Střelby z tanku

Vše co se týká základní služby i služby VZP

Střelby z tanku

Příspěvekod z archivu » 11 zář 2014, 21:38

Jak často se prováděli ostré střelby z tanku během základní služby? Prováděli se ostré střelby i během cvičení Varšavské smlouvy? A pokud ano, jak dobří byli naši tankisté v porovnání s tankisty ostatních armád VS?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Střelby z tanku

Příspěvekod z archivu » 11 zář 2014, 21:38

Střelby z tanku T-72 byly prováděny hlavně 14,5VZ vz85 a méně municí ráže 125mm.VČSLA probíhal velmi intenzivní výcvik s technikou.Zeptal jsem se bývalého střelce tanku,kolikrát za 18.měsíců,které strávil v Lounech střílel.Měli jsme střelby velmi často a tak mě nepřekvapilo,že střílel 13krát plnou ráž a asi 50krát VZ vz85.Při jedné neoficiální soutěži mezi našimi a sovětskými tankisty,která probíhala na střelnici Vrch Bělá jsme vyhráli 6:0.Sověti stříleli jako o život,ale nepřesně.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Střelby z tanku

Příspěvekod z archivu » 11 zář 2014, 21:39

Po dobu co jsem velel tankové rotě 1972-1978,se ostré střelby prováděly cca 2-3 krát ročně.Předně každé výcvikové období (letní,a zimní) končilo závěrečnými prověrkami,a záleželo na velení útvaru koho k těmto střelbám vybralo,většinou chodily ročníky,které měly jít do zálohy (to znamená jeden prapor).Tyto střelby se prováděly na tankových střelnicích-u naší divize to byla tanková střelnice Jablonec(VVP Boletice).Dále se prováděly BOS roty (bojové ostré střeba roty).Tato střelba se vždy prováděla pod taktickým námětem u nás se toto provádělo na součinnostní střelnici Brzotice.1 krát ročně se též provádělo taktické cvičení praporu zakončeno BOS praporu.Osobně jsem zašil 1krát i BOS střelbu pluku,ale to bylo v rámvi ukázky pro jednoho arabského potentáta,který měl zájem koupit od nás tanky.Všechny tyto střelby byly prováděny plnou ráži.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Střelby z tanku

Příspěvekod z archivu » 11 zář 2014, 21:39

to bohužel už si nepamatuji ale na střelby jsem jezdil na Bělou pod Bezdězem tam byla ruska střelnice pak se jezdilo na Bahna pak to byl Metikalov ale mohu říct že toho bylo hodně
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Střelby z tanku

Příspěvekod z archivu » 11 zář 2014, 21:39

Na tuto otázku je poměrně rozsáhlá odpověď, je mi jasné, že Vám jde o tzv. střelby plnou ráží. Musím podotknout že všechny střelby z tanku byly ostré, včetně střelby i tzv. vazelíňákem, protože se i zde občas objevila v kanonu konzerva, nebo i flaška, bochnik ap. čímž si někdy VZS zpestřovali život při náročném výcviku :-).

Ale pokud si vzpomenu tak to bylo takhle:

Výcvik tankových jednotek probíhal takto:

Výcvikový rok byl členěn na zimní a letní období a každé období bylo členěno na výcvik osádky, čety, roty a praporu. Každý z výcviku osádky až praporu byl završen kontrolou sladěnosti osádky až praporu a od stupně četa i tzv.BOS, správně TC s BS (taktické cvičení s bojovou střelbou) čety až praporu. TC s BS praporu zpravidla alespoň do roku 89 vycházela na plukovní nebo divizní cvičení ale i samostatně. Tato velká cvičení byla u 1. sl. divizí každý půlrok a pravidelně se opakovala a byla vrcholem přípravy tankových ale i jiných bojových jednotek. Samotný výcvik tankových jednotek probíhal podle předpisu Tank 7-1, Programy bojové přípravy, který členil bojovou přípravu tankových jednotek od taktické až po zdravotní přípravu a pro jednotlivé etapy výcviku osádka až prapor.Předepisoval cíle, tématiku, počty hodin na procvičení jednotlivých témat a také odkaz na odborné předpisy, které řešily výcvik v daném druhu bojové přípravy. Dle tohoto předpisu a plánu pluku plánoval tankový prapor plán bojové a politické přípravy na měsíc a tanková rota rozvrh zaměstnání na týden.

No a nyní již k těm ostrým střelbám zabýval se jimi Tank 3-7 nebo Tank 3-4 spíše 3-7 není to až tak důležité, protože jeden se zabýval výcvikem ve střelbě tedy cvieními střeleb a druhý pravidly střelby z tanku.Podstatné je to, že tento předpis opět reflektoval na etapy výcviku osádka až prapor, den a noc a dělil výcvik ve střelbě na tzv. průpravná cvičení ve střelbě z tanku a cvičení školních střeleb, dle tohoto scénáře bylo odvozeno i místo výcviku TSC - tankové střelecké cvičiště bylo u každého tp a msp , střílela se zde průpravná cvičení, tématika především výcvik v základech střelby z tanku, střelba z tanku z místa za krátkých zastávek i za pohybu, ve dne i v noci na houpačkách s využitím trenažerů a vložných hlavní zpravidla od 5,6 mm LR TSC 50 nebo 7,62 mm TSC 100, TPS tanková průpravná střelnice byla u každé divize - průpravná cvičení, střelba z tanku z místa, za krátkých zastávek i za pohybu, ve dne i v noci někde i z houpaček z využitím trenažerů a vložných hlavní od zpravidla 14,5 a 20 mmˇplus střelba z 12,7 mm Plk; TS - tanková střelnice jsou v každém VVP průpravná cvičení a cvičení školních střeleb.Průpravná cvičení se od cvičení školních střeleb odlišovala především v tom, že byla dána velitelům možnost výcvik metodicky členit, postupovat od jednodušího ke složitějšímu, zastavit přerušit a vyhodnotit nedostatky nebo naopak. Naopak cvičení školních střeleb, měla pevně stanovené normy a hodnoceni pro jednotlivé příslušníky osádky, které museli být splněny.Tak například cv.ŠS 1 byla střelba z tanku z místa, 2 za krátkých zastávek, 3 za pohybu a vždy ve dne i v noci. Zkusím dát dohromady normu pro cv, ŠS 3 - střelba z tanku za pohybu, Cíle: tank čelně 1500 - 1700 m, RPTZ 500 - 700 m, BZK na autě rychlost 15-25 km/h bočně 700 - 900 m, čas na střelbu 3mín 20 s, počet nábojů 3 ks náboj do kanonu, 35 ks náboj 7,62 mm do spřaženého kulometu z toho 10 svítících, zásahy a hodnocení 2x tank, rptz, bzk za 5, 1x tank, rptz, bzk za 4, 1x tank nebo jeden kulometný cíl za 3, ostatní za 2, tato střelba byla vrcholem školních střeleb a zpravidla se střílela plnou ráží, ale samozřejmě mohly být plnou ráží stříleny i jiné střelby. TS tankové střelnice se vyznačovali určitým počtem zpevněných drah s točnami zpravidla 700 m dlouhými, necvičil se zde taktický manévr, až někdy koncem 80 let nebo po revoluci se udělalo nové cvičení, které simulovalo obranu. Na prvních 100 m dráhy byly zbudovány 2 nebo 3 okopy, tank do nich zajel vedl z nich různou střelbu z místa na různé cíle a manévroval mezi okopy což simulovalo přesun z hlavniho palebného stanoviště v obraně do záložního PS, ale konkrétní podmínky této školní střelby si již nepamatuji.

STS (SST?) - součinnostní taktická střelnice - Poslední, nejsložitější a nejnebezpečnější střelbou bylo již víše uvedená TC s BS a její provedení ve dne , ale především pak v noci a plnou ráží bylo velmi nebezpečné, protože se zde procvičoval i taktický manévr a součinost s ostatními druhy vojsk, především pak na plukovních a vyšších stupních cvičení.

Takže četnost a frekvence byla velmi vysoká a záležela od místa služby, takže divize tzv. na plný pecky, jeli podle pravidla vycházky stop, opuš´ták stop střelby a cvičení nonstop dovolím si tvrdit že tr minimálně 3x týdně TSC z toho min jednou v noci, v každé etapě výcviku min 2x TPS a 1x TS. Na cvičení VS jsem byl pouze 2x no asi jedno bylo družba 86 a to druhý úplně to poslední na našem území před odsunem a to jsem jel pouze štábně takže ve mě nezanechalo žádný hluboký dojem a tam se ostré střelby nestříleli, vzhledem k tomu, že cvičení byla dvoustranná a dislokace vojsk ve VVP to zřejmě neumožňovala nebo o tom pouze nevím a střelby se konali v jiných VVP. O střelbách a porovnáních s tankisty SSSR bych mohl napsat dost, střílel jsem s nimi jak na Bělé tak s motostřelci na BVP 2 na Mětikalově, ale všeobecně lze hodnotit naše střelce jako kvalitněji vycvičené, jejich byli lepší řídiči spíše to tedy na oko tak vypadalo, protože s technikou a lidmi zacházeli mnohem méně šetrně než mi, vše řešili seržanti a to nám jež jsme měli ruce svázané celou řadou BO, která jsme zaplať PB dodržovali připadalo velice zajímavé. když jsem poprvé viděl gruzavik sklápět munici do T72 na drahách přímo z korby, tak už mě to až tak dobré nepřipadalo.

Tímto skládám poklonu a dík všem tankistům, ale i ostatním druhům vojsk , kteří tímto a jiným výcvikem v ČSLA úspěšně prošli.

Poznámka: povely na Bělé :-) "právij, srednij, levij - ja centralnij - zagruziť !" "právij, srednij, levij - zagruzil "právij, srednij, levij - ja centralnij - agoň!"
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Střelby z tanku

Příspěvekod z archivu » 11 zář 2014, 21:39

To byla celkem vyčerpávající odpověď.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Střelby z tanku

Příspěvekod z archivu » 11 zář 2014, 21:39

V roce 1990 byly na Mětikalovské věži stopy po průstřelech. Pamětníci tvrdí, že to byla ztráta orientace střelce BVP 2. Taky to měli být Rusové. Víte o tom někdo něco přesnějšího?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Střelby z tanku

Příspěvekod z archivu » 11 zář 2014, 21:39

Jo to znám:-)) Občas se nějaký inteligent ze zvláštní školy stal střelcem u panzer a pak lampasácí padali na hubu skoro všude:-)) a záklaďáci také. Podobně oklepanou omítku měla věž na Vilánci a né jednou. Proto panovala na věži absolutní tma, protože i zapálená cigareta přiláká pozornost:-)) Ono je z panzer špatně vidět a kdo to nezná, tak to pálí jako ujo lavorovicu:-)) Měli jsme zrovna tam noční střelby s vloženou hlavní a přišel za mnou cikán, že potřebuje nastřílet a co za to?? Skoro nic, jen mi dáš jedny cigarety zn. Sparta:-)) A tak jsme si plácli a při nástupu do tanku jsme si tak trochu prohodili místa. Krásná jízda a střelba pod hvězdami a výsledkem bylo za 5. To tenkrát bylo známkování podle rusáků. Ano, já jediný zastřílel v noci nejlépe, ale to bylo skoro pořád:-)). Řidič zvn. Koza jinak příjmením Moza otočil tank pod věží a bylo ticho, prostě žádný povel k sesednutí. Najednou někdo bouchá na poklop a já "šéf" říkám střelcovi: otevři tomu ko....vi a hle, on to byl velitel roty. Tak mu říkám: přišel jste se podívat na toho nejlepšího?? On na to: já to věděl, že jste to vy. Cikán dostal tři dny basy, já vycházku mimo pořadí, pokouřil jsem Sparty, nu a po několika týdnech odpočinku v kasínu jsem si ji vybral a popil několik piv, po návratu do kasína jsem deveťáka udělal kapitánem lodi :-)) bez následků, ale to je již jiný příběh
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Střelby z tanku

Příspěvekod z archivu » 11 zář 2014, 21:39

Byli to skutečně Rusové. Došlo ke ztrátě orientace při střelbě z BVP 2 v noci. Při předání střelnice mezi jejich jednotkou a našimi od karlovarského tankového praporu, někdo na věži ( bylo zhasnuto ) otevřel dveře do chodby kde se svítilo. Voják který hledal osvětlený cíl, zahlédl svítící obdelník, poslal davku sedmi střel, které zasáhly cíl ( některé byly průbojné ). Několik mrtvých a raněných, velké vyšetřování a u řady lidí trvalé následky. Zranění byli naši, mrtví dva Ruští důstojníci. ( Počty jsou bez záruky, je to již řadu let a nebyl jsem u toho. )
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Střelby z tanku

Příspěvekod z archivu » 11 zář 2014, 21:40

Většina podobných problémů pramení z jednoho velice opomíjeného faktu. VZS byl jen kus a to celé pramenilo z ruského vzoru, nacpat blbce do techniky a snad se někdo něco málo naučí, rozjede se a zasáhne cíl. Jenže tak to nikdy nefungovalo, proto měli soudruzi v SSSR strašné ztráty v tankové technice za II. WW. To, že továrny stačily nahrazovat ztráty je věc jiná. Ruská doktrína byla i bude vždy založená na počtech. Nejsem inženýr, ale matematika a fyzika mě celkem dobře uživí, ale to co přicházelo mezi rumuny-tankysty bylo velice smutné. Osádka se skládala z jednoho či dvou vyučených max. středoškoláka a pak totální hlupáci. Neznám cenu T 55A v roce 83 (údajně 2 000 000.-Kč), ale určitě byl dražší než traktor či Tatra 813. A takový "jelita" měli střílet a ovládat nebezpečnou techniku. A tak jsme ty "jelita" nechali občas vyniknout :-)) V uzavřeném prostoru jako je panzer je opravdu orientace velkým problémem, tank se několikrát otočí a "jelito" neví kde je a kam míří hlaveň. On ten mírně prostoduchý člověk za to nemohl, že si naň vzpomněli rumuni:)) Dnes mi to už je dávno jedno, ale ty "znalce" u komise bych posadil do BVP, samozřejmě do roje a povozil je po terénu. Pokud by se některý z nich pozvracel a věřím, že by jich bylo 60%, tak bych je poslal dobývat uran:-))
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Další

Zpět na Vojenská služba

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron