Stránka 11

Dukelsky prusmyk - tankovvy pamatnik

PříspěvekNapsal: 14 zář 2014, 15:28
od z archivu
Byl jsem prekvapen ze na dukelskem bojisti je neobvykly tankovy pamatnik - Rusky a Nemecky tank na jednm podstavci.

Zajimalo by me kdy byl postaven and jestli je to jediny pamatnik ( na svete) venovany obema stranam.

Pokud se tyka historie, jsem presvedcen ze "bitva" byla vedena politiky a ne vojaky. Mnoho ucastniku ceskeho sboru bylo oslepeno "osvobozenim vlasi" a ruda armada nemela zkusenosti s vedenim boje v "horach".

Re: Dukelsky prusmyk - tankovvy pamatnik

PříspěvekNapsal: 14 zář 2014, 15:29
od z archivu
Nevhodnost terénu? Moc na výběr nebylo, určitě lepší znalost terénu, načasovanost a koordinace útoku, ale pokud máš zájem, tak si přečti tohle: http://is.muni.cz/th/217710/ff_b/dukla_bakalarka.pdf není sice top "diplomka", ale najdeš v ní odpovědi a odkazy na literaturu.

Však Ardeny 1944 nebyly o nic snazší pro postup spojenců proti Německu a hrozilo jejich obklíčení.

Re: Dukelsky prusmyk - tankovvy pamatnik

PříspěvekNapsal: 14 zář 2014, 15:29
od z archivu
Není věnován oběma stranám - symbolizuje vítezství sovětského tanku nad německým nájezdem, tzv. taranem. A Taran je také pojmenován.

Karpatsko - Dukelská operace byla ušita horkou jehlou a zahájena navzdory skutečnosti, že SNP neprobíhá podle plánu (klíčové bylo zejména odzbrojení dvou východoslovenských divizí, které měly obsadit oblast Dukelského průsmyku a otevřít tak cestu na Slovensko). Jak píšete, byla to už jednoznačně politická záležitost, kdy okázalá bratrská pomoc byla důležitější než životy vojáků. Což ovšem nijak nesnižuje památku jejich obětí.

Re: Dukelsky prusmyk - tankovvy pamatnik

PříspěvekNapsal: 14 zář 2014, 15:29
od z archivu
Souhlasím, ale i přes své nedostatky tato operace "vázala" velkou část Německé armády a v té době neměl Adolf dostatek vycvičených vojáků.

Re: Dukelsky prusmyk - tankovvy pamatnik

PříspěvekNapsal: 14 zář 2014, 15:29
od z archivu
Ta operace by asi neproběhla nebýt žádosti o pomoc SNP. No a když už to začalo tak asi nebylo cesty zpět. Je to ukázkový příklad naplánování a krachu. Následná tvrdohlavost a prestiž ukončit výhrou operaci, přinesla útočníkům hodně nesmyslných ztrát. Po bitvě je každý generál. Představ si jak tam stojíš a řekneš, že tam nepolezem, protože to špatně dopadlo. Pokud vím, tak původní plány s tímto směrem nepočítaly. Ono vůbec pokaždé v případě internacionální pomoci (pokud byl zájem Komun. stran) hnal Stalin svoje vojáky vpřed. Hlavní příčinou jejich ztrát (když nepočítám tupost) je zřejmě přesvědčení, že nechat nepřítele v klidu znamená v budoucnu ještě vyšší ztráty.

Re: Dukelsky prusmyk - tankovvy pamatnik

PříspěvekNapsal: 14 zář 2014, 15:29
od z archivu
Jambrexi,já si osobně myslím,že v této hornaté části Slovenska se měla fronta vyhnout,protože rozvijení bojových operací v tomto terénu je velice obtížné.Rudá armáda v této fázi války používala taktiku drtivých tankových úderu,která je použitelná pouze na rovině.Z vojenského pohledu tedy tedy nemělo překročení Karpat ze severu,směrem do Uherské nížiny přílišný význam.Zárověň útok na Karpaty ani neodpovídal strategickým a operačním záměrům sovětských vojsk a měl jen politický význam-pomoci SNP.Ze strany Stalina zde šlo o o to demonstrovat ochotu SSSR pomáhat zemi jejiž vláda s ním uzavřela spojeneckou smlouvu.Nejhorším na celé operaci byl způsob nasazení čes.armádního sboru,který tam zbytečně prodělal krvavé jatka.Nemohu ani souhlasit s Pepou Kobylou,že tato operace vázala "velké"německé síly.Němci zde měli pouze armádní skupinu Heinrici (která měla cca 100 000 vojáku),která zde měla dobře vybudovanou obranu do hloubky cca 50.km,která byla hlavně soustředěná na obranu horských průsmyku a průchodných údolí,kde bylo možné nasadit těžkou techniku.Kdežto sověti zasadili do této operace 38.armádu,1.gardovou armádu a 1.čsl.armadní sbor (cca 170 000 vojáků)

Dle mého názoru,to byl jen nástroj tehdejší propagandy KSČ,který stál život 15 000 Čechoslováku,a 45 000 příslušníku Rudé armády. Obě armády měly též 88 000 raněných

Re: Dukelsky prusmyk - tankovvy pamatnik

PříspěvekNapsal: 14 zář 2014, 15:30
od z archivu
For K. Dohnal. Myslím si, že dvacet divizí, které museli Nemci nasadit a část stáhnout z jiných bojů je celkem dost i 800 děl a nějakých 200 tanků. Celá ta akce byla ušitá "horkou jehlou" a Gruzínec již pokračoval v původním plánu. On to byl vlastně důsledek jednání mezi Benešem a Stalinem. Masakr to byl na obou stranách. Jak jsem psal již předtím, terén, znalost a podcenění ...... Sověti poznali co znamená důsledná obrana, ale to již zapomněli, protože jen útočili :-)

Re: Dukelsky prusmyk - tankovvy pamatnik

PříspěvekNapsal: 14 zář 2014, 15:30
od z archivu
Nebyla to nijak vydařená záležitost. Souhlasím, že šlo hlavně o Stalinův politický názor pomoci vázané smlouvou. Politické je i nasazení našich vojáků. To nemohlo dobře dopadnout hned jak Slováci složili zbraně. Asi každý myslel na nejkratší cestu do republiky. Jenže nejkratší není vždy nejlepší. Ukázka jednoho z mnoha mlýnků na maso a německé schopnosti taktické obrany. RA opravdu v té době zvládala operace na volném prostoru. Asi nějak doufali, že už Němec nemůže a těžce to podcenili. Morálka tam asi dostala hodně na prdel.

Re: Dukelsky prusmyk - tankovvy pamatnik

PříspěvekNapsal: 14 zář 2014, 15:30
od z archivu
Zdravím, ja žijem v dedinke Dubová vo Svidníckom okrese na Slovensku. Dnes akurát je spomienkový deň na Dukliansku operáciu, je tu generalita našej armády. Ja som v roku 1977 narukoval ako absolvent VŠ do Vysočan u Boru u Tachova, no po dvoch týždňoch som bol prevelený do Stříbra do čestnej jednotky Frantu Veselého. Prvá akcia bola vítať íranského šahišacha ba Doupově. Slúžil som spolu s Vladimírom Dlouhým, vašim expolitikom a kandidátom na prezidenta. Veľmi rád spomínam na obidva útvary, na dobrosrdečnosť obyvateľov Stříbra, vedenie útvarov. S jedným z nich som sa pred tromi rokmi stretol rovno v kasarňach v Stříbre. Je rodákom z môjho okresu, žijúci tam. Dobrý človek. Rád budem spomínať na vojenčinu.