Vznik Pohraniční Stráže č.14

Lidové milice, Pohraniční stráž, Sbor národní bezpečnosti

Vznik Pohraniční Stráže č.14

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 21:32

Střežení státní hranice se sousedními státy s Československem měl do vzniku pohraniční stráže na starost Sbor Národní Bezpečnosti –SNB. Zákon č. 149, umožňující použít střelnou střelnou zbraň k zadržení na hranici byl schválen 26.12 1947. Do té doby bylo překročení hranice bez cestovního dokladu jen přečin. Kdo podepsal tento zákon, je doufám každému jasné, Dr. Edvard Beneš. Politická zvůle proměnila strukturu a velení sboru, na důležitá místa se dosadili soudruzi i když tato výměna pokračovala ještě po roce 1948. Datum vzniku útvarů Pohranční Stráže SNB, by určitě nepotěšilo děti-Mezinárodní Den Dětí, 1.6. 1949, PS patřila pod ministerstvo vnitra. Opět byly vydány nové-upravené směrnice k zajištění státní hranice. Dovolím si zacitovat: „úlohou členů PS je zajistit a střežit SH a likvidovat vše, co směřuje proti lidově demokratickému státnímu zřízení a vůbec všechno, co je proti bezpečnosti republiky po stránce vnější i vnitřní“. Dále „PS musí rovněž všemi možnými způsoby zabránit ilegálním přechodům osob do ciziny, tj. zadržet a zajistit jednotlivce i skupiny organizované i neorganizované, jež se pokusí o přechod SH“. Doplněné směrnice z července 1950 uvádějí mimo jiné, že „výkon služby PS vychází z těsné spolupráce s civilním obyvatelstvem a ostatními složkami SNB, hlavně Státní bezpečností...“. Konec citace.
Dne 26.10 1950 byl rozkazem jmenován velitelem PS (zrůda nejpovolanější) Ludvík Hlavačka. Tenhle imbecil si liboval v mučení elektrickým proudem. Hraniční pásmo se rozšířilo do vnitrozemí o několik kilometrů, PS si zřizuje vlastní zpravodajskou službu, civilisté musí spolupracovat, PS se snaží získávat agenty v zahraničí. Od roku 1951 se postupně zavádí k téměř dokonalosti, to co nazval W.Ch. „železná opona“. V podstatě její systém zůstal stejný až do roku 1989. Minová pole, výběhy se psy, ženijní zátarasy a hlavně dráty pod napětím 6000V. Podél hranice vedla vyasfaltovaná cesta k rychlému přesunu ostrahy. Miny a elektrický proud postupně odvál čas.
Příslušníci PS měli zákonem za dne 11.7 a 14.7. 1951 právně stejné postavení jako příslušníci SNB včetně použití zbraně atd. Lidský život měl opět menší cenu.
Opět si dovolím zacitovat: V podmínkách totalitního státu, kde represivní složky byly nositeli bezpráví, bylo „vyšetřování“ případů usmrcených na hranicích svěřeno samotné Pohraniční stráži. Zdokumentování události na hranici rukou kresleným „situačním náčrtkem“ bylo příznačným postupem při tzv. šetření velitele brigády ve vlastní režii Pohraniční stráže. I kdyby to jakkoli odporovalo faktům, výsledkem „vyšetřování“ případů usmrcených nebo zraněných nikdy nemohla být trestní odpovědnost pohraničníků. Konec citace.
Na železné oponě zahynulo 654 pohraničníků, z toho 236 vojáků si vzalo život. Střety se špiony byly výjimkou, zemřelo při nich deset strážců hranic. Kromě sebevražd jich 22 zemřelo na elektrických zátarasech, 165 při dopravních nehodách a 60 se jich utopilo. Při nehodách zemřelo dalších sto civilistů.
Kolik občanů Polské, Ruské, Slovenské, Německé, České a jiné národnosti mělo snahu překonat nástrahy „železné opony“ a kolika se to povedlo zde nebudu uvádět.
Podle Trestního zákona, paragraf 109/"/1/ Kdo bez povolení opustí území republiky, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo nápravným opatřením nebo propadnutím majetku. /2/ Stejně bude potrestán československý občan, který bez povolení zůstane v cizině. /3/ Kdo čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 zorganizuje nebo kdo přes hranice převede skupinu osob nebo opětovně převádí osoby, které bez povolení opouštějí území republiky, bude potrestán odnětím svobody na tři léta až deset let nebo propadnutím majetku."
Zdroj: ustrč.cz, vasevec.cz a má úvaha.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Zpět na Ozbrojené složky ČSSR

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků