Náloživo

Vše co se týká prostředků

Náloživo

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:50

Podařilo se mě sehnat cvičnou náložku UTN a klasickou dvoukilovou cvičnou nálož (kovovou). Bohužel, už je nějakej švejk stihl přebarvit červenou. Neměli by Jste někdo nějaké fotografie, nebo nemohli by Jste mě nafotit
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Náloživo

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:50

Při barevném rozlišení cvičného náloživa nešlo o " švejka ". Byly tak označeny všechny normované nálože ( cvičné ). Tak aby na první pohled bylo jasné, že jde o " nenaplněné " obaly.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Náloživo

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:51

Ano, aly byly označeny bíle. Mám to z fotografií a přímo od ženistů. Co se týče PT min a náloživa. Už si ale nemohou u náloživa a u PP min vzpomenout, jak to přesně bylo. Červeně jsou značeny nově. Na fotce máš třeba nález miny. Jak můžeš vidět, značení je bílé. Taky jsem dostal PT-Mi-K s červeným značením. Byl zkorodovaný tlakový věnec, tak jsem si nechal namíchat barvu, vše jsem očistil a dal do původního stavu. Tzn. Mina zelená khaki a značení bílé... Ale nevím, jak to bylo u náloživa. Našel jsem fotografii UTN 2, kde dole je bílý pruh zhruba o výšce 2-3 cm. Ale jestli je zdruhé strany též, nebo je tam napsáno bíle třebas CV UTN, nebo jen CV...... toď otázkou... Normální náložku jsem pro změnu nenašel vůbec..
Obrázek
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Náloživo

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:51

Normované náloživo bylo v maketách dřevěné a mělo rozbuškové jímky s kovovým zapuštěným šroubem ( mosaz .) Velikosti ( váleček 3 x 7 cm )75 gr. 100 gr ( " mejdlíčko ",) 200 gr a 1 kg. Víc jsem po dvaceti letech z hlavy " nevypotil ". Musil bych trochu vzpomínat, ale myslím, že to je v tomto sortimentu vše.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Náloživo

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:51

aha. děkuji. Jsem právě myslel, že normální cvičné náloživo se právě dělalo v obou variantách, dřevěné a kovové. A co se týče té cvičné náložky na první fotografii nad tím UTN? To jedy co? Jako určo je to cvičná náložka.



Jinak Co se týče bílého značení, nevzpomněl by jsi si? Třebas právě u toho UTN. Ono je to z jedné strany odprýskané a zkorodované, takže novému nástřiku se to stejně nevyhne. a když už bych to nastříkával, tak určitě tam nebudu dělat červený nápis Cv, který na tom je... Respektive, jestli tam bylo Cv, tak to tam určitě udělám, ale ne červeně. Jde o to, jestli to tam bylo, nebo jestli to bylo útvar od útvaru jinak...
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Náloživo

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:51

Ono také záleží na období - původně byly cvičné miny a nálože značeny červeně, později se to změnilo na bílou, ale nevím, v kterém roce nebo období k tomu došlo.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Náloživo

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:51

Cvičné náloživo bylo označeno již z výroby, nebylo věcí útvaru, aby to prováděl samostatně. Muselo být uloženo odděleně a i když se s ním muselo zacházet jako s ostrým, byl režim jeho používání volnější. První náložka na Vašem snímku je 1 kg v plechovém obalu, nebyla řazena do normovaného , ale do specielního náloživa. Jak uvádí Lukáš GD. záleželo také na období ze kterého materiál pocházel. Bílé pásy si však pamatuji především ze cvičných min ( PT ).
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Náloživo

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:51

Lukáš D.:
Ono také záleží na období - původně byly cvičné miny a nálože značeny červeně, později se to změnilo na bílou, ale nevím, v kterém roce nebo období k tomu došlo.


Já bych s tímto moc nesouhlasil. Já bych spíše řekl, že to bylo naopak. Kluci dneska přebarvujou načerveno. Takže dle mého názoru se nejdříve značilo bíle a pak červeně, ale nechci se hádat.. Táta nastupoval jako voják z povolání cca na začátku sedmdesátých let a pamatuje jen bílé (teda též pamatuje jen PT miny, co se týče náloživa, tam už si značením právě není jist a plno lidí, kteří též byly u ženistů už si taky nevzpomínají..) Chtělo by to nějaké fotky.... Ale nic takového asi nebude :(



Jen tak pro ilustraci přikládám fotografie PT min. Jednu z nich jsem renovova. Tu červenou vím, že byla opětovně barvena již po roce 1989. respektivě obě byly barveny na červeno po roce 1989
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Náloživo

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:52

Cejen:
Cvičné náloživo bylo označeno již z výroby, nebylo věcí útvaru, aby to prováděl samostatně. Muselo být uloženo odděleně a i když se s ním muselo zacházet jako s ostrým, byl režim jeho používání volnější. První náložka na Vašem snímku je 1 kg v plechovém obalu, nebyla řazena do normovaného , ale do specielního náloživa. Jak uvádí Lukáš GD. záleželo také na období ze kterého materiál pocházel. Bílé pásy si však pamatuji především ze cvičných min ( PT ).


A co když náloživo postihla koroze, nebo bylo už moc ,,ošoupané". To si útvary nemohli opětovně přebarvovat? Já vím, že třeba dneska kluci z Bechyně to dělají úplně běžně. Teda je fakt, že dneska jsou přeci jenom trošku volnější poměry.. Jinak děkuji za vysvětlení první náložky .). Takže už je to defakto speciál. To znamená, řadí se to do stejné skupiny jako UTN, popřípadě PN-ka..

Jinak co se týče cvičných PN-ek, též jsem je sehnal s bílým označením. Teď už jen čekám, až mě je přiveze. Sice bydlí necelých 400 metrů, ale táhnout se s PN-kama po předměstí, by asi nebylo dobrý :D. I když lidi nevědí co to je...
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Náloživo

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:52

Tak jsem se ponořil do předpisu Žen-29-2, verzí z roku 1961 a 1987 a našel jsem celkem zajímavé informace (předtím jsem to lovil z hlavy):

- verze z roku 1961 uvádí pro cvičné PT a PP miny a Cv Ro-5 tu variantu zbarvení, kterou popisuji výše, samotné označení typu miny mělo být navíc provedeno černě (u Cv Ro-5 to není zdůrazněno); vyplývá z toho, že ta změna musela nastat před rokem 1961,

- ovšem verze z roku 1987 už rozlišuje u PT a PP min nejen cvičnou, ale i školní verzi a to tak, že cvičné verze jsou opatřeny červeným pásem širokým 7 - 10 mm, školní verze bílým pásem stejné šířky, označení typu je stejnou barvou, jako je barva pásu,

- u Cv Ro-5 je to v příručce z roku 1987 uvedeno přesně opačně, než v příručce z roku 1961, tj. nové cvičné rozněcovače mají červené značení, starší bílé.

Takže je otázka, zda se po roce 1987 rozlišovalo u PT a PP min označení (resp. marking) cvičná a školní?

Ohledně markingu cvičných náloží asi nic mít nebudu, ale podle mě by mělo platit to samé, co u min. Mám někde taky cvičnou UTN, tak jí nafotím.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Další

Zpět na Výzbroj ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků