Tělovýchova v ČSLA

Vše co se týká samotné armády

Tělovýchova v ČSLA

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:03

Dobrý večer, Vážení...

Rád bych zde vznesl svůj dotaz, týkající se tělesné výchovy v ČSLA. Jde mi převážně o "služební TV", kterou známe v dnešním pojetí. Sháním relevantní literaturu, případně jiné zdroje (předpisy, vyhlášky či jiné právní akty), které by mi trochu objasnily, jak tělovýchova v té době fungovala. Kdo ji řídil, jak často byla, co se tam provádělo a jiné podobné otázky.

Dále bych se rád zeptal na otázku výročního přezkoušení, které známe z dnešní doby. Existovalo něco takového pro VZS? Nebo jen pro VZP? Jaké byly disciplíny, limity a jak se přezkoušení v od vzniku ČSLA až do jejího zániku vyvíjelo? Znovu ocením jakoukoliv informaci, případně nějaký zdroj, publikaci atd., který by mi k danému problému mohl říci více.

Poslední otázkou, kterou bych rád položil, je speciální tělesná příprava v tehdejším pojetí ČSLA. Jaké dovednosti se vyučovaly, kdo je vyučoval, jak často, podle jakých norem či předpisů. Nalezl jsem pouze zmínky o Těl 51-3,4,5,6.

Jen pro upřesnění, nejedná se mi o armádní vrcholový sport, Duklu, přebory a jiné soutěže pro vybrané jedince, spíše mi jde o tělesnou přípravu, kterou musela pravidelně absolvovat většina vojáků základní služby.

Děkuji za Vaše příspěvky!
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Tělovýchova v ČSLA

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:04

Široce pojatá otázka by si vyžádala detailní odpovědi na jednotlivé části. Tak pro začátek začneme téma " rozbalovat ". Na úrovni útvaru ( pluku - praporu ) byl jako v současnosti tabulkou stanovený tělovýchovný náčelník, který po odborné stránce řídil tělesnou přípravu jako celek. Vedením tělesné přípravy jednotky byl pověřen její velitel. TP štábu řídil a osobně vedl " tělomrsk ". U útvarů, kde nebyl tabulkou určen, byl pověřen některý z důstojníků. ( u průzkumných praporů zpravidla Náčelník výsadkové a padákové přípravy ). Základním předpisem byl Těl - 1 -1, : Tělesná příprava v ČSLA. Plánování přípravy se řídilo : Programy bojové přípravy. Určovaly počty hodin na jednotlivá výcviková období a byla v nich rozepsána i témata, která bylo nutno splnit. K tématům byly přiřazeny rovněž počty hodin. Bylo věcí velitele roty ( sam.č. ) jak si rozvrhl provádění hodin v měsíci a týdnech. V metodice provádění TP byla rovněž stanovena omezení, případně další odborné pokyny. ( příkl. hodiny nesměly být spojovány a zpravidla byly plánovány jako jednotlivé, na sebe nenavazující ). Tělesná příprava se lišila svými počty a zaměřením podle druhů vojsk a typu jednotky ( plné bojové, rámcové a p. ) Pro dnešek stačí ? Věřím, že se někdo ve vzpomínání přidá a bude tuto základní orientaci rozvíjet.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Tělovýchova v ČSLA

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:04

Mockrát děkuji a budu se těšit na další příspěvky :-)
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Tělovýchova v ČSLA

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:04

Pro dnešek jsem Vám vypsal přehled tělovýchovných předpisů, kterými se řídila tělesná příprava v ČSLA :

Těl 1 - 1 - Tělesná příprava v ČSLA

Těl 51 - 1 Vojensko praktické lezení

Těl 51 - 2 Překonávání překážek a házení RG

Těl 51 - 3 Metodika a technika výcviku v sebeobraně ( 1963 )

Těl 51 - 3 Boj z blízka ( 2004 )

Těl 51 - 4 Specielní tělesná příprava létajícího personálu

Těl 51 - 5 PřeboryČSLA ve sportu a sportovních hrách

Těl 51 - 6 Používání nadlehčovacích prostředků při základním výcviku v plavání

Mimo to si vzpomínám, že ve druhé polovině padesátých a na poč. šedesátých let existovala příručka s názvem " Tělesná příprava průzkumníka ". Byla pravděpodobně překladem totožné příručky sov. armády a spojovala prvky taktické a tělesné přípravy, kompilací zkušeností ze II. světové války.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)


Zpět na O ČSLA všeobecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron