Nenašel by se pamětník letecké havárie, při níž zahynul gene

Prostor pro Vaše vzkazy, upozornění, pozvánky atd.

Nenašel by se pamětník letecké havárie, při níž zahynul gene

Příspěvekod z archivu » 29 srp 2014, 19:19

Dobrý den,

nenašel by se nějaký pamětník, který by si rozpomněl na okolnosti letecké havárie, při níž zahynul generál Emil Cilc v roce 1957? Rodina by se ráda po letech dozvěděla něco bližšího. Děkuji. Lenková - lenkova@volny.cz
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Nenašel by se pamětník letecké havárie, při níž zahynul

Příspěvekod z archivu » 29 srp 2014, 19:20

Sloužil jsem u 1.dopravního leteckého pluku ve Kbelích. Z techniků z povolání se přecvičovali ti nejlepší na palubní mechaniky. Byli vybráni i dva technici.Nepamatuji si již jejich jména. Dělali zdravotní zkoušky a jeden z nich neuspěl. Ten který uspěl, byl později přeložen do Trenčína k Vojenskému okruhu, jako palubní mechanik a létal též jako navigátor. Gen Cilc měl ten den být na shromáždění v Praze. Podcenil ale vývoj počasí a nejel autem den předem. V den letu do Prahy bylo příšerné počasí, silně sněžilo. Velitel letky odmitl podepsat letový rozkaz pro posádku - právě z důvodu neletového počasí. Gen.Cilc, jako nadřízený velitele letky podepsal tedy rozkaz sám, přes protesty velitele letky.

Let probíhal obtížně, tvořila se námraza a zamrzla pitotova trubice, zřejmě i radiokompas. Osádka letěla vlastně "naslepo" a poněvadž nemohla sledovat režimy letu, havarovala. Zřejmě znáte místo, kde je na moravsko slovenském pomezí památník havarie. Já si na ně nemohu vzpomenout, je mě už 82 roků. Tehdy jsem byl ale současník. Místo bych ale našel na mapě.

Víte, někdy jsme jako osádky létali s nevolí, kdy si nadřízený funkcionář vynutil let a jeho prvky. Nikdy to ale neudělali letečtí velitelé. Smiřovali jsme se s úmrtím kamarádů a druhý den sedali znovu do letounů. U pluku panoval názor, že gen. Cilc překročil rozsah svého rozhodnutí. neměl to dělat. Tuto situaci mě potvrdil jeho zástupce, také generál, který později učil v Brně na VTA.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)


Zpět na Vzkazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron