Co stálo kdysi proti ČSLA na druhé straně.

Co je jinam nehodí ...

Co stálo kdysi proti ČSLA na druhé straně.

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 20:37

Když pročítám některé příspěvky, které se zabývají tehdejší situací na středoeveopském válčišti a různé úvahy proti komu stála v 70 tých létech tehdejší ČSLA, tak uvedu některé údaje o tehdejším " pravděpodobném nepříteli":

Tehdy Vrchnímu velitelství spojeneckých sil ve střední Evropě byly podřízeny OS USA,Kanady,NSR,VB, Belgie a Holanska, které byli umístěny na území NSR a Beneluxu.Pozemní vojsko bylo uskupeno do Střední a Severní skupiny armád na území NSR. Severní skupina armád byla rozmístě-na na sever od města Kassel a měla ve svém složení 4 armádní sbory - celkem 11 divizí.Střední skupina armád byla rozmístěna ve střední a jižní části NSR a byly tvořena 7.armádou USA (5.a 7.armádní sbor) a 2.a 3.armádní sbor NSR - celkem 11 divizí (4 mechanizované a motorizované,5 tankových,1 vzdušná výsadková,1 horská, a jejich podpůrné,zabezpečovací a posilové jednotky.

Spojenecké letectvo na středoevropském válčišti bylo uskupeno do 2.a 4.spojeneckého taktického leteckého velitelství,z toho bylo 4. velitelství určeno k součinnosti se Střední skupinou armád.

Francie neměla své OS podřízeny spojeneckému velení.Její pozemní vojsko tvořila 1.armáda s1.a 2.as (5 mech.divizí) z nichž 2.as s 2 divizemi byly umístěny na území NSR. Na území Francie byla 11. intervenční lehká divize (výsadková) určena k plnění úkolů mimo územi Fr. Francouzské letectvo tvořilo 1.a 2.vel.taktického letectva a Veliteství strategického letectva.

Proti tehdejší ČSLA stály: 2.armádní sbor NSR - 4.mot.10.tanková.1.horská divize,část výsadkové divize; Části 7.as USA:1 obr.divize,část 1.mech. divize a 2 lehky obrněný pluk; 2.as Francie - 1.a 3. mech divize. Celkem se jednalo asi o 2000 tanků a asi 1000 děl a minometů.Operačně-taktické řízené jaderné střely Pershing a Sergeant (USA a NSR) dělostřelectvo ráže 203,2mm,155mm a kanony 175 mm (USA,NSR), které mohly používat jadernou munici. Závěry si každý vytvořte sami. jafor
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Co stálo kdysi proti ČSLA na druhé straně.

Příspěvekod Jiří Fidler » 28 říj 2014, 21:42

Srovnání není zcela přesné. Síly NATO, stojící údajně proti ČSLA, byly zčásti rozvinuty také proti jihozápadní části NDR (Sasko a Durynsko). Tedy proti vojskům jednoho vojenského okruhu NVA DDR a dvěma armádám Skupiny sovětských vojsk v Německu. Přímo proti Československu byly od počátku šedesátých let rozvinuty pouze jednotky západoměcké 4. divize tankových granátníků. Jižně od ní, v horském terénu Alp, se nacházela 1. horská divize, ve druhém sledu pak jedna tanková divize. Do sestavy západoněmeckého prvního sledu byly vysunuty některé americké průzkumné jednotky.
Pokud by byly všechny výše vyjmenované americké, západoněmecké a později francouzské jednotky nasazeny proti ČSLA, nemělo by NATO ve středu své sestavy k dispozici nic proti sovětské 8. gardové armádě, za níž se ve druhém sledu nacházela 1. gardová tanková armáda, celkem šlo o 7-8 divizí, tedy ekvivalent celého ZVO ČSLA.
Jiří Fidler
 
Příspěvky: 7
Registrován: 28 říj 2014, 15:49
Blog: View Blog (0)

Re: Co stálo kdysi proti ČSLA na druhé straně.

Příspěvekod Korec » 23 lis 2014, 23:17

Vážený pane Fidlere, jaké šance dle Vás by ČSLA v případném konfliktu měla?
Korec
 
Příspěvky: 16
Registrován: 28 zář 2014, 01:17
Blog: View Blog (0)


Zpět na Nezařaditelné příspěvky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron