Stránka 11

Vycházky, opušťáky, dovolenky

PříspěvekNapsal: 11 zář 2014, 21:37
od z archivu
Zajímalo by mě, jak to na vojně chodilo s vycházkama, opušťákama a dovolenkama.

Re: Vycházky, opušťáky, dovolenky

PříspěvekNapsal: 11 zář 2014, 21:37
od z archivu
Vycházky- pokud voják ZS nebyl začleněn do systému bojové pohotovosti,t.j. musel nastoupit v případě poplachu do 30 min. k plnění úkolu boj. pohotovosti ke kterému byl určen, mohl jít na vycházku v místě posádky, která byl zpravidla po vyhlášení denního rozkazu roty asi tak od 17 hod do 22 hod.Jeden čas se tlačilo na to, aby si tento voják odebral večeři a tím se jim odchod odložil až na 18 hod.Vzorný voják,nebo specialista výkonnostní třídnosti měli vycházku o 1-2 hodiny delší, tedy do 23 hod,nebo až do 24 hod. V 70 létech vyšel rozkaz myslím tehdy "slavného" velitele Západního vojenského okruhu/ZVO/ gen. Veselého,že vycházky ve všední den mohou být pouze do 24 hod. v sobotu do 02 hod ranní a v neděli od 10 hod do 24 hodin, ve vyjímečných případech od 08 hod ranní,.Voják na vycházce nesměl opustit obvod voj.posádky např. města, kde byl jeho útvar.VZS o vycházku žádal přes svého nadřízeného vel.družstva a vycházku uděloval - podepisoval velitel roty která se zapisovala do vojákovy vycházkové knížky a knihy vycházek u dozoročího roty. Knížkou se voják prokazoval na vycházce, pokud byl kontrolován voj. pořádkovou hlídkou.Po příchodu z vycházky odevzdal svoji vých. knížku dozorčímu roty, pro něhož to byl doklad,že má všechny "vycházkáře" od roty doma.

Opuštění posádky "opušťák" /VOP -volno opuštění posádky /,nebyl nárokový, byla to určitá odměna pro VZS v délce 2 dnů + dny nezbytné na cestu.Takže VZS ze Slovenska, sloužicí na západě Čech dostal třeba 3 dny na cestu.Nejprve byl VOP udělován na víkend a dny na cestu před a po víkendu.Později zase vyšel rozkaz vel.ZVO,že VOP musí být ukončen v neděli do 24 hodin a cesta se počítala podle jízdních řádů na hodiny. Voják tedy odjel třeba ve středu domu,ale už v sobotu musel cestovat zpět do kasáren.VOP byl za odměnu, za odznak vzorný voják, titul vzorné družstvo, četa, rota, nebo za odměnu při vzorném plnění úkolů na cvičení a pod. Někdo měl VOP víc někdo ani jeden. VOP uděloval velitel útvaru na návrh velitele roty.Cestu na VOP si hradil VZS ze svých financí.Za dobu na VOP mu byla proplacena strava.

Dovolená byl nároková 10 dnů v kalendářním roce + doba nezbytná na cestu jako u VOP, ale třeba za vzorné plnění úkolů mohl dostat ne 10 dnů ,ale 11,12 nebo nejvýše 13 dnů + doba na cestu. Dovolená mu byla udělena podle situace u jednotky mimo cvičení, soustředění a další hlavní úkoly roty a útvaru.Tak od roty mohlo jet třeba 5- 10 vojáků najednou.Cesta na dovolenou byla vojákovi hrazena, voják obdržel tzv.župku- stvrzenku na jejímž základě mu dráha nebo tehdy ČSAD vystavila jízdenku domů a zpět. A zase se podle rozkazu vel.ZVO dovolená musela udělovat tak,aby byla ukončena v neděli do 24 hodin.Rovněž za všechny dny na dovolené mu byla proplacena strava. Co k tomu dodat! jafor

Re: Vycházky, opušťáky, dovolenky

PříspěvekNapsal: 11 zář 2014, 21:37
od z archivu
Já bych jen dodal, že do roku 1960 nebyla dovolená nároková a považovala se za formu odměny. Až dle zákona č.76/1959 s platností od 1.5.1960 měli vzs nárok na 10 dní dovolené, která mohla být ještě prodloužena o 5 dní orgánem zmocněným ministrem národní obrany v případě zvlášť náročné služby.

K vycházkám - na první vycházku se mohlo až po uplynutí jednoho měsíce, tedy po příjmači. První vycházka tak obvykle byla po přísaze. Např. my jsme měli přísahu v sobotu dopoledne. Odpoledne jsme dostali vycházku a v neděli také. Na dlouhou dobu to ale byla poslední vycházka :).

Re: Vycházky, opušťáky, dovolenky

PříspěvekNapsal: 11 zář 2014, 21:37
od z archivu
Ja len chcem podotknúť, že boli aj také pohraničné roty ktoré sa nachádzali za " drátami " to znamená za signálnou stenou. Tieto roty boli oplotené vlastnou signálkou . V takom prípade pripadala do úvahy vychádzka tak raz za 3 mesiace............

Re: Vycházky, opušťáky, dovolenky

PříspěvekNapsal: 11 zář 2014, 21:37
od z archivu
Já bych dodal že ještě záleželo na dosáhnuté hodnosti kdy se to odstupňovalo po1h.

Re: Vycházky, opušťáky, dovolenky

PříspěvekNapsal: 11 zář 2014, 21:38
od z archivu
Tady bych chtěl v dobré víře trochu poopravit Pavla V i jafora, co se týče vycházek. Uběhlo bezmála 41 let, ale pamatuji si, že legálně bylo možno se dostat na vycházku i před složením vojenské přísahy, jak to bylo v mém případě. Narukoval jsem 2. 4.1969 do Prostějova a zhruba po uplynutí poloviny přijímače, tedy před přísahou, jsem se zúčastnil tkz. společné vycházky. Poddůstojníci na základě dosahovaných výsledků vytypovali 8 mladých vojáků, mezi kterými jsem byl i já a v doprovodu jednoho poddůstojníka jsme uskutečnili dopolední sobotní (nedělní?) společnou vycházku do města. Na společné fotografii je vidět, že ještě ani jeden z nás nemá připnutou paraplacku, která se dávala po 5-ti vojenských seskocích, máme pouze malý odznáček, který nám byl předán po skončení braneckého výsadkového výcviku v tehdejším Svazarmu. Jak byl takovýto druh vycházky ošetřen v tehdejších vojenských řádech - nevím, ale rozhodně to nebylo v rozporu s vojenskými předpisy. To by si důstojník, který tuto vycházku povolil, nevzal na triko. Tenkrát totiž panovala ve výsadkových útvarech disciplína. Kvalifikovanějí by se možná k tomuto druhu vycházky mohl vyjádřit Čejen.

Re: Vycházky, opušťáky, dovolenky

PříspěvekNapsal: 11 zář 2014, 21:38
od z archivu
co se týče dovolenky tak byly útvary kde se to skoro plnilo ve slangu v prvním roku bez nároku v druhém roku po půl roku , opušťák ?? no abych byl přesný já měl za vojnu dva ale zmám lidi co neměli ani jeden a vycházka ?? to slovo jsem neznal tedy jako myslím oficiální na černo po roce vojny snad skoro každý den nebo lépeřečeno pokud byly peníze

Re: Vycházky, opušťáky, dovolenky

PříspěvekNapsal: 11 zář 2014, 21:38
od z archivu
Tak tuhletu pasáž z vojny si pamatuji velice dobře :-)) Na první řádnou dovolenou 10+1 jsem jel po půl roce a dokonce jsem byl v prvním roku týhle šaškárny asi 4x na vycházce :-)). Ve druhém roce jsem byl na vycházce asi 5x a na druhou dovolenou jsem jel po jednom roce a půl. Velitel pluku Trippé zakázal nám rumunům vycháky na měsíc. Ono stejně nebylo kam jít, protože ve městě se potulovali lampasáci a lítačky. Tak jsme si občas koupili alkohol na rotu. Mě se opušťáky vyhýbali jako Švejkovi kule, ale život šel dál ....

Re: Vycházky, opušťáky, dovolenky

PříspěvekNapsal: 23 dub 2015, 09:30
od Pelda
Dny na cestu se daly ojebat, aspoň u nás to šlo. Byl jsem doma mimo dovolenku 2x, a pokud si to pamatuji spávně, tak jsem si psal Levice na Slovensku. Jsem z Brna a tam to bylo o den navíc. Akorát mám pocit, že se muselo hlásit se na posádce (nebo to bylo jen o dovolence?). Jen vím, že jsem se hlásil na policajtech (na posádce by mě ostříhaly apod.) Daly mi tam razítko i odjezdu hned. Se slovy: "mi Ti tam dáme razítek ať maj zelení mozci radost".