Polní lahve

Vše co se týká prostředků

Polní lahve

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:41

Zajímalo by mě, proč se v průběhu let měnila výrobní technologie a značení polních lahví? Mám ve sbírce několik variant, které popisuji dále. Jak to bylo s výrobci? Vyráběla je pouze Meva Roudnice nad Labem nebo i jiní? Popisované varianty jsem si pracovně označil typ I – IV.

Typ I:
- délka 205 mm, šířka 130 mm, hloubka 70 mm,
- technologie výroby - pravděpodobně kombinace postupného protlačování a tlakového formování (do formy, pomocí tlaku vzduchu nebo kapaliny), nenalezeny žádné švy nebo stopy po jakémkoliv jiném spojování; hrdlo s úchyty naraženo a pojištěno roztemováním hrdla lahve,
- značení: na hrdle - 1. řádek logo výrobce (Meva), 2. řádek armádní vlastnická/přejímací značka (zkřížené meče), 3. řádek rok výroby nebo přejímky (1955),
- další značení: na plášti červené razítko, písmena 123 nestejné velikosti v kruhu (3 o něco menší),

Obrázek
Obrázek
Typ II:
- délka 200 mm, šířka 130 mm, hloubka 70 mm,
- technologie výroby - pravděpodobně kombinace postupného protlačování a tlakového formování (do formy, pomocí tlaku vzduchu nebo kapaliny), nenalezeny žádné švy nebo stopy po jakémkoliv jiném spojování; hrdlo s úchyty naraženo a pojištěno roztemováním hrdla lahve, na hrdle se zdají být stopy po obrábění??
- značení: žádné
Obrázek
Obrázek
Typ III:
- délka 208 mm, šířka 130 mm, hloubka 70 mm,(vč. svarů)
- technologie výroby - vyrobeno ze dvou polovin (lisování do formy) a obvodově svařeno - svar nezabroušen; hrdlo s úchyty naraženo a pojištěno roztemováním hrdla lahve,
- značení: žádné
Obrázek
Obrázek

Typ IV:
- délka 207 mm, šířka 130 mm, hloubka 70 mm,(vč. svarů)
- technologie výroby - vyrobeno ze dvou polovin (lisování do formy) a obvodově svařeno - svar nezabroušen, ale kvalitnější než u typu III; hrdlo s úchyty naraženo a pojištěno roztemováním hrdla lahve, na hrdle stopy broušení,
- značení: na hrdle pouze logo výrobce (Meva)

Obrázek
Obrázek

Materíál: u všech lahví hliník nebo nějaká slitina hliníku. Ohledně technologie výroby je to spekulace, docela by mě ale zajímal postup.

Typy špuntů: korkové; plastové s úložným prostorem na tablety pro čištění vody (Dikacit) – jak šedé, tak hnědé barvy; plastové, umožňující příjem tekutin v ochranné masce M-10M. Připevnění špuntů buď provázkem nebo koženým řemínkem. Existovalo ještě další provedení špuntů?

Filcové obaly světle šedé a hnědé barvy, zapínání na druky, na zip nebo zavazování tkaničkou; značení pouze na látkové obrubě, bývá setřeno. Tady by mě též zajímalo, který typ je z jakého období?

Řemení: většinou je k vidění řemení se 4 rameny do pravého úhlu, na fotkách se vyskytuje řemení se 3 rameny po 120°. Většinou je černě lakované, ale asi existovala i přírodní varianta.

autor: L.D.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Polní lahve

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:42

Na Vaši otázku nemám uspokojivou odpověď. Byl jsem vždy jen uživatelem a mnohokrát jsem byl moc rád, že ji mám. Lahve většinou nepraskaly, ale dost často jsme je " deformovali " při provedení kotoulu na padáku, při tvrdším dopadu na zem. Detaily které popisujete mne ani nenapadlo sledovat. Docházelo k nim asi vývojem technologie výroby. Snad jen mohu poradit, že odpověď na otázky by bylo možno hledat u výrobce. Pokud ovšem ještě existuje?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Polní lahve

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:42

Výrobce (Meva Roudnice nad Labem) jsem zkoušel kontaktovat, bohužel neúspěšně. Dle www stránek stále existují.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Polní lahve

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:42

Nevíte kdy se nahradily korkové zátky plastovými?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Polní lahve

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:44

Nevim pouze odhaduji že s příchodem masky M-10M což nevím který je to rok. :-) Takže nic konkrétního chtělo by to sehnat rok zavedení do armadý masky M-10M .
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Polní lahve

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:44

Pokud narážíte na plastovou zátku s možností přijímaní tekutin v nasazené masce M-10M, tak ten byl zaveden spolu s uvedeným modelem masky (tuším, že rok 1982). Existují ale i plastové zátky bez této úpravy, které jsou pravděpodobně staršího data. Ty v sobě mají dutinu pro uschování tablet na čištění vody a setkal jsem se s barevným provedením světle šedá a hnědá.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Polní lahve

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:44

Zdravim doma vlastním obje varianty plastovych zatek. Pravá zátka je pro přijmáni tekutin pres plyn. masku M10M
Obrázek
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Polní lahve

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:45

Zdravím.Dá se nějak předejít zamrznutí obsahu v polní láhvi
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Polní lahve

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:45

Nosit láhev pod kongem .-)
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)


Zpět na Výzbroj ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron