Náloživo

Vše co se týká prostředků

Re: Náloživo

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:52

Lukáš D.:
Tak jsem se ponořil do předpisu Žen-29-2, verzí z roku 1961 a 1987 a našel jsem celkem zajímavé informace (předtím jsem to lovil z hlavy):

- verze z roku 1961 uvádí pro cvičné PT a PP miny a Cv Ro-5 tu variantu zbarvení, kterou popisuji výše, samotné označení typu miny mělo být navíc provedeno černě (u Cv Ro-5 to není zdůrazněno); vyplývá z toho, že ta změna musela nastat před rokem 1961,

- ovšem verze z roku 1987 už rozlišuje u PT a PP min nejen cvičnou, ale i školní verzi a to tak, že cvičné verze jsou opatřeny červeným pásem širokým 7 - 10 mm, školní verze bílým pásem stejné šířky, označení typu je stejnou barvou, jako je barva pásu,

- u Cv Ro-5 je to v příručce z roku 1987 uvedeno přesně opačně, než v příručce z roku 1961, tj. nové cvičné rozněcovače mají červené značení, starší bílé.

Takže je otázka, zda se po roce 1987 rozlišovalo u PT a PP min označení (resp. marking) cvičná a školní?

Ohledně markingu cvičných náloží asi nic mít nebudu, ale podle mě by mělo platit to samé, co u min. Mám někde taky cvičnou UTN, tak jí nafotím.



Nebylo to černé značení jen u bakelitek? Nikdy jsem ještě neviděl kovovu PT minu s černým nápisem.... Vždy jen bílý, nebo červený.. Jinak jestli jsem to dobře pochopil, do roku 1961 se miny označovaly červeně a řekněme koncem let šedesátých se začali dělit na školní a cvičné a tím se změnilo i příslušné zbarvení těchto min.

Kdyby byly fotografie té cvičné, bylo by to super. Můžete to prosím zaslat na elcarlos89@seznam.cz

Jinak děkuji za informace.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Náloživo

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:52

Dle verze z roku 1961 to mělo jak u bakelitek, tak u kovových.

Foto pošlu během pár dní, nemám tu UTN doma.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Náloživo

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:52

Lukáši, obdivuji se Tvé "zarputilosti " ve snaze udělat si jasno. Tak trochu jsi mne přinutil k rekapitulaci toho co jsem jako voják poznal v ženijní přípravě. Období roků 1958 - 1961 si v této souvislosti spojuji se znalostmi, které jsem nabyl ve škole ve Vyškově. Potom jsem se zabýval výcvikem jako velitel výsadkových jednotek trhavinami a minovým materiálem až do roku 1969. Tím vlastně moje aktivní práce s tímto materiálem končí. U výsadkových průzkumných jednotek již intenzita tohoto výcviku nebyla tak vysoká. Takže v prvním období byly specielní nálože označovány červeně a protitankové miny bíle. Připouštím, že jsem se v pozdější době setkal i s PT Mi K označenými červeně. U ostatních protitankových min si takové označení nevybavuji.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Náloživo

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:53

Cejen:
Lukáši, obdivuji se Tvé "zarputilosti " ve snaze udělat si jasno. Tak trochu jsi mne přinutil k rekapitulaci toho co jsem jako voják poznal v ženijní přípravě. Období roků 1958 - 1961 si v této souvislosti spojuji se znalostmi, které jsem nabyl ve škole ve Vyškově. Potom jsem se zabýval výcvikem jako velitel výsadkových jednotek trhavinami a minovým materiálem až do roku 1969. Tím vlastně moje aktivní práce s tímto materiálem končí. U výsadkových průzkumných jednotek již intenzita tohoto výcviku nebyla tak vysoká. Takže v prvním období byly specielní nálože označovány červeně a protitankové miny bíle. Připouštím, že jsem se v pozdější době setkal i s PT Mi K označenými červeně. U ostatních protitankových min si takové označení nevybavuji.


Nevzpomínáš si, jak to bylo u šrapek?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Náloživo

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:53

Cvičná PP - Mi - Šr byla vždy červená. Ono vlastně nešlo o její barvu, protože se do ní vkládala zásadně dřegvěná 75 gr. náložka a rozněcovač Ro - 1 bez rozbušky. To si samozřejmě musil pohlídat řídící zaměstnání. Dnes jim prý říkají ananas.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Náloživo

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:54

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Náloživo

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:54

Díky moc. Ta tabulka docela hodně pomáhá. Furt se snažím sehnat nějakou příručku o minách a náložích a zatím nikde nic... Asi před dvěma měsíci mě na aukru utekla kopie (několik příruček které se týkaly min, náloží, ničení apod. v jednom). Ještě jednou díky
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Náloživo

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:54

Děkuji za uznání;o)

Můžu se zeptat, z jakého předpisu jsou tyto údaje?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Náloživo

Příspěvekod z archivu » 13 zář 2014, 21:54

Příručka technických dat : Oper II - 1 ??? dáno do tisku duben 1956. Za značku neručím nemám ji poznamenanou.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Předchozí

Zpět na Výzbroj ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků