KANADY vz. 60

Vše co se týká stejnokrojů a další výstroje

KANADY vz. 60

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 20:57

Dnes jsem si pořídil kanady vz. 60, výrobce SVIT, rok výroby 78 + meče. Kanady mají nahoře klasické kožené upínací pásky, které se zapnou přes dvojitou plechovou přezku a volný konec pásků se zasune pod kožené uchycení. Upínací pásky se neupevňují přezkou s trnem do jednotlivých otvorů, ale pouze výše uvedeným způsobem. To se mi zdá docela zvláštní, myslel jsem, že všechny kanady vz. 60 se nahoře zapínaly přezkou s trnem. Máte k tomu někdo nějaké info?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: KANADY vz. 60

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 20:57

Pokud vím tak právě naopak. Můj otec mi říkal, že byl jediný, kdo na útvaru vyfasoval kanady s přezkami a trnem, jinak ostatní měli výše uvedený typ.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: KANADY vz. 60

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 20:57

Ano,bylo to tak. Běžné "Kanady" měly zapínání "spinky" na dva kožené pásky, které se provlékly mezi dvě očka a zasunuly se pod průvlečku a zpětně se zasunul zbytek pásky,tak aby nevisle volně dolů, protože byl delší.Mazáci si je dávali křížem, horní pásek dolů do průvlečky a spodní nahoru. Pokud byl velitel (družstva,čety,roty) pérák, nutil je dát si je rovně.(Ale během hodiny je měli zase křížem) Postupně přicházely boty s přeskou a trnem, které lépe držely. Jafor
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: KANADY vz. 60

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 20:57

Hlavním důvodem změny přezek na spinkách z pásků se zobáčkem a trnem, který se provlékal očky, za pásky které jsou provlékané přes dvojitou obdélníkovou sponou, bylo zjednodušení výrobní operace. U výsadkářů, odkud impuls ke změně vzešel, navíc vadilo občasné zachycování šňůrek výtažných padáků za zobáček vyčnívající z očka. Ke změně došlo na počátku šedesátých let. Někteří vojáci z povolání, kteří později prováděli seskoky v hnědých botách, u kterých zůstal původní řemínky si kritické místo přelepovali " leukoplastí " nebo kobercovou páskou.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: KANADY vz. 60

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 20:58

Kanad vz. 60 existuje několik verzí. Mohl by sem někdo umístit jednotlivé verze a jejich dataci?

Děkuji.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: KANADY vz. 60

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 20:58

Vojenské boty zvané Kanady vz.60. Za svůj život jsem nepoznal horší obuv!! Ano, bylo na nich uděláno několik úprav, ale základ zůstal stejný. Tvrdá podrážka traktorového typu, šněrování do 3/4 výšky boty a pak plandající kus kůže, který se musel připnout do zámků na vnější straně boty. Nepochopil jsem k čemu slouží :-)). V podstatě to byly dřeváky. Vybrat si pár, který by jen trochu netlačil a poskytnul určité pohodlí, byl úkol pro Sherlocka Holmese. V létě plíseň (tu jsem naštěstí neměl) a v zimě omrzliny (ty jsem neměl). Děkuji prozřetelnosti nějakého rozumného člověka, že tankysté měly v zimě vysoké kožené boty s filcem, ale i tak dosti vojáků poznalo co dokáže mráz.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: KANADY vz. 60

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 20:58

Než si člověk na Kanady (tedy obuv vz.60) zvyknul tak to chvíli trvalo. Ale pak už to byla pohoda. Na zimu do terénu byla určena obuv vzor 76 (alespoň v době mé ZVS to tak bylo).

K tomu plandajícímu kusu kůže.... sice nevim nic konkrétního, ale nezachytávaly se ti plandající konce tkaniček o větve atd. takže to se mi jeví jako dobrá věc, v principu musím říct že u v současné době prodávaných kanad mi to chybí :-) .......ale možná to mělo i nějaký další účel (to by asi musel zodpovědět nějakej výstrojař).
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: KANADY vz. 60

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 20:58

Díky Satrapo, takže vz.76 označoval mnou zmíněný druh obuvy. Do nich jsem si udělal el. vložky na 24V a měl jsem nohy v teple. Nu, pokud ta kůže měla zakrýt tkaničky, tak to nebyl dobrý nápad. Ovšem, vše je věcí názoru :-))
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: KANADY vz. 60

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 20:59

Pozdravujem!



Chcel by som poprosit skusenejsich o identifikaciu kanad vz.60 "para" - v akom obdobi sa pouzivali, boli skutocne pouzivane vysadkovymi jednotkami? Aky ohlas u nich vyvolali? Dakujem...

Obrázek
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: KANADY vz. 60

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 20:59

V roce 1964 jsem nastoupil k výsadkovému vojsku a vyfasovali jsme dva páry těchto " kanad ". Jeden pár byl zcela nový, druhý generálkovaný - nové podrážky, šněrovadla a řekl bych že byly nově přelakované. Oba páry měly tzv. spinky s přezkami bez trnu. Na patě na podrážce byla drážka na lyžařské vázání typu Kandahar. Nevím, zda u jiných druhů vojsk byly " kanady " jiné, ale já na ty co jsem nosil nedám dopustit. Pokud byly správně rozšláplé a udržované, netlačily a pokud byly i správně obuté bylo možno se v nich brodit ve vodě po kotníky a noha zůstávala suchá. Někdy jsme je z nohou nesundali na delší dobu i několik dní a pokud vím, nebyly žádný problém. Bylo ovšem nutno často i několikrát denně měnit ponožky. Pravda je že v zimě v nich byla noha vystavena chladu, omrzliny jsem nezažil a ani jsem neslyšel že by je někdo měl. Plísně se na nohou u někoho vyskytovaly, ale to byla asi věc hygieny či vrozených dispozic. Já jsem celou vojnu v podstatě absolvoval v těch generálkovaných. Závěrem, domnívám se že v té době žádné " výsadkářské kanady " neexistovaly.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Další

Zpět na Výstroj ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron