Určení odznaků

Vše co se týká stejnokrojů a další výstroje

Určení odznaků

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 20:30

Prosím odborníky o určení odznaků vojáka, jediný, který jsem dokázal určit, je vpravo ten spodní - Vzorný pohraničník. Ty ostatní dva bohužel neumím......Fotka je z roku 1962 a voják má hodnost četaře.

Obrázek
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Určení odznaků

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 20:31

Horní ze dvou odznaků na levé kapse je PPOV ( Připraven k obraně vlasti ), tělovýchovný měl I a II. stupeň a bylo nutno k jeho splnění zvládnout několik disciplin. Druhý odznak je " Fučíkův odznak ", čtenářský. K jeho získání bylo nutno přečíst několik předem určených knih a absolvovat čtenářskou besedu s lektory. Ti byli oprávněni odznak udělit.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Určení odznaků

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 20:31

Takže pomocí lupy jsem zrekonstruoval podobu těch odznaků

1. Připraven k obraně vlasti, jen nevím který stupeň, ale asi II.

2. Čestný Fučíkův odznak

3. ????

Obrázek
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Určení odznaků

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 20:40

U čísla 2 se jedná o normální " Fučíkův odznak " - ne čestný. Číslo 3 je 2. třída " Pohraničníka ".
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Určení odznaků

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 20:40

Když se nakouslo téma odznak juldy fučíka a čestný odznak juldy fučíka, jaký enormní rozdíl mezi nimi je? Na čestného muselo být přečteno více knih (větší vědomosti - sečtelost)? Díky.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Určení odznaků

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 20:40

Karlosi, na vaši otázku se mi těžko hledá odpověď. Byla dost jiná doba. Mladí lidé ještě rozuměli jinak pojmům vlastenectví, hrdost, čest, obrana vlasti, odpovědnost, morálka a podobně. Nebyly počítače, kalkulačky, televize byla v plenkách. Náplň trávení volného času a jeho využití bylo rovněž jiné. Hodně se dbalo na vzdělávání a to i všeobecné. K plnění vojenské základní služby nastupovali mladí chlapci, kteří jeli poprvé vlakem, když nastupovali do svých posádek. Rozdílná úroveň mladých mužů přicházejících do armády, byla doplňována i snahou po rozšíření zájmu o literaturu a sportovní dovednosti.

Byly plněny různé stupně odznaků tělesné zdatnosti, nebo třeba odznaky k mezinárodním festivalům mládeže, ve kterých byly kombinovány dovednosti tělesné se znalostmi historie, kulrury a podobně. Byly plněny podmínky Tyršova odznaku zdatnosti, Fučíkova odznaku, Festivalových odznaků, Připraven k obraně vlasti a podobné. Samozřejmě, od počátku padesátých let, vše mělo jistý ideový podtext. K udělování odznaků vedla cesta plnění jejich kritérií. Dlouho to bylo prestižní záležitostí. K tomu, aby mohl někdo nosit čestný FO, musel nejdříve splnit podmínky základního FO. Byly to tedy dva stupně. Jejich kritéria si už bohužel nevybavuji. Váš zájem o problematiku je jistě veden snahou vyznat se v době kterou prožil Váš dědeček, nebo otec. Domnívám se, že je to cesta správným směrem, protože kdo zná svoji historii ( svých otců ), lépe může hodnotit dobu ve které žije. Přeji Vám hodně úspěchů.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Určení odznaků

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 20:40

Pod tento text, jež Jste napsal bych se i podepsal. Co se týče dnešní mládeže v horším případě to zná jen drogy, v lepším případě ,,jen" kompl. Neříkám, že co se týče druhé možnosti jsem jiný. Přesto se ale velice zajmám o socilismus v naší zemi. Rád poslouchám vyprávění lidí kteří v té době žili, ať už stáli na jakékoliv straně barigády. Rád poslouchám vyprávění bývalých vojáků ZVS popřípadě vojáků z povolání, vyprávění bývalých členů SNB, LM, PS, celní správy,... Mnohdy to jsou velice zajimavé příběhy a úplně mění světlo na to, co se v dnešní době snaží propaganda vtlouci mladým lidem do hlavy. Dělat z pohraničníků krveláčné, promiňte mě to slovo, bestie, z ČSLA bandu negramotů s lukama a šípama, z Lidových milic dělnické vrahy (myšleno s troškou nadsázky) atd. Šak to znáte sám, stačí zapnout ČT a vymývání mozků může začít. Nikdo se ale o tu dobu nezajímá, nepídí se informací, hltá jen to co řekne tzv politický vězeň v televizi.... Ale to je široké téma a patří trošku někam jinam.



Jinak máte pravdu. Můj otec je bývalý voják z povolání. Byl u 51. ženijní brigády v Litoměřicíh (odsud zřejmě pramení má láska a úcta k ženijnímu řemeslu a ženijním výkonům jako takovým od počátku této ,,problematiky", defakto od doby kdy lidská noha kráčela po tomto světě.) Je to láska jak sběratelská, tak i historická. Samozřejmě sbírám i materiál ostatích druhů vojsk, popřípadě civilní obrany. Můj děda býval zase v armádě v padesátých letech u těžkých kulometů a později u lidových milic.

Jinak co se odznaku týče, je to defakto jako odznaky zdatnosti. Když to hodně zjednoduším. ,,Znáš toto a toto máš Fučíkův odznak, znáš-li toho více můžeš vlastnit čestný fučíkův odznak." Pochopil jsem to zcela správně?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Určení odznaků

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 20:40

Karkosi, je to tak, bylo by to asi hodně dlouhé povídání, jak i základní služba byla jiná v té době u různých útvarů a různých druhů vojska a nejen to. Výsadkáři v tomto smyslu byli trochu jiní, měli svůj esprit a " šarm ". Šel z nás strach především proto, že naši vojáci byli vedeni k samostatnosti, rozhodnosti, obětavosti, vzájemné soudržnosti a podobným vlastnostem. Byli hrdi na to, co uměli a nebylo toho málo. Ale to asi každý druh vojska. Hlavní co se u nás nenosilo byla " šikana ", alespoň tam kde jsem sloužil já, jsem se s tímto jevem v podstatě nesetkal. Byli to tak trochu furianti, kteří se dokázali " posekat ", odšlapat desítky kilometrů, vést boj muže proti muži, střílet ze všech zbraní roty, ale i protivníka a hlavně naučili se ovládat svůj strach. Nebyly u nás prakticky pokusy o sebevraždu. Do dneška se scházíme a to ne jen jednotlivci. Existuje více než dvacet klubů výsadkových veteránů v Čechách, na Moravě i na Slovensku a je mezi námi pouto, které drží po celý život. Mnozí tomu nechtějí věřit, ale my víme že je to proto, že mezi námi bylo pravidlem ono mušketýrské : " jeden za všechny a všichni za jednoho ". Tak i pohled na odznak který jsme nosili a nosíme stále byl jiný. ten odznak symbolizoval všechnu bolest, kterou přinášel výcvik, hrdost na to, že jsem dokázal překonat sebe, svůj strach, svoji slabost. Byl zasloužený a nikdo se s ním dobrovolně ( za peníze ) nerozloučil. Proto nás v současné době pohoršuje, když někteří " také výsadkáři " nosí odznak naší hrdosti tak, že si jej koupí na aukru za to, že si někde skočili " tandem ". Jsou to kašpaři a jsou nám pravověrným k smíchu.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Určení odznaků

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 20:40

Nevím co je na tom pravdy, ale slyšel jsem, že vy, výsadkáří jste to po roce 1989 odnesli asi nejhůř. Byli jste připodobňováni ke krvelačným a bezcharakterním zabijákům (jak říkám, mám to jen z doslechu).

Jinak co se týče odznaků, též jich pár na vycházkové uniformě mám (většina je ale ve vytrýně). Není to z neúcty k vojákům, kteří si v minulosti tyto odznaky právem zasloužili, ale spíše k propagaci pro veřejnost. Co si budeme povídat, vystavíte odznak někde na stole a po pár minutách tam už nebude, ale z unifrormy Vám ho tak lehce nevezmou. Navíc člověka tak nějak potěší když se ho dvanáctiletý dítě zeptá, co je tohle za odznak, a co znamenají ty kotvičky s ozubeným kolem a já mu mohu vysvětlit například cvičení štít 1972, 84, vzornýho vojáka, Fučíka atd. Těší mě, že se právě i tato mládež v této ne zrovna lehké a spravedlivé době zajímá i o tyto drobnosti.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Určení odznaků

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 20:40

Jelikož fotka není zrovna nejlepší, ale mimo odznaku "Vzorný pohraničník" byl ještě udělován odznak "Vzorný velitel hlídky". Měl by to být ten samotný vlevo.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)


Zpět na Výstroj ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron