Cvičení Krkonoše

Vše co se týká samotné armády

Cvičení Krkonoše

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:00

Dobrý den

v roce 1980 jsem byl na vojně u 3 pr v Kdyni u Klatov. Uvádíte že cvičení Krkonoše se zúčastnil nejvzdálenější útvar 11 msp z Klatov.

Není to zcela přesné. Tohoto "cvičení" se zúčastnil i náš prapor ze Kdyně. Byly jsme tou dobou na střelbách na Dobré Vodě u Slučího tahu na Šumavě. V noci se najednou vyhlásil poplach , vše se naložilo a odjelo do Kdyně. Tam přišel rozkaz nic nevykládat. Vyfasovali jsme ostré a byl nařízen ihned přesun do Klatov. S tím že se nic neděje. My už ale věděli, že to normální není a že se asi jedná o Poláky. V Klatovech na VU 1735 byl šílený zmatek a vše mělo poplach, nakládala se ostrá munice a v naprostém zmatku a chaosu se jelo někam do lesů severně od Tábora. Pak jsme dojeli na nějaké seřadiště k Čáslavi. No a tam přišel zaplaťbůh, rozkaz vrátit se zpět. Byly jsme s toho hodně vyjukaní a zvláště lampasáci. Nebylo normální mít u sebe ostré a nevědělo se kdy komu prdne v hlavě a vyřídí si s lampasákama nějaký účet. Vím, že jsme hodně vedli řeči o tom, že přeci nebudeme v Polsku střílet do lidí, že bychom se museli hambou propadnout a vzpomínaly na rok 1968. Bylo to dosti deprimující. Spousta nás řekla lampasákům že nikdy do lidí střílet nebudeme ale ty se strašně bály a jen nás uklidňovaly.

Jo a perlička na závěr-ztratila se kuchyně a 2-3 dny jsme jedli cukrátka Slávie. Dodnes je nemohu vidět!

Budu rád pokud někdo má slova potvrdí.

S pozdravem

Jaroslav Ševčík
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Cvičení Krkonoše

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:00

Pane Ševčíku,

nechci s Vami polemizovat,ale na "cvičení Krkonoše" jsem jsem se zůčastnil jako vel.tankové roty a co Vy tvrdíte,je úplny opak mých zkušeností.Poprvé a na posledy jsem viděl poddůstojníky si plnit své povinnost tak jak měli.Byl jsem svědkem a to několikrát jak poddůstojníci (vel.tanků) své podřízené tvrdě umravňovali.Plně jsem na rozdíl odvás jsem je chápal.Protože za bojových podmínek je každý závislý na každém.Též jsem zažil v 70.letech ostrou mobilizaci v Českých Budějovicích,kde jsem na vlastní oči viděl machrováni záložáku-jak tvrdíte Vy.Několik se jich na VVP Boletice na TPS Podvoří octlo před polním soudem.A pak s pláčem přijmali rozsudky kolm 1-3 let vězení.Při čtení Vašeho článku si myslím,že vycházite z jiných než ze svých zkušeností.

Dále nesouhlasí Vaše informace,že jste jeli k Taboru.Pokud se nemýlím,tak Váš 11.msp.nahrazoval 18.tp-9.td z Tábora a Váš 11.msp,jel přímo do stanovené posádky Čáslav.Toto jsem si ověovall u bývalých kolegů s vel.9.td.(Netvrdím,že po tolika letech se já,nebo oni nemůžu mýlit).Velmi dobře si pamatuji,že byla tvrdá zima a a každý měl jedinou představu zalést někamdo tepla a všichni toho měli plné kecky.

Jedině,s čím se s Vámi dá souhlasit je stravování během prvních dvou dnů přesunu-to byla katastrofa-hlad zima a žízeň!Prvně a na posledy za své vojenské kariery jsem viděl používat kryty u řidičů tanků.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)


Zpět na O ČSLA všeobecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků