Armáda bez tanků

Co je jinam nehodí ...

Armáda bez tanků

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 20:53

Před nedávnem jsem narazil na níže uvedený článek z http://bohumildolezal.lidovky.cz/texty/rs2122.html. Jaký na to máte názor? Chápu, že se to ČSLA týká jen částečně, nicméně předpokládám, že sem přispívají bývalí vojáci z povolání a další odborníci, kteří by se k těmto faktům mohli fundovaně vyjádřit. Ale určitě by mě zajímali názory všech, i neodborníků. Děkuji.

Armáda ČR nebude mít žádné tanky. V době převratu disponovala zastaralými ruskými T-72. Pak se rozhodlo o modernizaci 350 z nich. Nakonec bylo modernizováno 30. Ty mají být nyní „zakonzervovány“. Podle odborníků je taková jednotka neefektivní a prakticky nepoužitelná. Nemám důvod jim nevěřit.

Již dlouho se u nás řeší spor o to, jak má vypadat naše armáda. Má mít charakter „vševojskové armády“, zahrnující všechny typy jednotek? Takovou armádu má v NATO prý jen USA a Velká Británie. Nebo se má specializovat s ohledem na působení v mnohonárodních uskupeních (tj. např. na účast v misích, jako je ta v Afghánistánu)?

Otázka je zajímavá z politického hlediska. Přesvědčení o možnosti specializace spočívá na dvou optimistických předpokladech. Za prvé, že hlavním posláním naší armády bude účast v zahraničních akcích NATO, spočívajících v likvidaci ohnisek terorismu, nastolování míru a šíření demokracie ve světě. A za druhé, že kdyby nedej Bůh bylo přímo území ČR ohroženo nějakým bezprostředním útokem, zasáhne pohotově a rychle NATO jako celek.

Oba optimistické předpoklady stojí na přesvědčení, že k obraně naší země před útokem zvenčí vlastně armádu nepotřebujeme. Útok je krajně nepravděpodobný, a kdyby, pomohou nám spojenci.

Koncepce armády, postavená na těchto předpokladech, je do budoucna sebevražedná. Za prvé, tak úplně mimo jakékoli ohrožení nejsme. V ruské politice se stále víc uplatňují momenty revanše za porážku ve studené válce a snaha posílit vliv, o nějž země přišla. Není třeba se nad tím pohoršovat, je to přirozené. Je jen třeba s tím počítat. To, že České republice nehrozí žádné reálné nebezpečí, neznamená, že jí nebude hrozit v budoucnu. Jsme v jiné pozici než Portugalsko nebo Nizozemí. Jsme bývalá ruská kolonie. Měli bychom být na tuto možnost připraveni. Jistě, ruská politika je normálnější a realističtější než za komunismu. Tím spíše bude schopna zaregistrovat, že na případné imperiální avantýry jsme aspoň v základních věcech připraveni.

A za druhé: loajalitu a rychlost pomoci našich spojenců v případě takového útoku není radno přeceňovat. V politice našich partnerů se stále projevují jakási rezidua „mnichovského syndromu“. Jistě, nezradí nás: ale není vyloučeno, že si napřed budeme muset aspoň trochu pomoci sami – i když jen proto, abychom je k rychlé a účinné pomoci tak říkajíc stimulovali.

Teď to ovšem vypadá tak, že zatímco v srpnu 1968 jsme měli armádu totálně nepoužitelnou, teď pro změnu nebudeme mít žádnou.

lidovky,cz 10. července 2009
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Armáda bez tanků

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 20:53

Začnu poslední částí článku, kde se píše,že jsme v srpnu 68 měli armádu totálně nepoužitelnou.Dnes slavíme výročí srpnových událostí a tak můžu z vlastních zkušeností tehdejší doby řict,že armáda byla použitelná a připravena, ovšem a to je bez rozdílů politického zřízení, tak platí,že válka je vždy pokračováním politiky a to platilo i v srpnových údálostí 68 .Jak by to dopadlo,kdyby se tehdejší ČSLA postavila na odpor.V každém válečném konfliktu na to vždy nejvíc doplatí civilní obyvatelstvo.A tak by to asi vypadalo i tehdy, když na naše území vtrhly stovky bojových jednotek pěti "spřátelených armád" v síle půl milionů prvosledových vojáků.

Nejen rozpadem tehdejší Varšavské smlouvy a pádem komunismu se změnil celkově svět a tím i hrozba válečného konfliktu. Dnes se dá hovořit a hovoří se o další světové válce, válce jiného charakteru a typu s kterou se musíme vypořádat a to je boj proti terorismu, který ohrožuje prakticky celý svět.K tomu se samozřejmě každá armáda musí přispůsobit svým pojetím a účelem k čemu je připravena.Na počty obyvatel našeho státu, je armáda velmi drahý "koniček" politiků a nelze držet nějaké těžké mechanizované nebo tankové prapory, případně brigády jen s tím myšlením,že by mohlo přijít ohrožení z východu. Dnešní Rusko není tehdejší Sovětský svaz a mít pouze strašáka z východu, to je první krok k ekonomickému krachu. Položme si základní otázku, proč jsme usilovali a vstoupili do NATO? Přeci proto,že nemusíme držet početnou a těžce vyzbrojenou armádu, která by nás asi těžko ubránila nějakou tankovou brigádou. Změnil se nepřítel, mění se pojetí a význam armády. Jestli je dnes největším reálným nebezpečím světový terorismus, musí se tomu přispůsobit i druhá strana, což jsou armády členských států NATO.Vždyť prvořadým úkolem v předvídání jakéhokoliv konfliktu, který nikdy nevypukne z hodiny na hodinu, je činost vyspělé,moderní zpravodajské služby, která musí vždy zachytit zárodek vzniku konfliktu a nebo teroristického útoku v daném státě. Pokud to selže, selže i moderní armáda. Vzpomínat na staré časy tankových a motostřeleckých divizí, kdy vše rozdrtíme tanky podle sovětského modelu, to už je snad pryč.A s tanky jít proti terorismu,to je směšný krok pro moderní armádu.Výzbroj a technika se mění, vývoj zbraňových systému je stále dokonalejší,dnes hovoříme o vojákovi 21.století jako moderním bojovníkovi,s dokonalou výzbrojí a výstrojí a v tom je budoucnost naší armády malého státu uprostřed Evropy.On je ten problém doma, u nás,položme si otázku: je vypracovaná dlouhodobá koncepce AČR? Stále se něco mění, kupuje, reorganizuje,zkorumpuje,co politická scéna, to jiný názor, co jiný ministr obrany,to jiné nákupy a koncepce. Např.za ministraTvrdíka nákup 172 letounů L 159 Alka,sta milionů vyhozených do rekonstrukcí vojenských objektů, následné snížení počtů vojáků a tak lze pokračovat ,rok od roku nejen před Tvrdíkem,ale i po něm. a bohužel armáda ČR těmito a podobnými kroky a rozhodnutími stále hledá své místo a konečnou koncepci. A v tom je ten hlavní problém. Naberme nové profesionální vojáky do školy, pak jim obratem vyhlašme,že je nepotřebujeme a chtějme novou, moderní armádu! Na druhé straně posílat české vojáky do misí jako byl a je Balkán, to je také jistý přepych.Já tomu řikám dozorčí a strážní služba české armády na území cizího státu.Nejsou to jen vyhozené finanční prostředky a lidské síly? A tak by se dalo pokračovat. jafor
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Armáda bez tanků

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 20:53

Dovolím si reagovať aj na článok z lidoviek a j na príspevok jafora.Noviny a ostatné médiá dnes veľmi zjednodušene povedané napíšu to, čo si kto objedná.Žiaľ mýtus nezávislých novinárov je väčšinou len v rovine, že sú na "voľnej nohe" a môžu uverejnovať ako neodborné články, tak polopravdy, ale žiaľ aj klamstvá a tzv. kačice. Keď im niekto stúpne na otlaky tak sa ospravedlnia a je po probléme. Je problém v dnešných čes. a slov. médiách nájsť objektívnu informáciu.

Autor spomínaného článku nevie vôbec nič o problematike tankov z roku 89 inak by nemohol napísať nezmysel ..."disponovala zastaralými ruskými T-72...", ani nevie, alebo zamĺča existenciu T 54/55M2 so systémom Kladivo, Bastion a pripravenú modernizáciu T-72 Palcát, nehovoriac o tom, že tank T-72 sa úspešne naďalej vyvíja a vyrába na Ukrajine, v Rusku ale i v iných štátoch v rôznych verziách ktoré v niektorých parametroch prekonávajú aj súdobé tanky NATO, nehovoriac o spornej, alebo nepodarenej modernizácii ? T-72CZM4.

V článku je cítiť nenávisť ku všetkému ruskému a neodôvodnené nádeje na dobrých západných spojencov ktorí nás vždy podržali a pomohli ( len neprišli a obetovali nás ), viď blízka i vzdialená história...Žiaľ zabúdame na to, že, sme Slovania aj keď len malé národy.O myšlienke slovanstva sa radšej nehovorí, lebo to nie je in. In je pchať sa do zadku niekomu rádoby "demokratickejšiemu" a vyvážať demokraciu do sveta pomocou zbraní. Ale aká je to demokracia keď ju treba presadiť vojenskou silou ?!

Potom skutočne nám stačia policajno-vojenské jednotky bez tankov a naši muži a ženy môžu kľudne nasadzovať svoje životy za pseudohodnoty pod zámienkou boja proti terorizmu.Treba si ale uvedomiť.Dnešný terorista Bin Ladin - platený agent CIA proti sovietom v Afg., Husajn-Irak diktátor -terorista ktorý už nie je a stále tam je teror ale hlavne ropa, Afganistán- tam nič nie je, LEN ÓPIUM a kto ovláda trh z drogami tak...každý nech si doplní.

Dovolím si nesúhlasiť aj s Jaforom v niektorých otázkach.Svetový terorizmus ? Skôr by som povedal, že keď neexistuje pre svetové mocnosti reálny nepriateľ, treba si ho vytvoriť. Takto vznikol aj termín svetový terorizmus. Národnooslobodzovacie boje boli, sú a budú, aj keď teraz sa im hovorí komunistické puče, teroristické prevraty a pod.To podľa toho, kto napĺňa peňaženky politikov, časti novinárov a či chceme počuť : reklama-tzv. reč modernej demokracie alebo propaganda-reč zlích komunistov. Vôbec nevidím dôvod, prečo by mala AČR a ASR bojovať za nejaké mediálne vymasírované pseudo ideály v zahraničí.Veď to si nedovolili ani tí zatracovaní komunisti poslať bojovať vlastných ľudí napr. za sovietov do Afganistánu.

Čo sa týka tankovej techniky a jej opodstatnenosti v modernej armáde. Určite 30 ks tankov nemá význam pre obranu krajiny, rovnako ako aj existencia BVP, OT 8x8, nadzvukového letectva a raketovej protilietadlovej obrany.Súčasna AČR a ASR pri svojich počtoch a relatívne nemoderno-modernej armáde ( modernejšie zbrane boli vyradené, pretože boli ruské ) sa neubráni žiadnemu agresorovi. Môže akorát chvíľu odolávať a zbožne čakať, že príde zazmluvnený spojenec, ktorý nás z toho prúseru celkom nezištne dostane.Na prepravu stačia aj autobusy a plachtové nákladné autá.

Mýtus o vytvorení supermoderného vojaka 21. storočia je len bublina, ktorá splaskne pri akomkoľvek odhodlanom odpore jednotlivcov, skupín, nehovoriac o celonárodnom ozbrojenom povstaní voči akejkoľvek supermodernej armáde.Príkladov z minulosti aj súčasnosti je dosť.Ide zase len o to, zadať vývoj a kšefty pre lobistické zbroj. skupiny.

Druhá vec je, že armáda je potrebná, čo keby náhodou politici potrebovali pritvrdiť a polícia by zrovna štrajkovala napr. za vyššie mzdy. Na to je tu predsa armáda, tá štrajkovať nesmie.

Osobne my z toho vychádza žiaľ ako bývalému prof. vojakovi, ktorý sa o problematiku moderných armád ( a to bez predsudkov o východné i západné armády ) neustála zaujíma, že existencia armády v podobách aké momentálne existujú v ČR i SR je úplne zbytočná, pretože neplní základnú úlohu a to obranu štátu proti akémukoľvek agresorovi aj keď len na pár týždňov, mesiacov, než sa agresia vyrieši napr.diplomaticky.

V súčasnej dobe je možné situáciu riešiť a nahradiť pomocou systému domobrany. Na modernú konkurencieschopnú -bojaschopnú armádu s lietadlami, tankami, protileckými raket. prostriedkami môžeme zabudnúť.Nedovolia nám to spojenci, ani zapredaný politici mysliaci na svoj osobný prospech.Veď majú na všetko odpoveď...." Nie sú prostriedky, zlá ekonom. situácia "......Ale tie prostriedky nie sú na všetko okolo nás, že a tak môžeme zostať pokojní.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Armáda bez tanků

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 20:53

Plně souhlasím s majankem jak hodnocení techniky tak se stavem a příčinami dnešních profesionálních armád obou států.Jen taková poznámka-modernizovaný T-72M4 je předražený,to jsem jako člen zkušební komise na vlastní oči viděl-hlavním cílem byl co největší zisk.Jsem přesvědčen,že za peníze,které se utratily za 30modernizovanýchT-72M4 by při využití českého popř.slovenského průmyslu při spolupráci např.s Ukrajinou by se zmodernizovalo až 10krát kolik tanků-to již není zanedbatelná síla.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Armáda bez tanků

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 20:54

Víte, každá válka nebo lokální konflikt má nějakou příčinu, záminku nebo důvod. Ono hodnotit pouze tu skutečnost,že někde probíhají národně-osvobozovací boje,teroristické převraty ,nebo místní konflikty je velice ožehavé a svým způsobem i trochu podceňované.Otázka tankových armád, kdy se budovala pancéřová vozová hradba, s kterou přišli němečtí váleční strategové v 30 létech minulého století a kterou uvedli do "praxe" a dali tak příklad tehdejším sovětským generálům, kteří své zkušenosti z 2. sv. války užívaly dlouhá léta a stále prosazovaly tankové vojsko, tak ty doby rozpadem Varšavské smlouvy jsou dávno pryč.Tak trochu podceňujete současnou dobu i dobu budoucí, v tom, že ať to vezmete jak chcete, změnilo se silové rozložení ve světě a tím se zákonitě musí měnit i struktura, taktika ,účel a použití armády.Myslíte,že jak ČR,tak SR má tolik finanční prostředků, aby měla na svůj počet obyvatel armádu, která by odčerpávala tř. 3-5% z ročního rozpočtu? Asi těžko. Na druhé straně je potřeba si uvědomit,že se "cosi" změnilo. Dochází ke střetu dvou náboženských komunit, kde ovšem převládá tvrdé jádro islámu , který se nedokázal za celá staletí modernizovat a přispůsobit se moderním a novým podmínkám rozvijejicího se světa.Nikdo nevyvrací,že se svým způsobem Bin Ladin vymknul z rukou všem jeho stvořitelům,ovšem jeho postoj je jednoznačný - boj za prosazení islámu za každou cenu. Občanská válká v rozpadlé Jugoslávii v 90 létech dala příležitost islámu v Bosně a Hecegovině, kde bylo muslimské etnikum "mláceno" jak Srby tak Chorvaty a to dalo příležitost přesunu tisíců mudžahedinů/svatých bojovníků/ do této oblasti jak z Afganistanu, Pakistánu, Iránu a dalších muslimských států,aby zde provedli svatý boj proti bezvěrcům-křesťanům.Tento krok byl zkouškou o uchycení islámské víry v Evropě a Bosna se měla stát jakousi bránou pro Evropu.Na jedné straně islám prosazuje víru, kterou ale podporuje výrobu a zdroje drog pro svůj cíl a to mu není svaté.Je přeci známé,že Afganistán je největším výrobcem a vývozcem drog na světě a i jeho cesty např. přes Kosovo jsou známé.Paralela- dáme drogy- získáme finance- za ně zbraně a ty k prosazení naší víry.K tomu lze říct jen to,že každé zlo, přináší odezvu a tomu se přizpůsobuje i taktika armád, její výzbroj, výstroj, technika atd.On se svět opravdu změnil od 90 let a to je potřeba si připustit, že se změnil i nepřítel a jeho taktika.11. září 2001 jasně ukázalo, kam to vše směřuje.Není daná jasná linie možného bojového střetu, tak jako za studené války,dnes nevíme, kde může dojít k teroristickému útoku, k tomu může dojít jak na území ČR, tak SR před tím si nejsme jisti nikdo znás.A není to výmysl politiků nebo novinářů, je to realita 21 století.Ono když se osobně setkáte s takovým názorem a myšlením, s jakým jsem se setkal za léta pobytu na území bývalé Jugoslávie, když jsou - jsme všichni hození do jednoho "pytle" jako amerikánci, co přinášejí zlo a je jim jedno, kdo jsi za národnost, prostě jsi nový člověk, který žije moderním spůsobem života a už tím jsi nepřítel pro ortodoxní islám, který prosazuje a uznává jediný zákon a to zákon šarija. A na to vše s tanky?Ty doby jsou už dávno pryč.Dnes potřebujeme techniku,aby ochránila bojovníka, při přesunu do bojové činnosti v průběhu ní a stejně nakonec musí sesednout a jít po svých.Jestli jsme se zavázali vstupem do paktu NATO, musíme jit tam se svojí armádou, kde je potřeba a bohužel i do ohniska "nákazy", kde může vzniknout jakýkoliv konflikt bez viditelných hranic.Asi dnes budeme těžko hledat konkrétního agresora, který by s několikatisícovou armádou napadl jakykoliv stát v Evropě, ale musí se preventivně likvidovat možná ložiska bojových/ chcete-li teroristických/ konfliktů, který může zasáhnout i nás a k tomu musí sloužit voják 21. století, dobře vycvičený, vyzbrojený a hlavně bojově připravený zkušenostmi z mezinárodních misí.Dnešní armáda již dávno stratila svoji základní úlohu- obrana státu,smysl a účel novodobé armády je už někde jinde za hranicemi státu, zrovna tak,jako můžete jezdit bez víza do jiných států, tak armády plní svůj úkol na celém prostoru států NATO a v zájmu všech členských států NATO a to je třeba si uvědomit pisateli majanko, obzvlášť jako býv. profesionální voják. jafor
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Armáda bez tanků

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 20:54

Dovoluji si reagovat-tu nejhorší formu islámu spojenou s narkomafii do Evropy pustilo NATO přes Kosovo a je tedy s podivem ,že po 11.září tu situaci neřeší na domácím území,ale nahání povstalce v dalekém Avganistánu-odkud nakonec stejně odtáhnou jako sověti.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Armáda bez tanků

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 20:54

Vážený Libore-K, vidím,že otázka tanků pomalu sklouzává do islámu a to je špatné.Jestli byla postavena koncepce AČR na bázi brigád a to brigád rychlých a lehkých a součastně se změnila rovnováha ve světě a v Evropě, tak co se stovkami tanků v 30 tisícové armádě? Když to sklouzává na islám a já jsem se snažil v mém předešlém přispěvku v krátkosti vysvětlit podstatu dvou nábožeských světů, kdy jeden znich usiluje o potírání bezvěrců, tak to o něčem je.Ono to pro středoevropana je těžko pochopitelné a já vždycky říkám,že bohužel nás čechy ovlivnila z dřívějších dob"železná opona" v myšlení,že si v Česku myslíme jaci jsme my, takovy jsou všichni lidé mimo ČR , to je ze života.A abych Vás uvedl do "obrazu",tak něco co jsem zažil osobně na Balkáně, kde jsem působil po skončení občanské války v roce 1995. Někdy v roce 1996 jsem byl v jedné bosenské rodině na pomezí Bosna -Srbsko,rodina bohatá, nový dům,/starý byl vybombardován/, nové vybavení na vysoké úrovni a samozřejmě diskuse co oni, co my v Česku, byli jsme a jsme vysoko hodnoceni za kulturní a demokratické rozdělení tehdejšího Česko-slovenska,a domácí mi argumentuje asi tak- víš vy jste na vysoké úrovni ,ale u nás je to jinak,Já si počkám 5-10 - nebo i 20 let, až odejdou všichni amerikanci /tak říkali mnohonárodnostním silám SFOR/ a pokud se toho já nedožiji, tak půjde můj syn si to vyřídít s tím, co zavraždil moji sestřenici, strýce,tetu, bratrance. O těch co to udělali víme a vrátíme jim to. Chápete to? Když jsem argumentoval ,čím to půjde udělat,tak mi pouze řekl, zvedni se a zvedni ty polštáře sedačky co na ní sedíš.Nevěřícně jsem to udělal a jen jsem zíral- kalašniky, dlouhé hlavně pušek,bedna s granáty,truhlíky s municí a on mi klidně říká-vidíš, u nás je každý chlap jen ten,kdo má zbraň. A na tom jsem celou dobu seděl.Co na to říct! Když jsem se ptal gazdy co dělá, tak mi klidně řekl, jsem bez práce, ale pak dodal - to je všechno mám z obchodu s drogou a zbraněmi !!! Bez komentáře.Závěr si udělejte sami.Po této válce se jen v Bosně infiltrovalo na stovky svatých bojovníků z jiných muslimských států tak, že se tam oženili a získali tak bosenské občanství a jak probíhá sňatek v islámském světe to víme,muž chce, žena musí.A k čemu tam jsou, jako spící bojovníci koránu? A Kosovo, to bylo vždy bránou drogové cesty do Evropy.Z pašování v tomto regionu žíly a žijí celé rodiny a drogy přináší zbraně, které se taky přesouvají do Evropy to bylo dávno před vstupem NATO do této oblasti. O bombardování Srbska v roce 99 můžeme pochybovat, byl to akt napadení suverenního státu společnými silami NATO, ať si to někdo přizná nebo ne,do čeho jsme byli zataženi 14 dnů po vstupu ČR do NATO. Ale co je podstatou, kterou jsem chtěl objasnit, že možný nepřítel je někde jinde s jinými metodami a taktikou boje,je skrytý a o to je to horší, že si nemůžeme být jistí, kde to křápne, třeba i u nás, půjdete po ulici a najde se nějaký magor po němž to Aláh chce,a je konec.A to je potřeba potírat v zárodku a u kořene a k tomu asi tanky nejsou potřebné, protože pro toho magora jsme pouze bezvěrci. jafor
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Armáda bez tanků

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 20:54

Strašenie islamom (boj proti terorizmu ) keď nič iné vhodné nie je k dispozícii je celkom fajn na vytvorenie dojmu svetového nepriateľa. Už niekoľkokrát v histórii kresťania išli šíriť to najlepšie čo mali do islámskych krajín a bolo to len fiasko.Viď.križiacke výpravy proti islamu.Neplačem za železnou oponou,ale ako návod na riešenie problémov neprispôsobivých krajín, viď. americký zoznam krajín podozrivých z podpory terorizmu. Určite by bolo lacnejšie tieto krajiny oplotiť a izolovať.Fyzicky, obchodne, diplomaticky.Keď to USA môžu robiť Kube, tak by to určite bolo možné aj inde. Potom by sme mohli tými tankami jazdiť okolo plotu a v prípade, že by nejaký "terorista" chcel prekročiť demokraticky stanovené hranice bolo by rozhodne účinnejšie a bezpečnejšie pre vojakov postrelovať ho z tankových zbraní, než proti nemu vysielať pešie dobre vyzbrojené hliadky. Veď taktika najprv vystreľ a potom sa pýtaj je prevzaná z jednej z najdemokratickejších armád.

Ja by som to skutočne vrátil do roviny, či v modernej armáde tanky áno, alebo nie. To aká bola zvolená koncepcia AČR a ASR je neodborné a krátkozraké.Potvrdzuje sa len fakt, že armáda tak ako podotkol jafor tu nie je na plnenie zákl. úlohy a to obrany suverenity štátu a národa. Veď keby išli česko slovenskou cestou všetky napr. európske armády, tak by tiež mohli zrušiť tankové vojská. Neurobili to a neurobia !!! A vedia prečo. Ešte raz opakujem.Ani jedna moderná armáda vo svete si nedovolila zrušiť tankové vojsko.To urobili len slabé krajiny so slabou vládou za odmenu, že im ponúkli odrobinky zo stola. Neuspeje ani teória o nedostatku financií. Vrabci na strechách si štebocú koľko je u nás milionárov a miliardárov na počet obyvateľov, že na NIČ nie sú prostriedky, pripomínam len stav vedy, výskumu, školstva, zdravotníctva, políciie a napokon aj armádu.Keď sa podarilo a darí prelievať stovky miliárd do súkromných vreciek ( a to i do zahraničných, viď rozdávanie fabrík za korunu a pod. ), tak potom zákonite nemôže byť reči o výstavbe modernej mechanizovanej armády ( s modernými OT, BVP a tankami ), ktorá bude disponovať cca 300-400 kusmi tankov, čo už je dostatočná bojová sila.Nikto tu neblúzni o tankových zväzkoch z druhej svetovej vojny a o tank. vojskách z čias studenej vojny, keď mala ČSĽA 4500 tankov ( a bolo na to, to je zaujímavé ).Treba znížiť počty rychlokvasených generálov ( 1 gen. na 400 vojakov no to je sila, o chvíľu aj vel. práporu bude generál ), treba zrušiť sro ( kšefty so všetkým ) v armáde, netreba utrácať za vysielanie vojakov do misií. Žiaľ veľa ľudí a aj bývalých vojakov uverilo tej toľko prezentovanej dnešnej marketingovo vypracovanej teórii o potrebe malej ale modernej armády. To čo sa tu budeje nie je armáda pre bojové operácie, to je expedičný, z medzinárodného a vojenského hľadiska, malý a bezvýznamný zbor.Je to len klam, hra na armádu za veľké peniaze.

Politikom chýba základná národná hrdosť a odvaha povedať nahlas, že chceme modernú európsku armádu.Oplatilo sa im nás rozpredať a len symbolicky nám občanom bolo umožnené zachovať si zdanie o samostatnosti, demokracii, prosperite Občanom je doporučené si ponechať túto "super modernú" armádu bez zubov s autobusmi typu Pandur, celosvetovo uznávanými L-159, poruchovými pár kusmi T-72CZM4, profesionálmi vykvasenými za 6 týždňov ( dnešní profes. vojaci prepáčia, ale za systém výuky a výcviku nemôžu ak chcú slúžiť v dnešnej armáde), o ASR ani nehovoriac, tam je priorita nové maskáče ale staré UAZy, T-72 ešte z 80-tych rokov vlastne boli aj tie zrušené, predražené OT Aligátory, zmiešaný mechanizovaný prápor-tak to už len je jednotka....to stojí za to pozrieť na tú modernú výzbroj.

Opili nás politici rohlíkom, alebo je to o tej vařenej nudly ?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Armáda bez tanků

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 20:54

Vážený jafore,

než jsem stačil odpovědět na tvůj příspěvek udělal to za mě majanko,s kterým se plně ztotožňuji.Kdyby jsi lépe četl mé předchozí věty ,dozvěděl by ses můj názor,že modernizace AČR bez korupce při využití odborníků by vyšla mnohem levněji a mohli bysme si také dovolit tanky ,které jak již napsal majanko, nikdo na světě mimo nás a slováků z výzbroje nevyřazuje.Buď máme tak geniální generály,kteří předčí ostatní na celém světě,nebo je něco špatně u nás.K tomu Islámu- téma tímto směrem jsi určil ty a protože jsem byl 25 let VZP-specialista zbraňových systémů tanků a BVP, tak si myslím že již nemám za potřebí další PŠM.Jen tak mimochodem, Usáma začal boj proti svým západním chlebodárcům po roce 1991 kvůli tomu ,že američané pro muslimy ve svaté zemi-Saudské Arábii-Mekka vybudovali vojenské základny z kterých se nechtějí ztáhnout.V žádném případě tím nesouhlasím s celosvětovým terorizmem,ale neslučuj nenávist národů bývalé Jugoslávie ,která je stará stovky let s terorizmem nové doby.Nemá to s tim nic společného ,o tom jsem přesvědčen.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Armáda bez tanků

Příspěvekod z archivu » 04 zář 2014, 20:54

Úmyslně jsem čekal pár dnů,abych nnáhodou nereagoval unáhleně.Pánové tanky nebudou.Ať děláte co děláte, tak je nedostanete.Zeptám se majanko, který si zaslouží 1 za slohovou práci ve svém příspěvku,ale co s tím vším co napsal a je všeobecně známé ,bude dělat? Změníte to všechno?Jen tak mimochodem hovoříte o stavu slovenské, nebo české armády, nebo mícháte obě dohromady? Ale na to mi nemusíte odpovídat, to ať si každý čtenář vyhodnotí sám.Pro Libor-K, kterému netykám, ale tanky taky nebudou. Vážím si Vás,že jste 25 let hladil hlavně zbraňových systémů ,ale já mám o hodně víc let než Vy odpracovaných ve speciálních jednotkách a službách a jestli jste Vy celá ta léta pouze dělal kanonové systémy, není to nějak málo pro kariéru profesionálního vojáka? To vás nehodnotím, je to Vaše věc, jak jste pracoval na sobě.Ovšem na druhé straně, když by jste stál v roce 1995 v Sarajevu a potom v Srebrenici jako já a uviděl na vlastní oči, co dovede dělat střet dvou náboženství, tak budete hovořit trochu jinak než o nějaké nenávisti národů.K domácímu stavu AČR Vám tak trochu utiká skutečnost,že o stavu ozbrojených sil, jejich koncepci, výzbroji a dalších aspektech, hlavně rozhodují politici a ne vojáci a tak hledejte odpověď na to,zda tanky ano, nebo ne, na naši politické scéně. A na to mi nemusíte odpovídat, je to zbytečná a neplodná konverzace přes tyto stránky. jafor
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Další

Zpět na Nezařaditelné příspěvky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník