Kabát vzor 60 vševojsk

Vše co se týká stejnokrojů a další výstroje

Kabát vzor 60 vševojsk

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 20:50

Odlišnosti kabátu vzor 60 vševojsk potisk jehličí (opět uvítáme opravy a doplnění):

- provedení nárameníků - zpočátku výroby přišité (roky 1962 a 63), od roku 1964 odepínací na knoflík; od počátku 70. let zvětšena šířka nárameníku z původních cca 2 cm na 3 cm,

- loketní výztuhy - do počátku 70. let (obdélník se sraženými rohy), pak byly vypuštěny; zajímavé je, že na kabátu z roku 1962, výrobce Kras byly, na exempláři z roku 1963 (OTAVAN) chybí, ale na dalším o rok později od stejného výrobce se vyskytují,

- dvojitá léga vpředu na zapínání zatím zjištěna u exempláře z roku 1962 (Kras),

- na tom samém kabátu chybí zadní kapsa,

- zpočátku výroby neměly kabáty možnost připnutí kožešinového límce ani vložky (výjimka 1962 Kras, který má knoflíkové dírky na vložku); možnost vepnutí vložky poprvé rok 1966 (Kras), límce 1972 (OZKN Michalovce),

- od roku 1966 evidujeme pětiúhelníkovou příklopku boční kapsy do té doby byla obdélníková,

- změny doznal i zapínací knoflík boční kapsy - od roku 1973 je jeho velikost shodná se zapínacím, před tím byl menší (bohužel máme v evidenci nedostatek údajů a několikaletou mezeru),

- tvar zapínacího pásku límce se změnil z pětiúhelníkového (1966) na obdélníkový (1973),

- ventilační otvory v podpaždí máme poprvé zjištěny v roce 1973 (tvar knoflíkové dírky, po jedné na každé straně),

- podšití v oblast ramen (nejčastěji šedá látka) používáno v 60. letech, v 70. zatím neevidováno,

- měnilo se provedení pásků na vložku v rukávech, ještě v 70. letech byl horní konec pásku odepínací na knoflík, v 80. letech už byl horní konec přišitý (opět nedostatek údajů),

- dle velikostí se měnil i počet knoflíkových dírek na vepnutí vložky - u velikosti 2 to bylo 6 na každé straně, u velikosti 3 po 7 (velikost 1 nemáme zjištěnu),

- značení umístěno zpočátku na vnitřní straně pravé kapsy, později na vnitřku zadní kapsy (v letech 1965 a 1966 zazamenány obě varianty),

- výrobci: do počátku 70. let různé závody n.p. Kras a Otavan, pak už výhradně OZKN.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Kabát vzor 60 vševojsk

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 20:50

možnost vepnutí vložky poprvé rok 1966 (Kras), límce 1972 (OZKN Michalovce):

- Ne tak docela. Mám dvě konga z roku 63. Obojí je Otavan, liší se jen typem razítka a jedno má možnost vepnutí vložky, druhé ne.

od roku 1966 evidujeme pětiúhelníkovou příklopku boční kapsy do té doby byla obdélníková:

- Opět Otavan, příklopka kapsy pětiúhelník
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Kabát vzor 60 vševojsk

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 20:50

Díky za upřesnění. Na některé odlišnosti jsme přišli dodatečně a máme je tak podchycené pouze u části výstroje.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Kabát vzor 60 vševojsk

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 20:51

Není zač, dnes nebyl čas, ale mrknu na všechny konga co mám a srovnám to s těmi měřítky, co jsi vypsal, třeba ještě na něco přijdu a kdyžtak doplním.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Kabát vzor 60 vševojsk

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 20:51

Dobrý den, rád bych něco doplnil, mám kabát vzor 60 - jehličí, výrobce Kras Karlovy Vary, n.p., rok výroby 1965, velikost 2B a rád bych doplnil pár drobností několik věcí: Mám zapínací pásek límce pětiúhelníkový, příklopky bočních kapes rovněž pětiúhelníkové. Chci se zeptat, jak je to se zapínáním? Kamarád má úplně ten samý, kupovali jsme je spolu, výrobce, velikost, rok výroby ..., a knoflíky má našité vlevo, a dírky na knoflíky vpravo. Kamarád ale má knoflíky našité ,,normálně'', čili vlevo a u pár známých byly knoflíky rovněž vlevo. Na blůze je mám též vlevo. Nevíte, proč? S kamarádem máme také u přejímacích zněček velké písmeno P, a rád bych věděl, co znamená, pokud to někdo ví. Děkuji
Uloženo do: kabát vzor 60 - jehličí
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Kabát vzor 60 vševojsk

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 20:51

Chci se zeptat, jak je to se zapínáním? Kamarád má úplně ten samý, kupovali jsme je spolu, výrobce, velikost, rok výroby ..., a knoflíky má našité vlevo, a dírky na knoflíky vpravo. Kamarád ale má knoflíky našité ,,normálně'', čili vlevo a u pár známých byly knoflíky rovněž vlevo. Na blůze je mám též vlevo. Nevíte, proč?



Knoflíky na levé straně byly u stejnokroje vz.60 pro ženy...aspoň teda myslím...
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Kabát vzor 60 vševojsk

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 20:51

Také jsem o tom něco slyšel, kamarádi ale zřejmě taky, říkal že mám ,,teploušský'' kongo :D

PS: Na mém kabátu též chybí loketní výztuhy, pokud vidím správně.

Děkuji za rady :)

Uloženo do: kabát vzor 60 - jehličí
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)


Zpět na Výstroj ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků