalhot vzor 60 je nejjednodušším a nejlépe viditelným rozlišovacím prvkem přítomnost či nepřítomnost levé stehenní kapsy (bavíme se o vševoskových/pěchotních kalhotách). Zatím máme zdokumentován poslední rok výskytu levé stehenní kapsy v roce 1963.

Dalším, poměrně snadným idefikačním údajem je provedení pasu kalhot - opět do roku 1963 byl na kalhotách tzv. vysoký pas; lišil se od pozdějšího nízkého tím, že pokračoval několik centimetrů nad opaskové průvlečky a částečně tak chránil oblast ledvin; u nízkého provedení končily průvlečky současně s horním okrajem.

Třetí snadno rozpoznatelný vnější znak je tvar stehenních výztuh - ještě v roce 1965 byl jejich tvar víceúhelníkový, s horní stranou do špičky; později byly tvaru obdélníka se sraženými rohy. Původní špičaté výztuhy zasahovaly až k bočním kapsám, pozdější obdélníkové zhruba na úroveň stehenní kapsy, resp. její horní části. Tady máme bohužel několikaletou mezeru, kdy obdélníkové výztuhy máme zdokumentovány až v roce 1972.

Stejně tak vyztužení v sedu - zatím zjištěn poslední výskyt v roce 1965, od roku 1972 už nebyly.

Další rozlišovací prvky už nebývají tak dobře patrné. Jedna se například o způsob obroubení spodku nohavic (do roku 1965 páskem látky barvy khaki, v roce 1972 se vyskytuje jak tento pásek, tak zalemování látky dovnitř, kdy je později z vnitřku podšito páskem khaki nebo jenom to zalemování přišito); na některých kalhotách chybí na spodku nohavic stahovací pásky, aniž by bylo zřejmé, že byly odstraněny; knoflívé dírky na upevnění oteplovací vložky v pase máme zatím zdokumentovány u všech kalhot; v pase se též vyskytovaly knoflíky na připevnění šlí (3 páry) - do roku 1963 evidujeme jejich umístění z vnější strany, pak jsou na přední straně (2 páry) umístěné z vnitřku a zbývající zadní pár zvějšku, ovšem jeden z kolegů má kalhoty z roku 1974, kde jsou všechny z vnitřní strany (a aby to nebylo tak jednoduché, sám mám evidentně fungl nové kalhoty rok 1972, kde jsou pouze knoflíky na pravé straně (1 pár) a zbytek nevypadá, že by byl vypárán - asi nějaká nedodělávka, nejsou tam ani kotníkové stahovací pásky); podšívka (vyztužení, kapsy) byla zpočátku prováděna látkou barvy khaki (zhruba do roku 1965), poté se používá "na střídačku" kombinace s jehličkovou látkou nebou výhradně jehličkovou látkou.

Značení kalhot se zpočátku nacházelo v pase, později na rubové straně zadní kapsy. Máme v evidenci kalhoty z roku 1972 od dvou různých výrobců, kdy je značení umístěno umístěno pokaždé v jedné z uvedených "lokalit".

Když už je řeč o výrobcích, od počátku výroby byly kalhoty vyráběny v různých pobočkách závodu KRAS n.p. (č. 4, 6, 18), v roce 1972 přechází do OZKN (Odevné závody kapitána Nálepku) v Michalovcích, kde jsou vyráběny až do druhé poloviny 80. let.

Samostatnou kapitolou je barevné schema - zpočátku výroby jsou maskovací schemata spíše světlejší a jsou vidět rozdíly mezi skvrnami a podkladem (u některých provedení jsou skvrny poměrně dost výrazné); v 70. letech není tento rozdíl tak patrný a někde není přechod podklad/skvrny vůbec viditelný; od roku 1983 je celkový odstín o poznání tmavší.

Změn doznala i samotná látka - do roku 1981 se jedná o poměrně silné plátno, po té už je látka na omak o poznání slabší.

Význam doplňkových písmen a číslic nám zatím není znám; zpočátku výroby se v označení velikosti občas objevovala pomlčka.

Na konec bych rád poděkoval všem, kdo mi pro výše uvedené řádky poskytli své údaje.

Jak je napsáno v úvodu, nejedná se o vyčerpávající seznam odlišností. Jeden z kolegů se dokonce v armádním výprodeji setkal s kalhotami, které byly sešity ze zbytků jehličkové látky (měly podezřele mnoho švů - nohavice sešity z pruhů látek, žádné boční kapsy a žádné značení).
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Kalhoty vz. 60

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 17:12

Ještě jsem zapomněl a nejedná se pouze o kalhoty - při zkouškách zachycení aktivními infrapřístroji bylo údajně zjištěno, že pokud je vnitřní strana maskovacího stejnokroje čistě bílá, osoba je na stínítku přístoje velice dobře viditelná. Proto je na většině výstroje vzor 60 viditelné z vnitřku maskovací schema - údajně tak dochází nižšímu odrazu infra paprsků.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Kalhoty vz. 60

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 17:12

Lukáši, díky za informace o verzích kalhot. Já jsem včera taky prohlížel ty svoje a porovnával taky i blůzy. Těch rozdílů je tam v průběhu let docela dost.

Nevím, jestli to není jen výrobní provedení, ale při porovnání kalhot z roku 1964 a 1972, mají ty z roku 1972 pas ještě asi o 0,5 cm nižší.

Pokud jde o barvu, tak si nemůžu pomoct, ale šedivý odstín z přelomu 70. a 80. let mi připomíná barvy používané na amerických ACU.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Kalhoty vz. 60

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 17:12

Další rozdíly rozhodně nevylučujeme. Budeme jenom rádi, když nás někdo upozorní na další.

Článek o rozdílech na blůzách připravuji, zveřejním ho co nejdříve.

S barevným provedením by mě zajímalo, jestli ty rozdíly barev byla nějaká povolená výrobní odchylka - mám např. kalhoty a blůzu ze stejného roku a od stejného výrobce a barevné provedení je lehce odlišné a to nejsou prané.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Kalhoty vz. 60

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 17:13

Co se barev týče, tak jsem slyšel (nezaručené, ale velice pravděpodobné), že se vždy vyrobilo určité množství látky a po jejím spotřebování se vyrobila další. Tomu by odpovídaly rozdíly v odstínech.

Krátký článek o rozdílech v blůzách jsem teď psal v angličtině pro jednoho kamaráda v USA a posílal mu i fotky. Tak já to přepíšu do češtiny a spolu s fotkama to dám na forum.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Další

Zpět na Výstroj ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků