O PS v ČT

Lidové milice, Pohraniční stráž, Sbor národní bezpečnosti

O PS v ČT

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 21:21

POŘAD ČESKÉ TELEVIZE "MÁTE SLOVO"
Čtvrtek 25.2.2010 ve 21:45 hod.na programu ČT1

ODKAZ - LINK: http://www.ceskatelevize.cz/program/102 ... slovo.html

Pozvání do studia přijali: ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček, poslanec Jiří Dolejš a bývalí pohraničníci

V přímém přenosu se bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty zamýšlet nad otázkami:
Je potřeba jitřit staré rány a otevírat citlivá témata? Měla by být úmrtí na hranicích přehodnocena na zločiny komunismu?
Plnili pohraničníci jen svou povinnost, nebo záleželo jen na jejich vlastním rozhodnutí, zda budou střílet, nebo ne?

Máte slovo s Michaelou Jílkovou - diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům!
Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize.
Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma:
zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice "otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: O PS v ČT

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 21:22

Pořad, který opět "nezklamal". Argumentace a hodnocení odpůrců pohraniční stráže se blížila hranici stupidity. Pominu postřeleného dědu, kterého nemá cenu ani komentovat. Nejvíce mě asi pobavilo tvrzení toho strejdy, že za útěkem přes hranice byly povinné prvomájové a lampionové průvody. Teda taky něco pamatuju z té doby takže to mě opravdu rozesmálo. Tento pán byl tedy vybrán opravdu pečlivě.

JUDr.PrůnikÚnik (na jméno si nevzpomínám) mi přišlo, že byl také mimo "mísu". Pokud je to skutečně právník, tak ví, že když už nic jiného, tak se řada zákonů a paragrafů dá vykládat různým způsobem. Ostatně i kvůli tomu se u nás uživí tolik právníků a advokátů. Jinak se zdá, že mu unikají historické souvislosti a že o hranicích takových jaké byli, bylo v podstatě rozhodnuto tuším už na Jaltské konferenci, nebo kde se rozdělovaly sféry vlivu - a to opět o nás bez nás - a demokratický svět v čele s USA nás odsunul do sféry vlivu SSSR. Je tedy směšné, obviňovat z porušování zákonů samotné pohraničníky, kteří ke svému konání měli jistě právní výklad od tehdejších právníků.

Pan ředitel Žáček samozřejmě nemohl zůstat pozadu a kromě vyžadování trapné omluvy těm, kteří porušovali tehdejší zákony neopoměl ponížit ty, kteří náš stát byli připraveni mimo ostrahy i bránit a nazvat je opilci, kteří se de fakto sami zabíjeli na nástražných systémech. Že si váží více těch, kteří se vojně vyhýbali než těch, kteří obětovali 2 roky života plněním svých povinností asi nepřekvapí. Oproti vyznamenávání vrahů Mašínových a spol. je to jen slabý odvárek, že?

Nakonec bych připojil svůj názor. Pohraniční stráž je podle mého zapotřebí posuzovat v kontextu té doby. Vojna byla vlasteneckou povinností daná zákonem. Na vojně, tedy v armádě, stejně jako všude ve světě nižší hodnost musí plnit rozkazy vyšší hodnosti, která za to nese odpovědnost. Už z tohoto pohledu je, dle mého, plošné obviňování pohraničníků ze zločinu proti lidskosti hloupost a ignorantství.
Dále je třeba si uvědomit, že ještě dlouho po skončení války se na hranicích regulerně bojovalo, proti banderovcům, německým záškodníkům, agentům a provokatérům. Zde bych ještě vzpomenul výše zmíněného "průniku úniku", agenti přeci chodili sem a zase zpět a nebyli to vždy občané tohoto státu pane "Jůdr!". Každý kdo chtěl hranici přejít, věděl, že po něm půjdou ozbrojení pohraničníci a budou muset střílet. A že to narušitelé věděli, věděli i pohraničníci a byli si vědomi toho, že dotyční mohou být ozbrojeni a snažit se prostřílet. Takže v pohraničí byla de fakto skoro neustále "malá válka".
A na konec k prchajícím. Je mi líto všech dobrých lidí, kteří neviděli jiné východisko než opustit svou vlast a nebylo jim to umožněno jinak, těm skutečně patří omluva. Ne už darebákům a vrahům, kteří utíkali před spravedlností. I když v pořadu byli všichni narušitelé považováni za "kladné hrdiny",kteří chtěli "jenom" jít jinam a ničeho jiného se nedopustili, tak si nemyslím, že by to byla tak úplně pravda.Ti všichni přeci z Československa odnášeli prostředky, které do nich stát investoval - zdravotní péče, vzdělání, sociální jistoty atd. atd. A to jistě nebyla malá částka, konec konců v dnešní době to můžeme sami posoudit.

A jaký je váš názor?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: O PS v ČT

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 21:22

To jste napsal naprosto výstižně.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: O PS v ČT

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 21:25

Svůj názor nemohu vyjádřit jinak, než se plně přihlásit k tomu, co napsal Kamil. Postřelený děda ani nedokázal dokončit větu, načež začal druhou, plácal páté přes deváté, zatímco paranoidní právník po boku s jakýmsi historikem útočili slovy a skákáním do řeči ostatním hovořícím. Paní Jílková viditelně nechtěla nechat vyjádřit stranu bývalého pohraničníka a člena občanského sdružení Pohraničí, jelikož je také vydatně nenáchávala dokončit myšlenku. Nejprve jsem se naštval, posléze jsem se jen smál koukaje na vystoupení najatých klaunů, kteří by si v projevu ničem nezadali v procesech soudruha parchanta Slánského.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: O PS v ČT

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 21:25

Bohuže další z pořadů ve kterých je snaha dokázat jak období před 89 bylo špatné a teď jak se máme skvěle. Naštěstí jsou lidé kteří to jsou schopni hodnotit objektvně. Smekám před pány co hájili PS v tom pořadu. Jinak souhlas s Kamilem. Je podstané zmínit, že zabezpečení hranic se postupně měnilo. Odstraňovaly se prvky které ohrožovaly život jak narušitelů tak pohraničníků jako miny v některých úsecích, vysoké napětí v záterasech a také zařízení SUP. Díky upravám vznikla signální stěna, která už neohrožovala na životu a to je také podstatné. Prostě je potřeba rozlišovat 50. léta a pozdější období. Co se týká použití zbraně, byla dána jasná pravidla a vždy to byla poslední možnost až po vyčerpání vízvy a varovného výstřelu. Vpřípadě použití zbraně ve službe to bylo prošetřováno. Škoda, že nenenchala domluvit předsedu klubu Pohraničníků, když začal o záterasech budovaných USA. Označit to, že to odbíhání od tématu ikdyž to mělo souvislast. Přišlomi, že pokaždé když někdo z obhajoby PS zmiňoval pravdivé věci nehodící se protistraně vždy byl přerušen.

Je potřeba mezi lidi rozšířit pravdu, protože pár let už provádím v jednom muzeu opevnění na jížní hranici a představy lidí pokud dojde řeč na zabezpečení hranice před 89 jsou děs. Bohužel se není čemu dívit když informace v dnešní době o PS je těžká negativní propaganda.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)


Zpět na Ozbrojené složky ČSSR

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron