Život vojenský

Vše co se týká základní služby i služby VZP

Život vojenský

Příspěvekod z archivu » 11 zář 2014, 21:43

Se zájmem čtu seriál pana Hejla "Byl jsem a zůstal výsadkářem". Sice vojákoval daleko dřív než já a u jinýho druhu vojska, ale některé věci na vojně byly trvalé pouze s občasnou inovací..... :-)

Zaujalo mě jak v části 4 popisuje stroj na leštění podlahy (píše: zvláštním zařízením, které sestávalo většinou z bedny od munice na spodní části opatřené snad 20 obyčejnými kartáči na boty...) tak tohle zařízení pamatuju (tuším že jsme mu říkali kombajn), ale v praxi už jsme ho nepoužívali, stál v koutě místa kde byly umístěny prostředky na úklid a mam dojem že v praxi jsem ho viděl používat pouze jednou, to když jsme napouštěli podlahu (parkety) hydrovoskem. Jinak podlaha (parkety) se u nás leštila tzv. kolečkem, to byla původně asi součást přístroje na lěštění parket, prostě plochý talíř zespoda opatřený kartáčem (uprostřed otvor). Na něj si člověk stoupnul a twistovýmy pohyby se projel místností která se pak leskla jak psí kulky.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Život vojenský

Příspěvekod z archivu » 11 zář 2014, 21:43

Nu dobrá:-)) na vojně se ročáci rozdělovali na dvě skupiny: na mladší a starší rájónysty. Tak to bylo u našeho pluku. Kombajn znám velice dobře, ten "náš" měl asi 2 články z pásu tanku a jinak stejný systém. Voskování podlahy bylo fajn, jen ty zadělaný dlaně od vosku a smrad. Je pravda, že kartáčový twistr byl efektivnější a dnes by tento "nástroj" k užívání potřebovala většina Český populace. Prostě, Češi tloustnou a přežírají se:-)) V podstatě večerní rajóny byl pro někoho "šikan" i když legální. Náplácat 10kg mazlavého mýdla na dlaždice chodby a zalít to 150l vody byl opruz, ale byl to "zážitek". Kdo byl chytrý, vzal lopatku na smetí a vybíral s ní vodu, hlupák to vytíral hadrem. Pro představu, chodba praporu měla asi 40m délky:-)). Horší byl cvičný poplach a snášení všech bedem od výkoňáka na připravené značky. A pak opět ten bordel vynosit zpět. To prováděli jen myši:-))
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Život vojenský

Příspěvekod z archivu » 11 zář 2014, 21:43

Ten zážitek mam taky (teda opravdu jako zážitek, standardně se to u nás nedělo), odněkud jsem se vracel (vycházka nebo možná dovolená) a z baráku se otevřenejma dveřma valil proud vody s pěnou, tok proudu se usměrňoval hrablama na sníh....
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Život vojenský

Příspěvekod z archivu » 11 zář 2014, 21:43

Po "přežití" roku se nám délesloužícím - mazákům naskytli určité povinnosti, rizika i uvolnění, no i když s myšákama to nebyl taky žádný med. Učit myšáky co mají dělat v tanku, jak pomáhat při ošetřování techniky, zaškolovat je do služeb, jak zastat práci za dva atd. Prostě to byl koloběh, který skoro nikdo nechtěl.

Někteří mazáci si s kvasnic (droždí) a chleba "vyráběli" na půdě alkoholový hnus zvaný "čůčo". Jednou jsem to chutnal a tento sommelierský zážitek mi vystačil do konce vojny. Hlavně, že se motali. Většinou se vybrali peníze a schopný mazák vyrazil s polní přes plot. Na to já neměl:-), nikdy jsem nešel ven přes plot. Nejlepším nákupčím byl cikán z naší roty František, bouchal stejně dlouho na vojně jako já. Jednou po fotbálku se opět vybralo několik peněz a on vyrazil. Dlouho se nevracel a mi začali místo vysněného piva chlastat vodu. Najednou se přiřítil celý uhnaný a bez piva a rumu. Mazal do umývárky, kde si oholil knír a nechal si urychleně oholit lebku. Prý ho málem chytil s pivem nový náčelník štábu pluku kpt. Hajaš s hlídkou. Hajaš byl slovák který "vyznával" vizáž ala Satinský:-), byl totální blb co nerozuměl technice, nám byl pro smích, ale nebezpečný hajzl. Za hodinu vyhlásil dozorčí nástup praporu, přišel Hajaš a neomylně ukázal na Františka - Ferryho:-). Dostal tři dny basy a my zůstali u vody.

Další módou bylo amatérské tetování na rotách. Této módě podlehl i Ferry. Po návratu z dovolenky, kde zbalil nějakou Helenu a byl zamilovaný, tak měl potřebu si nechat vytetovat její jméno na zápěstí. Jenže Helena mu a to se divím, že uměla psát, napsala, že si našla jinýho. Ferry byl smutný a nasraný, protože mu zůstala památka na jejich "vzplanutí" ve formě tetu. Mít HELENU navěky, nechce asi nikdo. To bych nebyl já, abych neporadil. Říkám: Ferry, skoč do kuchyně a od kuchařů si vem kilo soli. Ferry čuměl a přesto šel pro sůl. A teď nastala samotortura:-) navhlčil si hadr a s ním si nabíral sůl a pomalu si solí drhl HELENU pod kůží. Šlo to pomalu a celkem krvácel, ale nepřestal. Když si solí odstranil kůži, tak si to zavázal a čekal:-) Udělal se mu strup asi 4x1 cm a na tom strupu byl nápis HELENA. Tak ho strhl a už měl jen jizvu a na vždy pokoj od Heleny :-)
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)


Zpět na Vojenská služba

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků