Lidové milice

Lidové milice, Pohraniční stráž, Sbor národní bezpečnosti

Re: Lidové milice

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 21:42

JAMBREX-O tý střelbě do občanů jsem něco málo viděl v TV, ale nevím jestli střílel příslušník SNB či LM.

Nelze najít jednoznačnou odpověď, kdo byl větší hajzl a lhář. Na podobné táma jsem diskutoval již několikrát a vždy se najde něco "nového a neprostudovaného".

Poslal jsem ti SZ
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Lidové milice

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 21:42

For astor- A protože jsi se nabídl, že odpovíš na otázky, co se vše u LM dělo a jaké zbraně měla milice k dispozici, výhody atd. tak máš možnost. Protože zde vznikají určité fámy a nejasnosti. Díky za odpovědi.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Lidové milice

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 21:42

Znovu připomínám, že chcete-li získat informace o LM, doporučuji publikaci: Josef Šolc, "Lidové milice. Jejich místo a úloha v branném systému ČSSR", kterou lze objednat v CK PRADĚT INTER (www.ckpraded.cz) nebo přímo u autora (solc18@seznam.cz).
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Lidové milice

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 21:43

Děkuji za odkaz na knihy o LM, ale mě se jedná o autentičnost= vlastní názor a prožitek. Obávám se, že bych narazil na určitý "zkreslený nenázor" jako v případě knihy o "Pesácích-ochránců hranic". Mé zážitky a prožitky určitě v knize o tancích rovněž nenajdete. Proto jsem oslovil občana s nick astor. To je vše na téma LM, více nevím.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Lidové milice

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 21:43

Musím se ohradit k " používání červených baretů." Pokud nemáte relevantní informace nezanášejte sem svoje " představy ". Stejně jako přijínání členů, podstatnou podmínkou bylo ukončení ZVS a né stáří ( 18 let ). Podobné informace zavádějí zbytečnou polemyku.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Lidové milice

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 21:43

Tohle téma jsem ani neotevíral, neboť reakce paragána se dala čekat každým okamžikem.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Lidové milice

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 21:43

Jamrexi-musel jsem se pousmát nad úvahou v roce 1969 jsme dokázali své problémy potalčit sami a v roce 1989 přejít na jiný systém.Na tohle je jednoduchá odpověď-v roce 1969 na území ČSSR byly v roce rozmístněno cca 100 000 ruských vojáku,kteří by jinak dostali rozkaz nepokoje namířené vůči KSČ potlačit,pokud by to neučila vládnoucí KSČ.V roce 1989,už pro Ruské režimy padly v Polsku-červen 1989,v říjnu padl režim v Maďarsku,9.11.1989 padla Berlínská zeď-otázka zní co zbývalo tehdejšímu ÚV KSČ?V roce 1989 už byla situace v SSSR jiná a je těžko představitelné,že by se míchali do věcí v cizí zemi

Nejlépe stav po roce 1968 zhodnotil po roce 1989 pan plk.Ing.Rudolf Kunzman CSc,který napsal a dovolím si ho ještě jednou citovat....."Těm,kteří se normalizace spoluúčastnili a omlouvají své chování tvrzením,že tenkrát museli,říkáme:"Tisíce nás nemuselo a Vy jste meseli.Neomlouvejte se takto.To si musíte vyřídit s vlastním svědomím,pokud ho máte.To Vám odpoví,kde jste byli Vy,když se blýskalo a hřmělo!Měli jste stejnou možnost jako my.Na místo toho jste bez uzardění více,či méně spolupracovali s okupanty.!Neradi slyšíte tato slova.Pro mnohé jsme Vašim černým svědomím,kterého by ste se rádi zbavili.Měli byste se zamyslet nad vlastní činností v té osudové době a sklonit se před těmi,kteří svými názory a postoji nezklamali!Konec citátu.

A po roce 1989 to opět byli bývali komunisté,kteři ovšem už byli v jiných stranách-opět inspirovaní únorem 1948.Nebýt února 1948,nemuselo být roku 1989.Byla to devastace v devadesátých letech,kdy o privatizaci komunistů a estebáku nemůžeme u nás mluvit jako o standartním prostředí.,které je ve vyspělých demokratických zemích(např.Poláci otevřeně mluví o roli komunistické garnitury na devastující privatizaci v 90 letech,u nás na to nemáme odvahu).Po listopadu 1989,se vrcholní proletáři přetransformovali na kapitalisty.Stačí se jen podívat s jakého prostředí pochází většina našich podnikatelů- klasický příklad jsou podnikatelé:pánové Babiš,M.Šlouf,J.Zbytek,M.Ulčák a další.Všichni byli chartisté a před rokem 1989 přátele V.Havla.

A tak to bylo i s LM.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Lidové milice

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 21:43

Ahoj Péčo,máš nějaký odborný dotaz na výzbroj ,taktiku,techniku,ústroj LM?Jestli ne,tak tě upozornuji,že toto forum by nělo být apolitické a na tvé výlevy viz.ZVP.zástupce pro věci politické-pro neznalce ti se...bílý tesák.Agitace už tady bylo dost.Dnes je 25.únor.

..
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Lidové milice

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 21:43

Ale jo. Já si v tom vždycky něco najdu. Já tu odpověď celkem beru. Není to žádná neznámá. No a dnes to datum. Jenže jak mám poznat kdo je komunista, kdo byl komunista, kdo bude komunista a jestli existují i lidé mimo komunisty, kteří škodí kudy chodí a nejsou komunisti, nebo si to jen myslí. Nebo jsou to chartisti, nebo stbáci. Je tady vůbec někdo normální, kdo to s republikou myslí dobře (myslím s tím co z ní zůstalo). Nebo že by to bylo o kariérismu a touze po penězích? Možná se lidé dělí jen jednoduše na dobré a zlé. Ale že by se všichni nacpali do LM a teď jsou všichni pro změnu podnikatelé?

Ale nádherný je konec prvního odstavce s popisem situace a otázkou - co zbývalo tehdejšímu UV. Zbývalo jen nějak vyprovokovat lidi k demonstracím, protože jinak by tady ten skanzen byl ještě 10 let. Takže se opět projevila vedoucí úloha, i když jen určité části strany. Já dám na Libora. Končím s politikou a nadále se budu věnovat pouze výzbroji. U LM to bez politiky prostě nepůjde. Já vlastně musím konstatovat, že vzhledem ke krizi to vypadá, že komunistům ve vedení státu pomalu dochází dech, tak snad už co nevidět dojde na demokracii. Omlouvám se za tu ironii, ale taky bych s Váma někdy pokecal. Sem to asi nepatří.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Lidové milice

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 21:44

Byl jsem naverbován do LM coby mladý komunista těsně po příchodu z výkonu ZVS. Po pravdě řečeno, ani jsem v té době nepřemýšlel o LM jako o "ozbrojené pěsti dělnické třídy", jako poddůstojníkovi v záloze se mi spíše líbil snadnější přístup ke zbraním a ke střílení. Ostatně, v tu dobu(polovina 80-tých let) do naší jednotky vstoupilo hodně mých vrstevníků, kteří snížili věkový průměr naší roty na pěkných 35 let, u jednotky, kde jako výkonní praporčíci, zbrojíři a kuchaři sloužili pánové kolem 65 let věku. Rota měla dvě čety, střeleckou, vyzbrojenou vz.58 , Lk.vz.59, jednoduchými skládacími RPG-4 (?) a četu VKPL, vyzbrojenou dvěma kusy TK typu DŠK r. 12,7 mm. Našim primárním ůkolem a námětem pravidelných cvičení byla ostraha objektů, nácvik kruhové obrany a obrany objektů proti vzdušným výsadkům... Dneska se tomu směji stejně jako tenkrát, při představě šedesátilého dědka, jak bojuje proti profesionálům z 81.th airborne... tedy v případě nějaké té války. Vozidla byly dvě Pragy V3S s plachtou, prastarý terénní GAZ a motocykl JAWA 350 pro spojku. Služba byla dobrovolná, v případě cvičení měl milicionář refundovánu ušlou pracovní dobu a stravu, kterou hradil Oš LM z prostředků OV KSČ. Pivo jsme si hradili ze svého, kdyby se někdo ptal... Ovšem pak přišel rok - tuším 1986 - a s ním i změna ve využití LM jako záloh jednotek SNB... Ale o tom snad zas příště, kdyby byl zájem. Dejte vědět.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

PředchozíDalší

Zpět na Ozbrojené složky ČSSR

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků