Štít 1972

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Štít 1972

Příspěvekod Pepa-Kobyla » 20 pro 2014, 15:18

Dobrý den pane generále Vacku,
mám k Vám několik otázek ohledně cvičení Štít 72 a byl bych velice rád, kdyby jste nám - čtenářům i diskutujícím odpověděl.
1. Zúčastnil jste se osobně cvičení Štít 1972 a v jaké funkci??
2. Jak by jste hodnotil kvalitu výcviku u zúčastněných armád?? (vynikající, dobrá, dostatečná)
3. Kolik mimořádných událostí se během cvičení stalo? Slyšel jsem názor, že se počítalo se ztrátami kolem 2%.
4. Byla někdy vyčíslena cena za cvičení pro Československou armádu a celková částka za VS?
Děkuji za odpovědi, přeji Vám příjemné svátky a zdraví v novém roce.
Pepa-Kobyla
Pepa-Kobyla
 
Příspěvky: 40
Registrován: 28 zář 2014, 12:35
Blog: View Blog (0)

Re: Štít 1972

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 22 pro 2014, 11:05

Asi Vás plně svojí odpovědí neuspokojím. Cvičení ŠTÍT- 72 jsem se nezúčastnil. V tu dobu jsem začínal ve funkci NŠ 2.msd v Sušici. Pozdější moje zkušenosti, kupříkladu ze cvičení ŠTÍT-84, kterého jsem se zúčastnil ve funkci NŠ-1.ZV ČsF, se dají možná k odpovědi alespoň částečně využít. Ztráty při takových cvičeních nebyly nikdy stanoveny a naopak účasti dalších čl. států VS se podstatně lépe dbalo o dodržování bezpečnostních opatření. Tak např. při účati 40 tisíc vojáků a značného množství těžké techniky při ŠTÍT-84 zahynuli při dopravní nehodě asi 3 vojáci MLA pří návratu ze cvičení, ještě na území Slovenska. Finanční náklady na taková cvičení jistě nebyly malé a počítat je lze různě. Zúčastnila li se určená naše divize, pluk nebo štáby různých stupňů velení takového cvičení, nebyly to náklady navíc, protože taková DTC nebo štábní nácviky by stejně v onom výcvikovém roce samostatně prováfěly. Samozřejmě, že účast jiným členským státům, spojená s jejich pobytem na našem území se asi částečně hradila, ale v podstatě své náklady si zabezpečovaly samostatně. Finanční náklady ČSLA se hradily ze stanoveného rozpočtu na výcvikový rok, který představoval kolem 30 miliard Kčs.
Nepozoroval jsem výrazně slabší úroveň vycvičenosti ostatních vojsk a štábu čl. států VS. Snad určitý rozdíl byl ve výzbroji, kde jsem pro sebe hodnotil úroveň její modernizace. V tom jsme částečně převyšovali MLA a BLA.
Aniž bych se chtěl vyhýbat odpovědi na cvičení ŠTÍT-72, doporučuji vyhledat všechny údaje na Googlu zadáním názvu cvičení.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků