Stránka 12

Vojenské školy

PříspěvekNapsal: 14 zář 2014, 15:32
od z archivu
Zajímalo by mě, jaké byly podmínky ke vstupu na vojenské školy, ať už ty střední nebo vysoké a jaké z toho pro studenty plynuly povinnosti. Při čtení článku na Neviditelný pes kde se píše o Topolánkovi a jeho studiu na voj.škole (to tu ovšem nechci rozebírat) jsem v komentářích narazil na následující příspěvky:

"... Ale faktem je, že jak se Topolánkovi podařilo zmaturovat a nezaplatit je záhada. Aspoň teda pro mne, je to dost krkolomný scénář. Ale nevylučuju, že možný byl..."
" ... Již při vstupu na voj. gymnázium prý bylo domluveno, že po maturitě bude Topolánek naoko vyloučen jakoby z politických důvodů. Tím mu nevznikla povinnost zaplatit za dobu studií ..."
" ... Problém je v tom, že po maturitě je člověk na škole asi tak týden ? A vyloučení je komplikovaný proces. Zažil jsem, že někoho vyloučili před maturitou-to byl trest, protože sice člověk nezaplatil, ale taky neměl maturitu. Prostě mi ten mechanismus není jasný. A kdo by se s kým domluvil ? Byl tam náčelník školy, politruk, náčelník pro výuku. A jak už to chodí, moc se navzájem nemuseli (a všech se to týkalo)... Ale jak říkám, třeba to šlo ... "

Vzhledem k tomu, že za socialismu bylo školství zdarma tak mě trochu zaráží, že by studenti vojenských škol byli nucení v případě odchodu něco hradit. Existovalo podobných věcí víc? A z jakého důvodu?

Zajímavé je jinak hodnocení voj. škol v článku a pak v komentáři:

" ... Ve vojenském gymnáziu, jak pan podplukovník (pozn. - pplk. v.v. Pavel Skácel) v článku sugestivně líčí, byly vojenské buzeraci podrobeny dospívající děti („Noční klid byl občas rušen cvičným poplachem“)..."

Reakce absolventa:
"... Jaká to byla škola ? Bude to znít divně ,ale až na ten vojenský režim docela normální. Předměty jako na normálním gymlu, plus nějaký tělocvik a vojenské věci navíc (ale nic extra) Že by byla nějak extra vybavená technicky, to bych neřekl, ale možnosti sportovního a kulturního vyžití nadstandardní (škola měla sportovní oddíly snad všeho druhu, folklórní soubor, dechovku, divadelný kroužek, armáda měla vlastní horské středisko, takže třeba lyžařský výcvik byl skutečně královský). A co se režimu týče, o víkendu jsme školu bourali a absíkům, kteří nám velili to bylo *** ..."

Re: Vojenské školy

PříspěvekNapsal: 14 zář 2014, 15:32
od z archivu
Podle mých zkušeností a jestli si dobře pamatuji tak rodiče byli upozorněni na to,že v případě ukončení studia ze strany žáka museli zaplatit částku 6000kčs za každý rok studia-byly to poplatky za stravování,ubytování,oblečení atd.V případě gymnázií to bylo 24000kčs ve 4.ročníku.Vojenské střední odborné školy to měly jinak-první 2 roky také 6000kčs za rok a 3. a4.ročník jsme byli též vojáci základní služby,takže tam to vycházelo méně-asi 1500kčs za rok.Nepamatuji si ,že by někdo odešel ze školy z politických důvodů a určitě by velení školy nečekalo až po maturitě.V případě Topolánka to musela být nějaká lumpárna-jinak si to nedovedu vysvětlit.Za případné nepřesnosti ohledně poplatků se omlouvám.

Re: Vojenské školy

PříspěvekNapsal: 14 zář 2014, 15:32
od z archivu
Potvrdzujem skutočnosť, že to bolo vopred stanovené (platba), skutočnosť je tiež, že keď by došlo k vylúčeniu po maturite, tak by to bola prehra všetkých a to by nikto neriskoval. Naviac existovali priebežné hodnotenia, ktoré zabezpečovali úspešné zakončenie školy. Prvé sito bolo pri odvedení, (3. roč.) a potom to mohli byť len zdravotné dôvody. Rozhodne do 1989 roku by asi nikto neriskoval politickú nespoľahlivosť!!!

Re: Vojenské školy

PříspěvekNapsal: 14 zář 2014, 15:33
od z archivu
Potvrzuji s upřesněním; za mne (VSOŠ, nástup 1972) to bylo 500 Kč za každý měsíc 1 a 2 ročníku, 150 za měsíc 3 a 4 ročníku, celkem tedy 13 000 Kčs (zkrácené prázdniny se neúčtovaly) - to tehdy byly velké peníze.

Jednalo by se o odchod na vlastní žádost, ovšem člověk by musel prokázat neskutečnou odvahu. Ve 3 a 4 ročníku, kdy se vykonávala základní služba, by to samozřejmě znamenalo přeložení k útvaru a dosloužení zbytku.

Pamatuji několik případů odchodů, žádný na opravdu a čistě vlastní žádost: nábožensky silně založený spolužák, který nějak propadl sítem přijímacího řízení - odešel po dohodě asi po půl roce, nic neplatil a byl ihned přijat na průmyslovku. Zdravotní důvody - neplatilo se nic. Vyhazov z důvodu plánování útěku do zahraničí se zbraní - vyhazov, ale žádná basa (!), později mohli dostudovat (!!). Naprostá výjimka byly studijní důvody - i ten největší blb se prostě musel požadované pensum znalostí naučit; ovšem domů se člověk dostal tak 5-6 x za rok, takže času měl dost (mimochodem, vzpomínám, jak jeden spolužák odevzdal maturitní písemku asi po deseti minutách a divadelním šepotem nám sdělil "idem držať ihrisko, tak sa ponáhlajte" - maturoval na podzim).

Re: Vojenské školy

PříspěvekNapsal: 14 zář 2014, 15:33
od z archivu
Mám rád fakty, takže ak by mal niekto záujem, môžem mu poskytnuť kopie mojich vysvedčení (teda predmetov), aby bolo jasné čo a kedy sa vyučovalo, napr: mali sme Logiku a po skoro 40 rokoch vidím kolegyňu ako si niečo k svojmu VŠ študiu kopiruje. Samozrejme, že nerátala, aby starý dedko vedel niečo o logike a tak nadnesene oznámila LOGIKA. Tiež som nemyslel, že môžem uspieť so svojimi spomienkami, ale predsa som začal ako Paľko má rád Marienku, ale Marienka .....Podivné bolo, že dievčina stíchla a po chvili som jej povedal, že nemusí byť až natoľko slušná, aby ma počúvala.Dorazila ma otázkou, že tam ešte jednu vetu by .... a tak prebehla ďaľšia polhodina. Asi za 3 dni doniesla veľkú bonbonieru Tatiana, ako poďakovanie, lebo ona bola odhodlaná pre zmenu terminu a naše spoločné popoludnie jej pomohlo ku skúške.

Režim bol čiste vojenský, predmety civilné, profesorský sbor zmiešaný a veliteľský sbor náročný.Jedna z prvých vecí, mimo poradoviek, bola aj príprava a zvládnutie poplachu.Ako to vyzeralo, možná pri nejakej inej priležitosti.

Re: Vojenské školy

PříspěvekNapsal: 14 zář 2014, 15:33
od z archivu
Byl jsem na VGJŽ v Moravské Třebové v letech 1976 - 1980. Na začátku nás bylo v ročníku, to byla rota, pět tříd, každá byla četa. Velel nám pplk. Makas. Výkonný praporčík byl opravdový praporčík. Každá četa měla 30 žáků. Já byl ve druhé četě. Po 2 letech úspěšného studia nás zůstalo 14. Tak nás zrušili, to se v histoii školy stalo poprvé a do třeťáku jsme nastupovali už rozdělení do čtvrté a páté čety. Byli jsme tak vyhlášení, že v ročníku zbyly 1., 3., 4. a 5. četa. Ta naše druhá byla zrušena i s číslem, v duchu nejlepších armádních tradic. Dopadlo to tak, že ve čtvrťáku se náčelník školy vyjádřil přede všemi, že "Když potkám čtvrťáka, mám sto chutí mu jednu ubalit, protože buď něco provedl nebo se k něčemu chystá.

K maturitě nás ze 150 zbylo necelých 90, z toho z původní 2. čety celých sedm !!!!

Re: Vojenské školy

PříspěvekNapsal: 14 zář 2014, 15:33
od z archivu
Vstup resp. nástup na Vojenskú strednú odbornú školu tzv. VSOŠ. (pozor nehovorím o vojenskom gymnáziu)

V dobe 1975 až 1979 boli vykonávané riadne prijímacie skúšky, po ktorých bol v prvom a druhom ročníku prijatý záujemca tzv. žiak. Študovali sa riadne všeobecné predmety ako na klasickej strednej škole + podľa danej vojenskej strednej školy a teda odbornosti - letci,delostrelci,ženisti,autári,hudobníci.

V treťom a štvrtom ročníku sa stali žiaci vojakmi základnej vojenskej služby a okrem štúdijných povinností vykonávali povinnosti vyplývajúce z tohto stavu. Napríklad strážna služba.

Môžem potvrdiť, že odísť len tak sa nedalo, resp. bola stanovená suma za štúdium a tu musím podčiarkmúť iba za prvé dva roky štúdia, nakoľko ako som spomenul 3. a 4. ročník bol zároveň ZVS.(základná vojenská služba) Vzorný žiaci už po polroku boli povyšovaný do hodností slobodník a po ukončení 3. ročníka boli povýšení na desiatnika

Najčastejšie sa odchádzalo po ukončení vodičského kurzu ,, C,,.

Povinnosti po ukončení školy - buď na vysokú školu alebo k pridelenému vojenskému útvaru v hodnostiach rotmajster.

Ak máš konkrétnu otázku zo štúdia žiaka napíš, odpoviem.

Re: Vojenské školy

PříspěvekNapsal: 14 zář 2014, 15:33
od z archivu
Pozorně jsem si přečetl váš článek i dosavadní reakce a též bych se rád připojij svojí trochou do diskuse.Z obsahu příspěvků usuzuji,že patřím k starší generaci absolventů vojenských škol.Ve čtyřicátých letech bylo zřízeno v ČSR několik sředních vojenských škol různeho typu.Jedním z nich byly Vojenské školy Jana Žižky z Trocnova v Moravské Třebové a Spišské Nové Vsi ,žřízeny 1.9.1949. Nejprve bylo studium čtyřleté a od školního roku 1950/51 tříleté. Později v roce 1950 byly zřízeny vyšší průmyslové školy Jana Žižky z Trocnova v Brně a Ostravě.po dvouletém trvání byly zrušeny a v roce 1952 zřízena Vojenská škola Jana Žižky z Trocnova v Brně .Avšak roce 1953 byly zrušeny Vojenské školy Jana Žižky z Trocnova v Brně a Spišské Nové Vsi. VŠJŽT v Moravské Třebové a nově žřízená Vojenská škola Jana Žižky z Trocnova v Bratislavě přešly na šestiletý studijní cyklus a od roku 1958 se opět vrátily ke tříleté formě studia co trvalo pouze do 1.9.1969 , kdy bylo studium opět prodlouženo na čtyři roky.Počínaje tímto rokem se začíná psát historie vojenských gymnázií Jana Žižky z Trocnova která přetrvala až do roku 1996.Na těchto školách se v různém období podepisoval "reverz ",kterým se souhlasilo s náhradou za studia, nebo povinností odsloužit násobek let strávených ve škole.Nepamatuji se přesně kolik to ve které době bylo, ale bylo to tak.

Re: Vojenské školy

PříspěvekNapsal: 14 zář 2014, 15:34
od z archivu
Všetci máte tak trochu pravdu. Za neukončenú školu, alebo pokiaľ po ukončení školy absolvent VGJŽ nepokračoval v štúdiu na VŠ sa platila určitá čiastka. Na VGJŽ v roku 82 to bolo myslím 20 tis. Kčs za celú dobu 4r. štúdia.Na druhú stranu pokiaľ mali rodičia pevné nervy a rozhodli sa nezaplatiť, tak z nich nikto tie peniaze nevyrazil aj keď boli rôzne tlaky a vyhrážky.Dôvod je jediný a ten akceptovali i súdne org. v spomínanej dobe, že školstvo je v ČSSR bezplatné.Žiaľ väčšina občanov to nehnala až na súd a radšej voj. orgánom zaplatila.

Úroveň školy, odbornosť a náročnosť VGJŽ v Mor. Třebovej v dobe môjho štúdia 78-82 môžem zhrnúť do jednej vety. Bola to pravá vojna podľa predpisov, aká nebola ani na vys. voj. škole a už vôbec nie na boj. útvare. A dodávam, že bez akejkoľvek šikany.Samozrejme, že voj. disciplínu a život podľa voj. poriadkov si niektoré slabé povahy mohli vysvetlovať ako druh buzerácie, ale tí čo to mysleli so službou v armáde vážne to tak nebrali.

Názorom pána pplk.v.v.Skácela o buzeráci dospievajúcich detí neverím a som rád, že mi nikdy nevelil.Teraz sa ktokoľvek môže ísť pozrieť do Mor. Třebovej na poslednú voj. strednú školu v bývalom Československu a bude mu na zaplakanie.Všetko rozbité, o úrovni voj. výcviku, disciplíny sa dá s úspechom polemizovať.Jednoducho kvalita celej spoločnosti, to, kde nás politici po 89-tom dostali /do peknej sra.ky/ sa prejavila aj na mizernej úrovni tejto školy. Vôbec sa to nedá porovnávať z vysokou úrovňou bývalého vojenského gymnázia.

Re: Vojenské školy

PříspěvekNapsal: 14 zář 2014, 15:34
od z archivu
V poválečné historii Československé armády docházelo k poměrně častým změnám ve vojenském školství ,tak středních škol, jako i škol připravujících důstojníky z povolání. O středních školách jsme si již něco napsali, já bych chtěl upozornit na vojenská učiliště, jako důstojnické přípravky po ukončení střední vojenské anebo civilní školy . O vojenských učilištích se toho méně píše, proto ve zkratce. Základní příprava důstojníků se prováděla od roku 1945 ve Vojenské akademii v Hranicích na Moravě. Od října 1949 se postupně začínají jednotlivé druhy vojsk a specializací vyčleňovat z akademie a vytvářet vlastní učiliště, v podstatě podle sovietského vzoru. Nebyly to ještě vysoké vojenské školy,ale vyšší vzdělání, předchůdce budoucích vysokých škol. Po zřízení Vojenské technické akademie v Brně, v roce 1951, jako něco mezi vysokou vojenskou školou a střední školou. Postupem času vzniklo devatenáct vojenských učilišť. Uchazeči o studium v učilištích se podrobovali přísným zdravotním prohlídkám , v některých případech tělesné a psychické zdatnosti /způsobilosti/. Dále kádrovým prověrkám v místě bydliště, předešlém působišti , třídní původ a pod. U ženáčů se prověřovala dokonce i manželčina rodina. Absolventi učilišť se zpravidla zavazovali odsloužit nejméně šest let po učilišti.