identifikace

Vše co se týká stejnokrojů a další výstroje

identifikace

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 19:29

Dostal jsem do rukou dvě pro mě zajímavé věci. Chtěl bych se optat o co se vlastně jedná. O první mám kusé informace od mého otce (bývalého ženisty). Ten se ovšem nesetkal přesně s tímto, ale s něčím podobným.

Obrázek

Ženisti tomu prý říkali ,,tykadlo" a umisťovalo se to na protitankové miny. Tank jel, zavadil o to a mina se zpožděním explodovala (k výbuchu došlo přímo pod tankem, kde je tank nejzranitelnější). Jak už jsem se ale zmínil výšše, s tímto typem (viz. obrázek) se můj otec nikdy nesetkal. Podle jeho slov ,,tykadlo" s kterým se setkal mělo silnější kontaktní drát, který byl nahoře ohlý. A co je zajímavé, prý v sobě nemělo jehlu (což toto mé má) a umisťovalo se ještě na roznětku. Chtěl bych se optat, jestli někdo nemá zkušenosti s tímto, co je na obrázku. Jestli se to šroubovalo přímo na minu nebo to šlo též přes nějakou roznětku.





Druhá věc je nepromokavý plášť (fotografii mohu dodat zítra). Vnitřek pláště je z materiálu a barvy jako jsou JP-75. Vnější část je matnější khaki barva (zhruba odstín jako má uniforma vz. 85). Co mě ale udivilo, plášť NEmá rukávy.... Proto mě osobně to nepřipadá jako zrovna vhodný plášť do děště..
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: identifikace

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 19:29

Podle tvaru by se mohlo jednat o hůlkový nástavec k univerzální protitankové mině PT Mi-U. Nástavec se šrouboval přímo do miny, do tlačítka časové pojistky, kombinovaná rozbuška (rozbuška se roznětkou) byla natrvalo umístěna v těle miny.

To, s čím se asi pan otec setkal, byl rozněcovač Ro-9 k průbojné protitankové mině PT Mi-P, ovšem nesedí mi zde některé další údaje - Ro-9 měl vlastní úderník a exploze měla nastat bez zpoždění (od rozbušky vede k počinové náložce pouze bleskovicový převod).
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: identifikace

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 19:30

Velice Vám děkuji za informace. Měl tento nástavec k PT-Mi-U též nějaké označení (název)? Stejně jako je tomu u Vás zmíněném RO-9?

Ještě jsem přihazuji fotografii mnou výšše zmíněného nepromokavého pláště bez rukávů. Chtěl bych též poprosit o identifikaci

Obrázek
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: identifikace

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 19:30

U nástavce se všude uvádí pouze pouze "hůlkový nástavec", se samostatným označením jsem se nesetkal.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: identifikace

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 19:30

Mohl by mě prosím někdo pomoci s identifikací tohoto saka? Rok přejímky je 54, avšak když se divám na fotografie publikvané na webu csla.cz, chybí mě na tomto saku klopovky a i jinak jsou řešeny nárameníky. Chtěl bych se ujistit, že se určitě jedná o sako používané ČSLA v padesátých letech. Popřípadě jestli se jedná o vycházkovku, nebo služebku. Děkuji
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)


Zpět na Výstroj ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků