Stránka 11

Varšavská smlouva a NATO na velitelském stanovišti.

PříspěvekNapsal: 11 zář 2014, 21:26
od z archivu
Práce na VS byla náročná, ale velice zajímavá. Sloužil jsem jak za VS, tak i za NATO. Zjistil jsem, že nácviky byly velice podobné v obou "obraných" organizacích.

Daly se zažít úsměvné historky.

Při jednom cvičení VS jsem si zašel zakouřit na kuřárnu a protože jsme měli brzy odjet na ostré střelby do SSSR, zeptal jsem se tam jednoho ruského podplukovníka, jestli by si s námi nevyměnil rubly za koruny. Řekl, že je druhý den donese. Potom podplukovník vstal a na kalhotech měl dva lampasy. Můj podplukovník byl hold generál. Mě se ty hvězdy hned zdály nějak větší.

V té první organizaci jsme mluvili česky a používali ruštinu, kterou jsme se učili ve škole. V té druhé se ale už na ranním briefingu dokladovalo anglicky. Jednou jsem dokladoval připravenost techniky angličtinou, kterou jsem měl foneticky napsanou na fólii. Po skončení mi kolega říkal, no dnes nebyla ta angličtina nic moc. Já mu na to odpověděl: "To jsi prosím Tě nepoznal americkou angličtinu?" Na angličtinu chodili mladší a perspektivní, my starší se pomalu chystali na reorganizaci, protože jsme jako podplukovníci nemohli sedět na kapitánských funkcích.