VO-7

Vše co se týká prostředků

VO-7

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:23

Omlouvám se , že zakládám toto téma , ale do nožů uton, které jsem založil se nedá dále dotazovat a odpovídat tak proto toto veřejné téma. Rád bych se zeptal pana podplukovníka Čejky a ostatních pamětníků cvičení VLTAVA na nože VO-7. Setkal jsem se se třemi variantami rukojetí nože VO-7 ze cvičení Vltava. Jedna má rukojet bílou viz tato fotografie : http://www.uton.cz/nuz-csla-vo-7/vo7-vltava/

Další verze má tvarem stejnou rukojet , ale barva je tmavě červená a třetí verze má kulatou rukojet z více průhledných barev. Je možné , že všechny jsou originál ? děkuji za jakékoli postřehy
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: VO-7

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:24

Pro reprezentaci 22. vb byly vyráběny nože ve více variantách, ale myslím, že to bylo jen svépomocně u útvarů. Natištěný znak cvičení ( vyražený do kůže ) jsem vůbec neviděl. Ale je možné, že to pro nás dělala GALA n.p. v Prostějově. V listopadu máme setkání, zkusím se zeptat mjr. Leoše Solaře, mohl by to vědět. Čejen
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: VO-7

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:24

Nože VO- 7.Největší problém u těchto nožu byla dřevěná střenka, která nebyla "vojákuodolná". U roty jsem musel neustále řešit u nožů opravy těchto dřevěných dílů, jeden čas byl dokonce u roty dřevomodelář, který v dílnách správy budov vyrobil náhradní střenky.K jejich rozbití docházelo nejvíc tím,že vojáci házeli nože do stromů a tak se ničily.Byli ovšem mezi vojáky i šikovní řemeslníci, kteří střenky vyráběli např. s umělé perleti a to se jednalo právě o skládané rukojeti, perleť byla v provedení desek jako plexi a tak se skládalo na sebe, brousilo,leštilo a z toho byla skládaná střenka. Vyráběly se i z hliníku a rovněž to byla "lidová tvořivost" šikovných vojáků, kteří byli soustružnici, frézaři a doma na dovolené vyrobily tvarované střenky z hliníku. Tyto nože se předávali mezi mazáky z roku na rok. Největší problém byl potom s výzbrojaři, kteří takové nože nechtěli ani vidět, pro ně bylo pouze dřevo, původně v přírodní lakované barvě, potom i v khaki barvě. Jeden nůž mám nechaný na památku se skládanou střenkou z bílo - černé perleti , která se sháněla od výrobce v Pardubicích jako odpad . jafor
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: VO-7

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:24

Děkuji, moc si toho vážím. Nevzpomenete si prosím ještě co znamená to označení VO-7 nebo V0(nula)-7 , v žádné literatuře jsem to nenašel.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: VO-7

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:24

O útočných nožích jsou dobré články i s vyobrazeními ve Střeleckém magazínu č. 4 a 5/1996. Konkrétně VO 7 je v čísle 5. VO 7 byl zaveden po 2. světové válce a byl téměř totožný se sovětským z roku 1943. Byl vyráběn s dřevenou, později s hliníkovou zeleně lakovanou rukojetí. Proč byl tak označen jsem nikde nezjistil.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: VO-7

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:24

Neví prosím někdo více k této verzi VO-7 ?? http://www.uton.cz/nuz-csla-vo-7/vo7-info/

Mělo by se jednat o novou kopii nože VO-7, darovací verzi z roku 2002 k příležitosti 55. výročí existence výsadkového vojska české armády a 60. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Pravděpodobně pro nějaký klub výsadkových veteránů????
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)


Zpět na Výzbroj ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků