Tragédie v Židově strouze - hledání pamětníků

Vše co se týká samotné armády

Tragédie v Židově strouze - hledání pamětníků

Příspěvekod Lukáš D. » 23 led 2017, 19:25

Lukáš D.
 
Příspěvky: 140
Registrován: 23 zář 2014, 06:33
Blog: View Blog (0)

Re: Tragédie v Židově strouze - hledání pamětníků

Příspěvekod K.Dohnal » 05 úno 2017, 15:56

K uvedenému článku,chci jako účastník (vel.tankové roty) jen doplnit,že při cvičení Krkonoše jsme měli v tancích plný palebný průměr.Tak že při použití autogenu by na 100% došlo k výbuchu munice.K uváděnému vyprošťovacímu tanku chci jen uvést,že vždy jezdil na závěr pochodové kolony (v rámci PU-pochodová uzávěra a zde byly všechny technické prostředky),a zde jsme jeli v praporních kolonách.Takže jak je vidět,článek psal člověk,který o přesunu tankových kolon neměl žádné ponětí.
K.Dohnal
 
Příspěvky: 7
Registrován: 30 zář 2014, 20:54
Blog: View Blog (0)

Re: Tragédie v Židově strouze - hledání pamětníků

Příspěvekod Pepa-Kobyla » 08 úno 2017, 17:41

Uvedená událost je určitě smutná, ale článek psal diletant. Zažil jsem převrácení tanku a opravdu to není nic příjemného. V uvedením čase byl mráz v Československu -5 až -10 stupňů a přimrznutí k pancéři opravdu nedojde. Zde je meteorologická mapa ze dne 6.12.1980, stačí jen doplnit datum. http://old.wetterzentrale.de/topkarten/fsreaeur.html Něco podobného se stalo v roce 1968 v Karlových Varech. Sovětské tanky najely na lávku označená 3t - nosnost, v domnění, že je určená max. pro tři tanky. Dopadlo jak mělo, jeden skončil v Ohři a druhý snad se vydrápal na zbytek můstku-lávky. Jestli se někdo utopil nevím. Dnes je lávka posunutá o 10m vedle nového mostu spojující Tuhnice a Dvory.
Pepa-Kobyla
 
Příspěvky: 40
Registrován: 28 zář 2014, 12:35
Blog: View Blog (0)

Re: Tragédie v Židově strouze - hledání pamětníků

Příspěvekod Jiří Fidler » 01 bře 2018, 10:28

Měl jsem možnost si projít některé archivní materiály ohledně "Cvičení Krkonoše" v prosinci 1980 a byla to taková rychlovka, že předpisy velmi často braly za své (takže bych uvedené údaje z článku ohledně pořadí vozidel až tak nezpochybňoval). Vybraná 9. tanková divize (stejně jako 1. tanková divize) nebyla nasazena celá, místo jednoho jejího tankového pluku byl přidán onen klatovský motostřelecký pluk od 2. motostřelecké divize. Klimatické podmínky byly opravdu abnormální, cvičení nebylo standardně naplánováno, ale šlo spíše o mimořádnou akci "na písknutí". Z celé divize dorazil na určené místo v odpovídajícím čase pouze průzkumný prapor, jeho čelní odřad dokonce museli za Náchodem zastavovat, aby nepronikl na polské území. Po odpískání cvičení se návrat do posádek poněkud protáhl. Kolona jednoho takového pluku (ironií vedená přímo velitelem pluku) dokonce v oblasti Golčova Jeníkova zabloudila, několik hodin jezdila dokola a do posádky přijela až den po ostatních.
Při těch zmatcích a klimatických podmínkách lze celou akci 9. tankové divize označit téměř jako fiasko. Ostatně celá divize si pak v roce 1981 vytrpěla svoje - byla zařazena do zvláštního režimu a kromě svých standardních povinností musela plnit úkoly navíc. A kontroly (označované jako "kontrola a pomoc") si u útvarů podávaly dveře. Co kontrola, to nějaký průšvih, takže velitelé pluků i velitel divize z trestů nevyšli. Nakonec však tak špatně nedopadli, jak by se např. z protokolů Vojenské rady 4. armády zdálo, nedopadli. Velitel divize i minimálně jeden z velitelů pluků dosáhli generálské hodnosti.
Jiří Fidler
 
Příspěvky: 7
Registrován: 28 říj 2014, 15:49
Blog: View Blog (0)

Re: Tragédie v Židově strouze - hledání pamětníků

Příspěvekod Jiří Fidler » 01 bře 2018, 10:34

Onen nijak úspěšný přesun v prosinci 1980 ostatně přiměl ministerstvo, aby naplánovalo podobnou akci, přičemž volba padla na tankový pluk 15. motostřelecké divize. Tomu byl vyhlášen poplach, došlo k mobilizačnímu naplnění na plné počty, a poté se přesunul z prostoru Českých Budějovic do VVP Lešť na středním Slovensku. Údajně dopředu nic nevěděl ani velitel pluku, ani velitel divize, ani velitel armády a dokonce snad ani velký Franta Vápno (o čemž bych trochu pochyboval). Akce dopadla skvěle a mladý velitel pluku tím odstartoval svoji hvězdnou kariéru v osmdesátých letech, jež se s třeskem zastavila na sjezdu zemědělců koncem roku 1989. Ten mladý velitel pluku, který celou akci zvládl na výbornou, byl tehdy pouhý KAPITÁN Zbytek.
Jiří Fidler
 
Příspěvky: 7
Registrován: 28 říj 2014, 15:49
Blog: View Blog (0)

Re: Tragédie v Židově strouze - hledání pamětníků

Příspěvekod Pepa-Kobyla » 14 dub 2018, 00:13

Nedalo mi to a trochu jsem zapátral. Tank s osádkou spadl z mostu (žádná rokle) do potoka (výškový rozdíl cca 3-4m), který není zrovna úzký-potok. Kecy o utažených šroubech u nouzáku v podlaze jsou blbost. Kdo v tanku byl, tak ví, že se musí otočit podlaha s "výkrojem" nad nouzák a pomocí klíče velikostí 27 či 32 se po velký dřině povolí šrouby (kde je vzít ty montážní klíče ... schránka s nářadím je na blatníku) a nouzák vážící nějakých 20kg se musí odklopit. Otočit podlahu je celkem dřina a není to otázka jedný minuty. Lepší je nezmatkovat a vylézt "rajčákem". Uvědomte si, že převrácení na věž vše změní včetně orientace. Ovšem, po tom pádu měli kluci asi smůlu, musela to být opravdu rána a následná zranění zapříčinila utonutí. Řidič byl označený za viníka a jeho rodina měla pech. Nezažil jsem za čas u armády otevření nouzáku. Možná při utopení tanku při brodech. Jinak nebyl důvod. Franta Veselý byl vocas. Jsem rád, že tím velitelem nebyl kozí brada generál Arsch Pavel.
Pepa-Kobyla
 
Příspěvky: 40
Registrován: 28 zář 2014, 12:35
Blog: View Blog (0)


Zpět na O ČSLA všeobecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků