Blůza vz.60 vševojsková

Vše co se týká stejnokrojů a další výstroje

Blůza vz.60 vševojsková

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 17:15

V reakci na diskusi o kalhotách vz.60 zde uvádím rozdíly v blůzách vz.60. Nechci dělat ukvapené závěry, proto jen popisuji, co jsem viděl. Pokud mi to čas dovolí, doplním během několika dní foto popsaných rozdílů. Prosím ostatní o další upřesnění mých poznatků


Blůza s přejímacími značkami z roku 1963:
- protichemická ochrana – vnitřní manžety v rukávech, v pase a vnitřní léga
- má zesílení maskáčovou látkou z vnitřní strany v oblasti ramen a horní části zad
- průvlaky pro řemení na ramenou jsou přišité na obou stranách
- vnitřní kapsy mají klopy z maskáčové látky
- není odvětrávání v podpaží
- límec má ze spodní strany našitý pásek s knoflíkovou dírkou, takže zvednutý límec lze zapnout stejně jako u kabátu

- má zesílení na loktech

- poutko na pověšení je z maskáčové látky

- vnitřní kapsy z hnědé látky se vzorem rybí kost

- látka je vysoké gramáže, velmi silná a pevná

- barevné schéma je krásně viditelné, zelené barvy


Blůza z roku 1963, vševojskový model, ale bez přejímacího razítka armády (ví někdo, proč ho nemá?)
- již nemá vnitřní légu, manžety v rukávech a v pase jsou
- má zesílení látkou z vnitřní strany v oblasti ramen a horní části zad
- průvlaky pro řemení na ramenou jsou již rozpínací na knoflík
- vnitřní kapsy nemají již klopy a jsou uzavíratelné jen na knoflík s poutkem
- odvětrávání v podpaží tvoří 3 obšité dírky
- má zesílení na loktech
- poutko na pověšení je z hnědé látky se vzorem rybí kost
- vnitřní kapsy z hnědé látky se vzorem rybí kost



Blůza s přejímacími značkami z roku 1966:
- manžety v rukávech a v pase jsou
- odvětrávání v podpaží je tvořeno obdélníkovým otvorem cca 0,5x 2cm, z vnitřní strany je toto místo zesíleno našitím maskáčové látky
- nemá již podšití látkou v ramenou a horní části zad
- zesílení na loktech je

Blůza s přejímacími značkami z roku 1980:
- manžety v rukávech a v pase nejsou
- odvětrávání v podpaží je tvořeno obšitým průstřihem, asi jako knoflíková dírka
- není zesílení na loktech
- barvu potisku je šedivá
- vnitřní kapsy z maskáčové látky

Blůza s přejímacími značkami z roku 1984:
- velmi tenká a lehká látka
- stejný stříh jako výše uvedená blůza z roku 1980
- barva černo-zelená
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Blůza vz.60 vševojsková

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 17:16

Dovolím si to "vzít" z jiného úhlu pohledu. Tak jako v případě předchozího příspěvku jsou uváděny údaje zjištěné na konkrétních kusech výstroje a podotýkám, že nemusí být vyčerpávající. Některých rozdílů jsme si všimli v průběhu sběru dat a tak nám bohužel některé údaj chybí (někteří z nás nemají uvedené součásti doma, aby se to dalo rychle doplnit). I z toho důvodu bychom byli rádi, kdyby nás na případné nesrovnalosti někdo upozornil.

Je celkem s podivem, že na Vámi zmiňované blůze chybí přejímka a jedná se o vševojskový model (s jednou vnější náprsní (levou) kapsou). Celkem by též zajímal důvod, proč ta přejímka chybí.

Když už je řeč o značení, tak to se zpočátku nacházelo na pravé vnitřní spodní kapse (do roku 1964), od roku 1968 na pravé horní vnitřní kapse.

Asi nejlepším rozpoznávacím znakem je přítomnost protichemických (také jsem setkal s označením protiprachové) manžet v rukávech a v pase. Zatím je máme zdokumentovány v rozmezí let 1962 - 68, naopak blůza pro MV z roku 1962 je postrádá.

Podšití oblasti ramen látkou v maskovacím potisku od roku 1962 do roku 1964, ovšem u blůzy z roku 1968 mi údaj v přehledu chybí; rozlišovací prvky jsem postupně doplňoval a (nejen) v tomto případě jsem ho tam u zpětně nedoplnil. Od počátku 70. let se už toto podšití neobjevuje.

Kapsy jsou většinou zhotoveny ze stejné látky, jako zbytek blůzy, tj. látka s maskovacím potiskem (někdy ale bývá barevné provedení značně odlišné). Výjimku tvoří 2 blůzy z roku 1962, které je mají zhotovené z látky barvy khaki.

Přišité ramenní průvlečky na řemení máme do roku 1962, v roce 1963 evidujeme už na knoflík (máme pouze jediný kus), ale je pravděpodobné, že se to v tomto roce měnilo. Knoflíky byly cca do poloviny 70. let menší, než později.

Příklopek vnitřních kapes na blůze z r. 1962 jsem si všiml až později, takže na blůzách z 60. let je nemáme prověřené.

Vnitřní léga opět potvrzen rok 1962, v roce 1971 již nebyla, mezi tím musíme doplnit.

To samé s dalším prvkem - rozdělení levé (vnější) náprsní kapsy na dva oddíly s vnitřním zapínáním na očko - opět zdokumentováno pouze na blůze z roku 1962, pak už v roce 1971 toto rozdělení chybí, mezi tím mi bohužel scházejí údaje.

Odvětrávání podpaždí máme poprvé zdokumentováno na blůze z roku 1968 (tvar knoflíková dírka, v každěm podpaždí 1); v roce 1964 údaj chybí, na naší blůze z roku 1963 zcela chybí.

Zapínání límce je na blůze r.v. 1962, pak opět není dostatek údajů. Do cca poloviny 70. let byl límec a zadní část pod ním poměrně bohatě prošita.

Loketní výztuhy chybí od roku 1968, ovšem o blůze z roku 1964 chybí údaj.

U některýc provedení je tunýlek se stahovací tkanicí v pase zhotoven z jehličkové látky (např. rok 1971, výrobce Kras), většinou je ale z látky barvy khaki.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)


Zpět na Výstroj ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron