listopad 89

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

listopad 89

Příspěvekod písmo » 29 říj 2014, 18:18

Dobrý den pane generále,
čtu již třetí Vaší knihu. Nebo-li pohled z druhého břehu, tedy levého a pár věcí mi nesedí. Konkrétně současné vyjádření M. Jakeše z posledního Reflexu:


A co armáda?

Dvaadvacátého listopadu za mnou přišel ministr obrany Václavík. Žádal výjimečný stav. Říkal: „Chceme splnit svoji povinnost bránit socialistický režim.“ O této otázce jsem nemohl rozhodovat sám, to příslušelo předsednictvu nebo Radě obrany státu. Měl jsem ji svolat. Rada obrany státu, to zní jinak než Ústřední výbor KSČ. Byla chyba, že jsem to neudělal. Ústřední výbor, který byl svolán proti mé vůli, pak 24. listopadu svrhl předsednictvo strany. Tam už si každý valil svou kuličku. Štrougal ale potřebné hlasy nedostal, vystoupil proti němu Husák. Generálním tajemníkem byl zvolen Karel Urbánek...

O tomhler v knihách nepíšete. Prosím o vysvětlení.
Hezký večer.
písmo
 
Příspěvky: 19
Registrován: 25 říj 2014, 23:27
Bydliště: Štětí
Blog: View Blog (0)

Re: listopad 89

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 10 lis 2014, 17:03

Ačkoliv jsem ve funkci NGŠ byl zároveň i sekretářem Rady obrany státu, neměl jsem žádnou možnost sledovat nějaké iniciativy nejvyšších politických a státních představitelů, které se uskutečnily v listopadových dnech mimo ROS nebo velení ČSLA.V těchto dnech se bývalý GT ÚV KSČ Miloš Jakeš znovu k událostem vyjádřil dosti obsáhle např. pro Lidové noviny (8.listopadu). Samozřejmě s odstupem doby se mu může jevit tehdejší postup ze strany někdejších jeho pracovníků jako chybný. Já si však chybu vysvětluji více jako nejednotný názor na řešení situace v zemi i členy předsednictva ÚV, možná i snahou některých mladších stranických funkcionářů učinit nezbytné personální změny a volit správněší postup v další práci (tedy že existovaly rozpory uvnitř vedení). To všechno bylo umocněno i tím, že obvyklá možnost ověřit si svůj postup u hlavních předtavitelů ÚV KSSS v tu dobu neexistoval. Sám jsem ve svých knížkách vyjádřil názor takový, že ČSLA byla schopna obnovit pořádek, ale cena za jeho dosažení by byla možná katastrofální. Pro vojáky nemůže existovat nic horšího, než plnit takovýn úkol proti svým občanům, i když systematicky připravovaným i ze zahraničí, ke svržení existujícího režimu. Jako kandidát jsem byl účasten jednání na vámi zmiňovaném zasedání ÚV KSČ 24.listopadu. Svědčilo bohužel o nerozhodnosti a chybách při výměně ve funkcích i dalším postupu, který byl v ty dny už nesmírně opožděný. Nejsem příznivcem mnohého, co se dnes odehrává v naší zemi. Vidím však i špatný záměr u představitelů SSSR, kterým bylo v tu dobu vhodnější dopustit rozkol socialistické soustavy v Evropě a zachránit alespoň něco z toho, co bylo u nich samotných dosaženo. Že se jim to příliš nedařilo, to způsobil Gorbačov aJelcin. Za správné proto považuji až současné Putinovo vedení.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků