Názor na ZVS

Vše co se týká samotné armády

Re: Názor na ZVS

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:14

Vážený parašutisto,pokud Vaše odpoveď míři na mou osobu,tak si nemohu pomoci,ale absolutně nevíte,nic o vojně před rokem 1989 a pouze kecáte hlouposti a kritizujete něco,co jste neprožil.Osobně jsem jako vel.tankové roty sloužil v letech 1971-1976.A když Vám nápiši,že jsem měl u roty vojáky s nejvyšším vzděláním vyučený a to byli velitelé tanku a řidiči.Zbytek byli vojáci trestani,nepřizpusobiví-kteří,absolutně neměli zájem o plnění vojenských povinností,nebo romové z Jižního Slovenska,kteří neuměli ani pořádně slovensky.Měl jsem např.u roty vojáka,který si odseděl v Leopoldově 12 let za vraždu (při jednom průšvihu mu ve. útvaru udělil 21 dní vězení.....jeho odpověď zněla,když jsem vydržel 12.let v Leopoldově vydržím i toto.A viník jsem byl VR-důvod špatná výchova),další vojáky,kteří např.prožili deset let a více v emigraci na západě,uměli perfektně anglicky a německy-a já musel zdůvodňovat vel.útvaru a kontrabráchům proč poslouchají západní stanice.Dovedete si představit,že do stráže a do služby na rotě mohli pak chodit jen vojáci netrestani.Ti kdo sloužili poctivě,pak trpěli za ostatní,a s toho plynul absolutně nezájem o to plnit si své povinnost.V dané době byl jeden voják z povolání na rotu a na prapor cca 7.důstojníků.A to jsme ještě navíc vykonávali různé kontroly (vánoce,Nový rok,velikonoce,1.a 9.květen,21.srpen a pod.)Výsledek byl ten,že 80% mých kolegů se rozvedlo,z důvodu minimálního pobytu s rodinou.Zrovna nedávno mi má 36.letá dcera řekla,tati co mi chceš Ty radit,vždyť jsi byl v mém dětství věčně v kasárnách nebo na cvičení.

A teď se Vás ptám,sdělte mi,kolik máte u útvaru trestaných vojáků?Zda jako já trávite ročně cca 5.měsícu po cvičeních,kolikrát do roka jste přes svátky v kasárnách a provádite kontrolu svých podřízených?Dnes se Vám to předvádí,máte vojáky,kteří absolvovali psychotesty,minimálně střední školy a všichni jsou s povolání,takže pokud se Vám voják nelíbí propustíteho do civilu.Což za mé ery nešlo.Už za mé éry byly útvary bez šikany,ale to byly útvary jako Vy kde se vybírali nejlepší z nejlepších,a při prvním průšvihu se okamžitě převelovali pryč.Takže přizdisráč a chlubílek jste Vy.To víte,když si můžete vojáky vybrat,to se pak,krtizuje a vykláda jak jste výtečný.

Osobně v roce 1994 při cestách po západní Evropě,jsem v Kodani se bavil v kavárně s jedním Dánem,a tem mi na otázku,zda byl na vojně odpověděl,že né,neboť na střední škole šikanoval spolužáka ana vojnu už nemohl.

Pokud chcete příště někoho urážet,tak si nejdříve zjištěte potřebné informace.A na závěr otázka,jak by jste Vy jako VR na mém míatě,zabránil šikaně-a jak by jste vychovával vojáky trestané,kteří měl jediný zájem,jak utéct s vojny!!
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Názor na ZVS

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:15

to k.Dohnal: Přečtěte si o čem jste vlastně sám psal. No vidíte já se ptal co jste udělal pro to aby šikana nebyla? (nahlásil jste to VKR, nadřízenému, přijal opatření??) Nic! Jen se v poslední větě ptáte co bych dělal já. To je ale otázka mimo, vy jste byl VR a vy jste měl odpovědnost takže jste nedělal nic jako většina! Jinak pro vaše info moje běžná pracovní doba: Po-Pá: 7:00-16:00, jinak každý měsíc cca: 2x7dní(celkem 14dní z měsíce) v kasárnách, 24h x 7dní jdoucích za sebou ve službě v kuse, kdy nesmím opustit kasárna s odjezdem do 30min, v praxi do 10min. To již několik let, to aby jste si nemyslel že se chodí jen do práce a z práce, 7x mise v zahraničí kdy doma nejsem 6a více měsíců a stres větší než s VZS v kasárnách, kdy to pak za vás řídili starší VZS. Ještě potřebujete něco upřesnit. Samozřejmě cvičení jsou i nyní u AČR, drží se DÚ atd.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Názor na ZVS

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:15

Vážený parašutisto,je vidět,že já o voze,a Vy o koze.Je vidět,že jste absolutně nepochopil,jak armáda před rokem 1989 fungovala,a jaký vztah měla společnost k armádě.Vy si myslíte,že my nechodili jako DÚ?A to u útvaru na plných stavech bylo 800-1000 vojáku a 1- 2 útvarové stráže,kotelna kuchyně a to vše jako DÚ jste musel kontrolovat a to nepočítám kontrolu návratu vojáku s vycházek a to vše 2x3 za měsíc.U praporu byli češi,slováci,vojáci maďarské národnosti,romové a tito vojáci pocházeli s různých sociálních vrstev a mezi nimi vznikaly antagonistické vztahy a s toho vznikaly protikladné zájmy a postoje a to hlavně po návratu s vycházek,kdy se většinou vraceli v podnapilém stavu a vznikala šikana.Vy odpovídate,pouze za svou osobu,Vy nemusíte nikomu zodpovídat,proč Váš podřízený se třeba na ŘD choval nevhodně,a pod.Vy jste,tak zvaná samostatná jednotka.Pokud něco pokazíte,odpovídáte za to sám sobě.Vám skončí pracovní doma a nemusíte přemýšlet,např.nad tím jak se Vaši podřízení chovají ve stráži,na vycházce a pod.,Já např.jako vel praporu odpovídal cca za 120 vojáku,pracovní doba od Po-Ne.Po-Pa 6.00-18.00,kdy VzS měli po večeři a kdo měl udělené vycházky mohl na ně odejít.V So-7.00-16.00 probíhalo PHD (Parko hospodářský den u praporu,pluku a pod.)V neděli,musel některý z důstojníku u .praporu prvádět kontrolu dění u praporu.Do roku cca 1985,jsme jako důstojníci nesměli bez svolení vel. útvaru opustit posádku.Když jste měl pohotovost (sloužil jsem u prvo sledové divize),tak po odejíti s kasáren,jsem musel sedět doma na spojení,čekat až přiběhne spojka.Dnes máte mobily a další spojovací prostředky,tak že nejste uvázani tak jako my!

K uvedené šikaně,vše se muselo hlásit jak vel.útvaru,politrukům,tak VKR,neboť utajit nic nešlo a to z důvodu,že u každé roty mělo VKR své důvěrníky a totéž měli politruci,takže o každém Vašem kroku byli tito lidé do podrobna informování.Další věc je ta,že Vojenská služba pomalu ztrácela od sedmdesátých let v očích mladé generace dřívější pozitivní význam. Stala se ve větší míře symbolem omezení svobody a nutného zla. Nejsmutnější bylo,že i když se o šikaně vědělo, oficiální sdělovací prostředky, včetně těch armádních, o ní dlouho mlčely, případně ji bagatelizovaly a označovaly za ojedinělé excesy.Píšete,a co jsem proti tomu udělal jako osoba já?Osobně jsem jednou jako NŠ a podruhé jako vel.praporu přijal tvrdá drakonická opatření,za které jsem se málem ocitl u voj.prokurátora-nepochopení výchovy vojáka v socialistické armádě.Pokud jsem žádal dotyčného předat voj.prokuratuře,včetně jednoho praporčíka,vždy se to obrátilo proti mé osobě-buď jsem byl moc náročný a nebo neměl správný přístup k výchově podřízených.Kdo neprožil-těžko pochopí.A stěžovat si nebylo u koho-pokud si na Vás vel. útvaru zasedl,a né jako dnes Vás propustí a vše je v pohodě.Za mé éry Vás nechal převelet do posádek,kde lišky dávaly dobrou noc,ubytování na svobodárce-2-3 osoby na pokoji,možnost sehnání bytu VELKÁ NULA a pokud jste měl rodinu do roka jste byl rozvedený,návštěva rodiny 1x za dva měsíce a déle.A pak se Vás ptám jak jste chtěl dotyčného vojáka z povolání motivovat,aby plnil své povinnosti-ten pak měl jedinou snahu z vojny odejít.Žádost o přeložení do zálohy se dala realizovat jedině přes odmitnuti politiky KSČ a voj.prokurátora-což znamenalo diskriminaci v civili-plno kolegů toto vidělo jako jediné východisko.To už je další historie a je jen škoda,že mí vrstevníci už za sebou spálili všechny mosty a dané diskuze se už nechtěji zůčastnit

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normální tabulka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} Další věci,kterou jsem vždy kritizoval byla degradace poddůstojníckého zboru po roce 1969. Vždy jsem požadoval,aby poddůstojníci měli takovou autoritu! Hlavně v upevňování kázní a zejména organizaci života u roty a čety.Neboť nelze očekávat, že by třeba velitel roty nebo čety bydleli trvale v kasárnách s vojáky, ale poddůstojníci, velitelé družstev, žili s mužstvem. Ti by měli šikaně zabránit. Jenže za socialismu bylo deklarována a uplatňována rovnost všech - a poddůstojníci zapadli,bez podstatných pravomocí a mě vždy bylo sděleno,že mám buržoazní názory a že dnes žijem v soc.armádě.Vždy jsem kladl otázku ,a co dělali AVKVŠ,jak oni tvrdili intelektuální elita národa u jednotky,když odešli voj.z povolání domů-zhola nic,měli jediný zájem rok vojny bezbolestně přežít.Pokud šikanovalo cca 10% voj.z.sl.,tak se ptám co dělala ta většina aby tomu zabránila nic-chovali se jako stádo, oni nic nevěděli a nic neslyšeli!
Osobně příčiny šikany vidím v tehdejší společnost a k přistupu k výchově maldých lidí.Pokud jste se někdy bavil s lidmi,kteří od roku 1970-1990 prošli internátem,tak všichni Vám potvvrdí,že tam probihala tvrdá šikana,to samé probíhalo ve školách a na periferiích velkých měst.Jak si vysvětlit,když mi asi v roce 1980 řekl kamarád,že když jeho syn zlobil ve škole a učitel mu dal facku,jmenovaný táta řekl učitel ještě jednou a příště Vám i napálím já.A za x let syn napálil jednu tátovi.I tak vypadala výchova.A na vojně jme měli najednou všechny za 2.roky převychovat a napravit vše co jiní pokazili.
Jinak Vám děkuji za diskuzi a těším se na další virtuální diskuzi.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Názor na ZVS

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:15

Tak tady se dovolím vmísit. S tím co tady píše pan Dohnal ne zcela souhlasím. Byl jsem na vojně v 80.letech a s mazáckou vojnou jsem se setkal.... tedy i se šikanou, ale rozhodně si nemyslím že by se na vojnu dostala z internátů a škol. To bylo oblíbené tvrzení vojáků z povolání když se snažili problém šikany na vojně nějak vysvětlit či zdůvodnit. Ale já si myslím že šikana vznikla a rozšířila se na vojně a zpátky do civilu se dostala až na tzv. zpětný chod... prostě starší brách povídal jak to chodí na vojně a mladší to zkusil ve škole či na intru. Osobně jsem se s šikanou na škole (ZŠ, SŠ) nesetkal... no a na vojně jo. Tam to patřilo k věci.

...jen by mě zajímalo jestli mi tenhle příspěvek se tady zveřejní, už jsem to zkoušel napsat někdy před Čejenem jak dlouhý byly cvičení u ČSLA... a tvrdilo mi že je to tady moderovaná diskuze (a do dneška nebyl asi můj diskuzní příspěvek schválen moderátorem... zvláštní).
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Názor na ZVS

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:15

Jelikož můj předchozí příspěvek se tu obratem zjevil (asi moderování tohohle vlákna bylo zapnuté jen a zrovna když jsem sem přispíval minulej tejden) zkusím odpovědět na otázku jak dlouhé byly vojenská cvičení a že prý na nich byla buzerace...

On na to už odpovídal Čejen, ale jeho odpověď asi popisovala cvičení u parašitistů.... u běžnejch vojsk to bylo řekl bych trochu jinak.

Délka cvičení byla obvykle 3 týdny pro mužstvo (vojíni a poddůstojníci v záloze) a 24 dnů pro důstojníky a praporčíky v záloze. Prostě důstojníci a praporčíci na to cvičení nastoupili o 3 dny dřív, Delší cvičení (6 tejdnů) jsem zaregistroval ale to bylo obvykle spojený s nějakym přeškolenim.

Jak to probíhalo na cvičení? No jednoduše, nejdřív nastoupily důstojníci a praporčíci v záloze a 3 dny připravovali nástup mužstva.... teď už si tak nějak nejsem vůbec schopnej vzpomenout co jsme tam vlastně dělali, ale něco asi jo :-) po třech dnech nastoupilo mužstvo, vybavilo se všim potřebnym, přejala technika a vyrazilo do prostoru kde se mělo cvičit (např. Doupov). Tam se postavil tábor a cvičilo se. Pak se vše sbalilo a zpět do kasáren. Předala se technika, vrátila výstroj a zpět do výrobního procesu....

Ohledně tý buzerace... a čo si také predstavujetě Kefalín pod pojmem buzerace hááá? Musíš si uvědomit že na cvičení nastupovali chlapi cca mezi 25-40 lety, všichni už měli vojnu za sebou, takže je nějak zbláznit nebylo až tak snadný... spíš to cvičení brali jako nepříjemnou povinnost které se nešlo vyhnout a když už tam museli bejt tak to pojali jako svéráznou dovolenou bez rodiny....
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Názor na ZVS

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:15

to k.dohnal: no konečně jste mi trochu odpověděl v druhém odstavci, mě prostě zajímalo co jste pro to udělal vy, ne omáčka okolo. Nebojte ten systém který popisujete ještě ,,dojížděl" i po roce 1989 a samozřejmě vím jak to chodilo v ČSLA. Každopádně já to vždy viděl tak že je to o osobní odvaze tolik za mne.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Názor na ZVS

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:16

Jestli mohu vstoupit do vaší diskuze s panem Dohnalem- s jeho názorem musím souhlasit, protože tak to bylo. Šikan mezi vojáky měl několik podob, některé opravdu drastické např. u tankystů J. Hradec se prováděli odběry krve do ešusu. Jak? Nu jednoduše. Nástup myšáků-nováčků do řady s ešusem v ruce a každý myšák dostal jednu ránu pěstí do nosu. Celkem tvrdý co? Jak píše pan Dohnal, vzdělanost mezi tankysty byla podprůměrná a když jsem byl přidělený v příjmači k tankystům, tak první otázka zněla: kolik máš odsezeno?? Na vojnu jsem narukoval ve 20. letech. Nakonec jsem opravdu skončil v Sabinově a to za banalitu, která by v civilním životě nestála za víc než za ústní omluvu. Ano, první rok jsem měl větší pracovní vytížení než mazáci-starší voják sloužící rok a více, po něm následoval suprák-sloužící 1,5 roku a více, ale dalo se. Já pokládám mazáckou vojnu za dobrou věc pokud nebyla zneužita do extrému. Něco podobného naší mazácké vojně funguje v armádě USA, kde chod mají na starost seržanti. Na rotě byl klid a lampasáci měli méně starostí a více času. Po večerech jsem v kanclu velitele maloval a popisoval mapy atd. Strážní službu jsem vykonával jen rok, protože jsem si trochu odpočal i od lampasácké buzerace. Několikrát jsem jel jako ozbrojený doprovod tanku do opravy N. Jičín a jednou Tábor, vše po železnici. Také jsem byl několikrát členem eskorty pro zběhlé vojáky. Jinak mi vojna nedala nic s čím bych exeloval v civilním životě a naprosto promrhané dva roky života. Ale mnohé a to myslím určité sociální skupiny, naučila hygieně či pořádku i když nevím na jak dlouho. Jen si pamatuji mé překvapení, když jsem uslyšel maďarštinu, rusínštinu, polštinu, vychodňárštinu a další dialekty. Domluva opravdu nebyla kolikrát snadná. Jen nělik vět k vojenským cvičení pro záložáky. Zažil jsem co by mazák nástup záložek-důstojníků na 51 dní. Bylo mi jich líto a oni se tak snažili. Jednou mě přišel navštívil kapitán v záloze, když jsem byl dozorčím roty. Vystoupal schody a koukal na mě a pak se mě optal: vojáku vy nezdravíte? Nu a já mu odpověděl: a koho? za chvilku jdeš do civilu záložko. Ona se má zdravit hodnost, ale ... mě armáda ČSSR k srdci nepřirostla. Dali jsme si cigárko, pokecali o životě a vojně a v klidu odešel. Poznal jsem i slušné lampasáky, ale většinou to byli hlupáci a na pomyslném Everestu stála banda politruků. Velice zákeřní a nebezpeční idioti. Já byl na cvičení jednou na 21 dní, samozřejmě jsem přišel pozdě o čtyři hodiny (střízliv) a musel jsem zaplatit pokutu 150.-Kčs. Kasárna jsem měl skoro za domem, tak proč spěchat. Docela dost peněz na tehdejší poměry. Po převzetí hadrů, bot a dalších nesmyslů směr Doupov v únoru :-)). Jako záklaďák jsem si udělal vyhřívaný vložky do bot na 24V z odporového drátu z "gagarina"(znalci ví co to je), ale tady a teď :-((? Celkem zima a buzerace, ono spát dvě noci v tanku při -20 st. C není žádný šlágr. Byl jsem v tanku s poručíkem-lampasákem a jednou dostal rozkaz, aby rota zakopala tanky. U mě narazil, říkám mu: platím daně, jsem tu nedobrovolně, tak si to vykopej se zbytkem osádky. Možná někomu příjdou má slova silná, ale prostě takový jsem byl a jsem. Neuznávám "samozvané" autority a příkazy
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Názor na ZVS

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:16

Važený pepa kobyla, viděl jsem v životě koňa blít, hada chcát, převrácenou maringotku, slyšel jsem různé názory na život a na army (byl jsem tam 36 let), ale duchaplnější a fundovanější názory než vaše jsem nikde neslyšel. Škoda jen, že jste nesloužil pode mnou, naučil bych vás "po kostole hvízdat", a hlavně se neprezentovat jako mistr všech mistrů, po odchodu do civilu by ve vás bylo hodně pokory. Lidi jako vy jsou velkým nebezpečím nejenom sami pro sebe, ale hlavně pro okolí, dejte na má slova.

Kolegu Dohnala znám (myslím 79.msp), se vším co obsáhle napsal o šikaně lze souhlasit. Viděl jsem plakat rodiče šikanatérů, když byli synáčci po právu souzeni, viděl jsem jak to ty vojáčky vzalo, nechápali, že si na určitou dobu pokakali život. V davu je každý hrdina, že jo, pepo kobylo. Je mi z některých VZS dodnes zle, když si vzpomenu jak si dovedli znepříjemnit život sami mezi sebou. Za sebe mohu říct, že jsem velmi tvrdě potlačoval všechny tyto projevy mezi vojáky, dodnes nechápu jak si mohli VZS mezi sebou takto znepříjemnňovat život, vždyť byli mezi dvěma kameny. Ještě uvádím, že jsem nikdy nebyl politrukem ani velitelem, byl jsem na technických funkcích. Neměl jsem nikdy rád lidi, kteří kladly houževnatý odpor proti splnění úkolů, místo aby tuto energii dali do jeho splnění, pepo kobylo, škoda , že jsme se nepotkali, právo bylo na mé straně.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Názor na ZVS

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:16

For anti šikan. Přeji hezké časy a jsem rád, že jste mi napsal. Neviděl jsem vámi zmiňovaná zvířata v akci i další, ale zažil jsem převrácení tanku jako střelec, docela fajn záležitost, visel jsem přes závěr kanonu jako pejsek s kočičkou, když prali prádlo:-)). Co jsem prožil, to jsem napsal a nic nepřikrášloval, prostě taková "vojna" byla. Snad ještě něco málo z vojenského života přidám k pobavení. Nepokládám se za mistra mistrů a ani za "mega šikanystu". Mazácká vojna byla a já byl jen jejím komparzistou, stejně jako vy. I když jste se snažil býti "panem spravedlivým". S panem Dohnalem souhlasím a bohužel s vaší reakcí si tak trochu nevím rady. Ve vazbě jsem neplakal, bylo tam lépe než u armády, u soudu jsem to vydržel a v Sabinově to bylo jako na tehdejším pionýrském táboře. V takové nepříjemné situaci se musíte přepnout na jiný level, level o přežití. A věřte, že to jde. Víte, vše na armádě je tak trochu absurdní a imaginární. Jednou (celkem 3x) jsem byl jako doprovod tanku do generální opravy (Nový Jičín) v hotelu Kalač, pokuřoval doutník a pil pivo, když do restaurace přišel nějaký generálporučík s dámským doprovodem, nechal jsem ho v klidu být a nemusel mě žádat o povolení :-)). Ale vážně. Co by mi mohl udělat, nechat zavřít? Proč a za co, že jsem za ním nepřišel a nežádal o povolení kouřit a pít pivo? Ani okem o mě možná nezavadil. Já mu byl jedno a on mě taky. Byl nad věcí a tak to má být. Nepokládám se za nebezpečného občana:-)) možná brzy budu:-)), žiji si celkem poklidný život, myslím si, že jsem nezávislí a vyrovnaný člověk. Jen mi v České společnosti vadí závistivci, zloději a pomlouvači. Naopak, já si vážím houževnatých a cílevědomých lidí, protože oni ví co chtějí. Četl jste knihy od R. Rigbyho : Pahorek a Pahorek z písku? Doporučuji. Tyto knihy jsem četl než jsem narukoval a daly mi opravdu hodně. Kdo tvrdě potlačuje, sám se stane utlačovaným a vše je jen otázkou času. Potkal jsem po čase v mém městě politruka mjr. Pavelku, který prováděl hony na mazáky a antikomunisty. Napadlo mě mnoho myšlenek jak se mu "odvděčit" např. silou, ale nechal jsem ho žít ten jeho zkur.vený život v nevědomí. Je to úžasné vědět a tušit, než nevědět a trpět. Vlastně "díky" němu a Trippému jsem poznal to, co bych nikdy nepoznal. I taková "životní obohacení" přináší život. V kostele se pane nepíská, to vím i já ateista. Co je vlastně právo a jak je právo prováděno a naplňováno? To nikdo neví, až na to právo definitivní-smrt. Dnes je to již vše dávno, těžko soudit minulost a klidně věřím tomu, že bychom si asi rozuměli. Nebyl jsem špatný voják, dle mého jsem patřil mezi TOP 10 nejlepších na praporu, ale ..... Pokud jste byl technikem, tak to byla trochu jiná situace, protože s nimi jsem si celkem rozuměl, sám jsem rovněž profesí technikem.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Názor na ZVS

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:16

Šikana měla spoustu podob a taky je nemožné předpovědět reakci každého člověka na šikanu. Na škole jsem se s ní až na drobnou vyjímku nesetkal, ale je to na posouzení. Když dá starší mladšímu facku za určitou neslušnost, tak se to může nazvat všelijak. Ale to tě potká i mimo armádu. Jak se říká: " Ohýbaj ma mamko dokiaľ som ja Janko, až já buděm Jano neohneš ma mamo". Kolega z jiné střední mi přiznal opak. U nich šikana byla a tvrdá. Další kamarád prošel civilní intr se šikanou a z vojny měl prdel. Ale to jsem pořád v rovině sahary, bufetu, motokrosu atd. Odběr jak píše Pepa to už je pro mne trestný čin. Když se dívám na některá videa z Ruska pořád si myslím, že to zas tak daleko od nás není. Je to všechno samozřejmě o tom, že je šikana hnusná, ale jestli ji dělá seržant, nebo stará máza? Ta hranice je velmi tenká a je mnoho příkladů i ze západu, ale tam je to chápáno jako součást mašinérie, u nás tzv. lampasácká šikana. Taky ten přístup postiženého je v mnoha případech různý. Spousta šikany byla o překonání nějaké překážky v duchu hesla:" Co tě nezabije, to tě posílí". Bohužel od určité hranice už je to závažný problém. Znal jsem kdysi vojáka se kterým jsem na to téma hodil řeč. A odpověď. " Jaký já jsem mazák. Přišel jsem z vycházky, zatopil, udělal si saharu a bufet a skočil jsem si na záchod. Když jsem se vrátil -sahara vypitá, bufet sežranej a v kamnech nechali vyhasnout". V jednom případě voják skutečně žádal o potrestání starších. Jenže to byl opravdu maminčin mazánek. Jako velitel musíte tyto situace řešit. V podstatě jsem ho podpořil s tím, že jestli půjdeme nahoru, tak se to dotáhne do konce. A jestli couvne tak do konce vojny mu budu viset na krku. Sám dobře věděl že kecá a zkouší, takže to radši odpískal. Kdoví jak by to dopadlo, kdyby stál tvrdě za svým zájmem. Asi by pár klukům zprasil život. Když vidím v americkém filmu scénu čištění chodby kartáčkem na zuby, nebo vzpomenu popis šikany v knížce "Na západní frontě klid" tak si nemyslím, že jde jen o českou specializaci z doby socialismu. Někdy to ale má fatální následky. Bohužel.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Předchozí

Zpět na O ČSLA všeobecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků