Stránka 12

Polní stany

PříspěvekNapsal: 11 zář 2014, 21:27
od z archivu
Rád bych se obrátil na pamětníky. Zajímalo by mě jak byly řešeny tábory během polních cvičení. Co všechno se zabezpečovalo. Čím vším byly vybaveny stany atd.

Re: Polní stany

PříspěvekNapsal: 11 zář 2014, 21:27
od z archivu
Zdravím,

zeptám se konkrétně. Při použití stanů S65, popř. ZS1, ZS2 k ubytování mužstva, byly do nich používány hygienické vložky a nějaké podlážky (I když do stanu neprší, za deště se udělá bahno i uvnitř)?

Re: Polní stany

PříspěvekNapsal: 11 zář 2014, 21:27
od z archivu
Aktuálně se přednáší na Univerzitě obrany v předmětu Logistická podpora v poli II téma:

Ubytování vojsk v polních podmínkách
Zásady, principy a možnosti ubytování vojsk v polních podmínkách (v boji, ve VVP).
------------------------------------

Hlavní zásady v ČSLA byly stanoveny v příloze Řádu vnitřní služby.

Z praxe:

Útvar má být na dobu dvou měsíců vyveden do VVP. Leden, mrazy jdou k -20°C. Pouze stany, ne srubový tábor.

Náčelník výstrojní služby (výborný důstojník, absolvent ještě Vojenské akademie v Hranicích, původně dělostřelec) ještě před vyvedením vyjíždí osobně na rekognoskaci prostoru tábora. Po návratu do posádky připraví materiál a s ubytovací skupinou složenou z AVKVŠ a VZS odjíždí do VVP vybudovat stanový tábor, aby byl připraven už před příjezdem útvaru. Po vytýčení míst pro stany a odklizení sněhu naváží T 148 sklápěč ze stavby elektrárny drobounký štěrk (šotolinu), kterým se vysypou místa pro stany a cesty. Vybavení stanů pro ubytování vojáků z povolání: ve stanu je položena podlážka z typizovaných dílů (profilované obdélníky ze šedé umělé hmoty) na kterou se ještě pokládají pruhy ze šedé plastické fólie. Stan je vybaven oteplovací vložkou a zelenou vložkou hygienickou.V okénkách tabulky plexiskla. Dvoje polní kamínka s lapači jisker (přikládá dozorčí služba). Kovové postele s matracemi a podhlavníkem, zelené prostěradlo. Spací pytel každý vlastní. Ke každé posteli stolička skládací, ve stanu jeden nebo dva stoly skládací. Za stanovým táborem dvě elektrocentrály 15kVA (střídají se), položeno vedení polními kabely do všech stanů. Osvětlení elektrickým světlem zabezpečeno ve všech stanech. Přenosná TV.

Hygiena - umývárna ve zdravotnickém stanu prodlouženém nástavnými díly. Rovněž oteplovací a hygienické vložky a podlážky, kamínka. V umývárně stálá obsluha. Mrzne, voda musí být teplá. Zabezpečeno dvěma malými koupacími soupravami (ohřev vody naftovým hořákem). Voda vedena do typizovaných žlabů s kohoutky. Jedenkrát týdně sprchování. V umývárně příjemně, jenom na přeběhnutí zpět do stanu je potřeba se dobře navléknout.

Stravování - polní kuchyně PK 60 v přístřešcích, hospodářský stan, jídelna pro VZP a VZS ve stanech (také s podlážkami, vložkami a kamínky).

ARMA ve skříňovém přívěsu, otevřeno v době výdeje stravy.

Re: Polní stany

PříspěvekNapsal: 11 zář 2014, 21:27
od z archivu
Jakým způsobem byla řešena dozorčí a strážní služba? A vozila se do polního tábora i bojová zástava?

Re: Polní stany

PříspěvekNapsal: 11 zář 2014, 21:27
od z archivu
Dovolím si reagovat-v poli byly stany vybaveny higienickou a tepelnou vložkou a kamínky-ve stanu,kde spali vojáci 1.tr ,čtz a vojáci z povolání štábu praporu tj.asi 80osob byly dvoje kamínka.Žádné podlážky ale větve ze stromů,polní lehátka a nafukovačky.Svítilo se petrolejkou,žádné centrály,televize ,arma.Oteplé vodě sě nám tak zdálo.Koupání tak 1krát za 3 týdny maximálně.Dozorčí služba fungovala podobně jako v posádce.Tak jsme žili na Doupově např.při cvičení Družba 83,3týdny.

Re: Polní stany

PříspěvekNapsal: 11 zář 2014, 21:28
od z archivu
Říkal mi můj drahý otec, když byl naposled na povinném cvičení že chudáci vychytali to nejhorší zimní počasí, metr sněhu a zima hodně pod nulou. Na cvičení byli s Ruskými vojáky. Otec spolu se svými spolubojovníky mrzl ve stanu i v nejteplejším oblečení. Něco potřeboval od Rusů půjčit a když vešel do jejich stanu polilo ho vedro jako na sahaře a stál udiven tomu kde se tu vzalo takové vedro že Rusové tam vegetí v trenýrkách kdežto že oni mrznou. Pak jim Rusové poradili že kamínka se musí trochu zakopat. Po zbytek cvičení si ve stanu vegetili všichni.

Re: Polní stany

PříspěvekNapsal: 11 zář 2014, 21:28
od z archivu
Pozn.-Rusové měli stany většinou napůl zakopané v zemi,ale vešlo se do nich max.10vojáků.

Re: Polní stany

PříspěvekNapsal: 11 zář 2014, 21:28
od z archivu
Stany, jejich části a kapacitu jsem uvedl v článku Výstrojní služba ČSLA v 80. letech. Je to na www.CSLA.cz na stránce vlevo - sekce druhy vojsk.

Re: Polní stany

PříspěvekNapsal: 11 zář 2014, 21:28
od z archivu
Pokud se ještě dobře pamatuji,tak při vyvedení na VVP v zimních podmínkách se do stanu S-65 pokud měly nástavby, se dávaly tepelné a hygyenické vložky.Kamna se většinou davaly dvoje a to takto:kamna 1-2m kouřovodu,pak se dával lapač jisker a kouřovod se vyváděl otvorem ve vršku stanu,kde se umistňovala plechová vložka pro vývod kouřovodu.No a pak je záleželo na tom jak fungovali topiči.Neboť se topilo dřevem a spotřeba byla enormní.

Re: Polní stany

PříspěvekNapsal: 11 zář 2014, 21:28
od z archivu
Je fakt, že když se topilo, tak ve stanu bylo celkem horko, taky se proto dělal rozpis služeb na topení během noci. Pamatuju si že jako mladej voják jsem jednou měl takovou službu někdy od půlnoci do jedný a usnul sem, vzbudil se někdy ve čtyři a ve stanu byla kosa jak v ruskym filmu :-)