Střelby z tanku

Vše co se týká základní služby i služby VZP

Re: Střelby z tanku

Příspěvekod z archivu » 11 zář 2014, 21:40

Zn. Nekupujte redukované "kilo". Už si to přesně nepamatuji, ale tak nějak se to stalo začatkem zimy. Na Libavě byly dráhy na kterých se cvičila rota za útoku. Tenkrát jsem byl na vojně asi 8 měsíců a již zařazený jako střelec tanku T 55A. Nabíječe mi dělal stejně dlouho sloužící cikán Dunka. Byli jsme 3. tank 3. čety na naší "hajtře" jsme měli namontovanýho "krtka"a naše dráha byla nejhorší ze všech. Proč? Protože se kromě střelby z kulometu na figury nedalo střílet z kanonu na hadráky. Dráha byla hodně členitá a terénní vlny zakrývaly cíle. A na samém konci se dráha křížila s druhou. Docela fajn, protože kdo byl labilní, tak mohl sundat přejíždí tank 1. ranou. Na konci dráhy jsem mohl konečně použít tři odpočívající "kila" na tanky hadráky. Snad jsem něco málo trefil, ale posledním výstřelem se mi šprajcla prázdná hilzna o kolíbku a shořely mi pojistky u skříňky stabilizátoru. Cikán do prázdné nábojnice kopnul a kanon mu spadl na nohu, protože měl -kanon stále ode mne impulz k elevaci. Nic se mu nestalo jen trochu pajdal, ale do civilu se dostal až po roce:-)) vojančení, to již s manželkou měli třetí ditě na cestě. Kdo nemá představu co se v tanku při střelbě odehrává neuvěří. Kulomet řve oktávy a celkem "provětrá" ušní bubínky, po výstřelu z kanonu osádka nic před sebou nevidí, protože se zvíří všechen bordel před tankem a ve věži je hned veseleji. Odsávací větrák hučí jako tchýně do zeťáka, kanon nejdřív mohutně jde do zákluzu cca přes půl metru a pak lítá nahoru a dolů, než ho zkrotí tlumiče brzdovratného ůstrojí a najednou se otevře klín a hle půlmetrový plamen se smradem máme ve věži:-)). Najednou jsme museli nahradit tank, který měl jet na střelbu velkých vzdáleností. Proč najednou? U předem určeného tanku blb nabíječ Blahač podával střelci cigarety přes kanon zrovna když přejížděli muldu a kanon mu přimáčknul ruku ke stropu věže. A tak jsme místo jejich tanku, jeli společně se dvěmi tanky na palebnou čáru. No jeli, spíše klouzali na zledovatělé cestě, z kopce jsme dostali saně a řítili se ruský OT. To probudilo skorozapomenuté geny u ruských vojáků a jako opice naskákali skoro i na stromy. Před palebnou čárou jsme každý z tanků naložili 3 tříštivotrhavý a jely na palebnou čáru. Střílelo se z místa a tak mě problém s pojistkama netrápil. Šéf střelby nám ohlásil vzdálenost cíle 4500m, ano viděl jsem cíl, ale opravdu hodně daleko. Dal jsem si max. zvětšení na TŠ a po prvním výstřelu koukám a koukám a k cíly mi chybělo ještě opravdu hodně. Nastavil jsem 6000m a vystřelil a opět dlouho čekal ... a nic. Prostě stále jsem byl krátký. Dal jsem max. elevaci až jsem viděl spičky smrků a vystřelil poslední "kilo". Tak a zase nic. S velitelem jsme na sebe čuměli a nechápali?? Po návratu z palebné čary a před sesednutím z tanku jsme čekali pojeb a ono kupodivu ticho. Vysoukali jsme se ven, postavili se před tankem a přišel nějaký chytrák a řekl jen několik vět a z toho ani jedna nebyla kritická na naši neúspěšnou střelbu. Prý den před námi zde cvičili s helikoptérama raketový ůtok na cíl a po nich zapoměli přiblížit cíle pro nás rumuny o několik kilometrů. Jenže, kdyby naše "kila" byla ostrá, tak na tu vzdálenost bych snadno dostřelil, ale protože byla náplň redukovaná, tak jsme jen čuměli:-)) Ovšem zažil jsem menší omyl, když místo redukovaných "kil" naládovali do kanonu ostrá a pak jsme hasili les:-) Jednalo se střelbu na velké vzdálenosti i zabržděný tank couvl o několik centimetrů, to jsem byl ještě myšák:-) a bylo opravdu efektní. Po necelém roce jsem chtěl toho muničáka, který za ten omyl mohl- kapitána Molnára zbít, byl docela hustej:-)) hňup jeden, ale to je jiný příběh .... Kilo je náboj 100mm
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Střelby z tanku

Příspěvekod z archivu » 11 zář 2014, 21:40

Protože i armádní pokladna nebyla bezedná a naše výkony při střelbách velice bídné :-)), tak jsme velice často jezdili z Čáslavi do Vilánce střílet vloženou hlavní. Je to celkem daleko a jako dopravní prostředky jsme měli VSkřápy a T148. Tanková střelnice Vilánec u Jihlavy měla asi tři dráhy, které svažovaly do ůdolí. Tanky dala k dispozici Žižkova kasárna v Jihlavě. Po převzetí tanků od správce střelnice jsme si připravili munici a rozdělili si dráhy-denní střelby. První jel můj velitel čety ppor. Kadlec-fantastický lampasák:-)) a nevystřelil ani ránu :-)) Vylezl z tanku a říká: "Tam v ůdolí je mlha a není nic vidět". Říkám: "Náčelníku to je blbost" a vylezl jsem na tank a sundal orosenou skleněnou krytku na TŠ :-)) "Ty vole to není možný": říká. A tak bylo po mlze. Jenže mě se přihodilo něco úplně jiného. Jeli jsme noční střelby na Libavě na vypůjčených strojích a já zjistil, že mi nejde střelecký infra. Ve dne to nevadí, ale my jeli noční střelby:-)). Říkám veliteli tanku:"Naveď mě a snad TŠ nějak uvidím". Tak že prý mě navede. Jak řekl, tak udělal. Sotva jsme vyrazili, tak velitel tanku Pour hned hlásí: "Cíl vpravo". Najedu na něj kanonem a čumím, co to je? Nějak to "plápolalo", ale on měl funkční infra, tak proč nevěřit. Nabíječ nabil do vložky 20mm náboj, já zaměřil, vystřelil a pak to přišlo. PALBU STAV! STŘÍLÍTE NA HRANICI PALBY! Ten "plápolající cíl" byl hořící sud s naftou :-)), který vlastně určoval odkud máme začít střílet. Tak jsem chvilku počkal a vystřílel zbytek, ale úspěch jsem neměl:-)) Velitele jsem zjebal:-)) a já poprvé a skoro naposledy nic netrefil. Podruhé to bylo opět v noci a dostal jsem řidiče "snaživce" jménem Holba. Tanky T-55A občas nejedeu rovně a řidič musí rajčáky korigovat směr a tenhle nováček stále srovnával jízdu tanku na dráze:-)) a já neměl šanci něco zasáhnout. Všichni nováčci-řidiči dostali od velitele a nás starých pojeb a příště jsme skoro sjížděli z dráhy, ale oni s tou hajtrou už necukli:-)
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Předchozí

Zpět na Vojenská služba

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron