Útěky pohraničníků

Lidové milice, Pohraniční stráž, Sbor národní bezpečnosti

Útěky pohraničníků

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 21:32

Dobrý den, v jednom filmu (nevzpomínám si na název) jsem viděl, jak pohraničník utekl za hranice, ale i v seriálu. Myslíte že by to mohla být pravda?

Adresa k seriálu (YouTube): http://www.youtube.com/watch?v=dHINaUbo ... re=related
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Útěky pohraničníků

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 21:33

Zdravím,

nejenže to mohla být pravda, ale toto se skutečně dělo, a ne zrovna v zanedbatelných počtech. Jen se o tom nemluvilo. Však příslušníci PS byli jen a pouze obyčejní lidé. Zejména vojáci základní služby, jenž byli nespokojeni se zdejším režimem, takto spatřovali možnost změnit svůj život útěkem na západ.

Na níže uvedeném odkazu je zajímavá statistika o počtech přeběhlých příslušníků PS.



http://pohranicnik.bloguje.cz/766810-st ... olicie.php
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Útěky pohraničníků

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 21:33

Já dosluhoval vojnu v Českých Velenicích. A tady se vyprávělo o klukovi, kterej to tam podepsal, jen proto, aby se dostal za čáru. Sloužil tam jako rotmistr a když měl v noci kontrolovat hlídky, tak vzal roha.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Útěky pohraničníků

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 21:33

Na toto téma vyšla kniha Ivo Pejčocha "Vojáci na železné oponě". Níže si dovoluji okopírovat recenzi z jednoho internetového obchodu:

Kniha Vojáci na železné oponě se zabývá osudy vojáků, kteří se pokoušeli uprchnout z Československa přes systém pohraničních zátarasů, i pohraničníky, kteří měli za úkol odchodu do exilu zabránit. Na obou stranách pomyslné barikády byli muži, kteří v důsledku postavení železné opony a útěků přes ní položili životy. Jimi se zabývají první dvě části knihy, třetí je zaměřena na úspěšné i neúspěšné pokusy vojáků proniknout přes železnou oponu na západ.
Dosavadní výzkum prokázal třiceti čtyř jmen vojenských osob, které z nejrůznějších příčin zahynuly během pokusu o překonání pohraničních zátarasů mezi Československem a Spolkovou republikou Německo, popřípadě Rakouskem. Z této skupiny byli čtyři muži příslušníky československého zahraničního vojska ve Velké Británii a na Středním východě v letech druhé světové války, jeden důstojníkem ČSLA a jeden z politických důvodů propuštěným rotmistrem, jeden důstojníkem a další rotmistrem Pohraniční stráže, dva agenty vojenského zpravodajství, dvacet čtyři vojáky základní služby u ČSLA nebo Pohraniční stráže, jeden příslušníkem východoněmecké NVA a jeden Sovětské armády. Dva z těchto mužů jsou uvedeni zcela poprvé,dosud se nevyskytovali v žádném publikovaném seznamu železné opony.
Všeobecně se udává, že z přibližně 650 pohraničníků, kteří zahynuli při střežení státní bylo jen deset zastřeleno nebo jinak usmrceno narušiteli hranic. Většina publikací přitom tvrdí, že padli pod palbou takzvaných agentů-chodců, tedy kurýrů západních zpravodajských služeb, vysílaných na československé území. V textu jsou popsány všechny známé případy, kde se příčina smrti příslušníka připisuje násilné činnosti ozbrojených zběhů, uprchlíků nebo kurýrů.
Třetí část knihy se zabývá fenoménem zběhnutí do zahraničí, který byl po celá čtyři desetiletí živým, i když pečlivě utajovaným tématem. Za období totalitního systému opustilo ilegálně Československo nebo se o to pokusilo poměrně značné množství vojáků a to dokonce také příslušníků Pohraniční stráže, považované režimem za kádrovou elitu. Vzhledem k možnostem, jaké jim služba na hranici skýtala, představovali právě oni významné procento vojenských osob,které se pokusily dezertovat do Rakouska nebo Spolkové republiky Německo. Vzhledem k tomu, že se jednalo o řádově tisíce případů, jsou zde pochopitelně popsány modelové události, nabízející pohled na tuto dosud nepopsanou kapitolu československé vojenské historie.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Útěky pohraničníků

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 21:33

A co se podívat na "strážce hranic" jiným pohledem a hlavně názorem bývalého PeSáka?? Celý text na idnes.
Za totalitního režimu nikdo nechtěl na vojnu. Každý dělal vše, aby na ni nemusel. Brala se jako dva roky ztraceného života. Připadala nám nesmyslná. Jedním z mých nadřízených byl právě pan Sloup. Vykonával funkci politruka - zástupce velitele pro věci politické. Každý týden probíhala školení pro vojáky základní služby. On měl za úkol tlačit nám do hlav protiimperialistické myšlenky a jak se máme chovat na hranicích. Pokud se někdo přiblíží, máme ho za každou cenu zastavit. I za cenu použití zbraně. Když došlo k narušení hranice a někdo utekl, voják dostal prokurátora a většinou šel do vězení do Sabinova na Slovensko. Jen proto, že nezastavil člověka překračujícího čáru. Politruk i celé velení PS nabádalo vojáky základní služby, aby stříleli do lidí, kteří mířili za svobodou přes hranice. Spolurozhodoval o tom, co bude s vojákem, kterému někdo utekl přes čáru. I to bylo v jeho kompetenci.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/karlovarsky-komu ... -zpravy_ba

http://zpravy.idnes.cz/karlovarsky-komu ... -zpravy_ba
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Útěky pohraničníků

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 21:33

Zdravim,

ten blog uz zial neexistuje.Je mozne si ten clanok niekde pozriet?

Mam dotaz.Kde sa da zistit archiv utekov resp. mena vojakov , ktori utiekli na Zapad.Existuje nejaka evidencia resp. archivy MV? Skusal som hladat na internete, nic konkretne som nenasiel.Tieaz by ma zaujimali nejake Nemecke resp. Rakuske webstranky s problematikou utekov ludi na Zapad.

Dakujem
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Útěky pohraničníků

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 21:35

Blog je nyní na na http://pohranicnik.blogspot.cz/

Byly na něj přesunuty i starší články, ten zmíněný byl znovu publikován 29. května 2012:

http://pohranicnik.blogspot.cz/search?q ... %ADk%C5%AF
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Útěky pohraničníků

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 21:35

Dnes jsem navštívil z nudy a ze zvědavosti prodejnu knih a náhodou jsem si přečetl několik tzv. příběhů při překonání hranice bývalé ČSSR. Nepochopil jsem, proč vůbec byla vydaná. Můj názor je asi takový, kdyby nebyla "železná opona" tak by nebylo nelegálních přechodů hranic a uzákoněná střelba do občanů. Ať se nelíbí bývalým PeSákům, tak prostě nebylo to košer a není v jejich případě býti na co hrdi. Celkově ta kniha mi příjde mimo "realitu", občan chce opustit stát, ale nemá jinou možnost, než býti narušitelem hranice a proto riskuje svůj život. Protože ostraha je ozbrojená a má výhodu ve znalosti terénu a různých nástrah. Proto si pořídí zbraň na svoji ochranu. Když občana zastřelí PeSák, tak je to jen narušitel a kus, když ovšem občan zastřelí PeSáka, tak ten byl hrdina -strážce hranice a má ještě pomník. Shooting Turkey
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Útěky pohraničníků

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 21:36

Mno, tak s tím, že kdyby nebyla "železná opona" tak by nebylo nelegálních přechodů hranic, s tím jen souhlasit. Ostatně je to logické. Dále s Vámi ale nesouhlasím. To přeci není problém řadových PéeSáků, je to problém tehdejších politických pohlavářů, tehdejšího režimu obecně. To je ale věčně omílané téma. Co asi měli 19-20roční kluci, kteří byli odvedeni k PS dělat? Jednou prostě byli odvedeni k PS, tak sloužili u PS. Nikdo se s nikým nemazlil. Sloužili stejně jako u kteréhokoliv jiného vojska. Bohužel byla taková doba a plnili službu, která byla pohraničníkům udělena. Naprostá většina PéeSáků byli obyčejní normální lidi, a určitě nejsou hrdi na to, že bránili lidem, kteří tu nechtěli zůstat, v útěku. Jsou hrdi na Službu u PS jako takovou, že chránili naši zem z vlastenecké povinnosti, že sloužili u tohoto "druhu zbraně" stejně jako jiní jsou hrdi na to, že sloužili u výsadkářů, tankistů apod. A to že zastřelený pohraničník má někde pomník? Je to v naprostém pořádku! Vždyť ten kluk, co tam zůstal za nic nemohl. Stal se jen donuceně součástí systému, který ho nakonec pohltil a zatratil. Bohužel taková byla doba, ale rozhodně bych neobviňoval řadové pohraničníky, ale úplně někoho jiného. Nevím u kterého druhu vojska jste sloužil Vy, ale uvědomte si toto: Kdyby jste tenkrát narukoval k PS, co by se Vám asi tak podařilo změnit, i kdyby jste s tím vším vnitřně nesouhlasil, moc by toho asi nebylo že?

Přeji hezký den
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Útěky pohraničníků

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 21:36

A to je právě to, já se distancuji od slov jako je obyčejný či normální člověk. Neznám takovou definici na občana či člověka. Nepřebírej to, co říkají politici, jen aby vzbudili v občanech, kteří jsou někdy na "huntě" soucit. Jaká byla doba? V podstatě stejná. Běloch ráno vstane a jde do práce (cikán spí) a je jedno jestli pracuje IT či montuje okna. Existuje ovšem svoboda cestování a hlavně rozhodování i zodpovědnosti. Což mnoho občanů žijící v CZ nepochopilo. Nebyl jsem a nikdy nebudu vlastencem. To, že jsem jezdil v tanku beru jako nutné zlo, které mě potkalo. Ano, o techniku se zajímám a zajímal jsem i před VZS. To spolu vůbec nesouvisí. K PS by mě opravdu nevzali ani omylem, to vím:-)) Ptám se, před kým chránil PeSák ČSSR? Před nespokojeným Helmutem z Bavorska? Nedej se vysmát. To opravdu věříš propagandě? Podstata "železné opony" byla uzavřením státu, aby nedocházelo k exulaci občanů, atd. Měj jsem v úmyslu exulovat, jenže jeden nepřející člověk mi zařidil vojnu na dva roky. Nu a zůstal jsem zde, ale nepokládám se za právoplatného občana CZ. Nevolím politiky a jsou mi jedno! Já je taky nezajímám:-)) Rovněž přeji hezké časy

Ovšem dovolím si přidat menší úvahu na závěr k mé diskuzi o PS: Co kdyby náhodou a ty se dějí, se potkali na hranici tváří v tvář bratři. Jeden nespokojenec s totalitním režimem-exulant vs druhý ochránce hranic a hrdý PeSák? Jaký by byl asi konec či začátek setkání???
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Další

Zpět na Ozbrojené složky ČSSR

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron