Poplach

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Poplach

Příspěvekod pmr » 07 úno 2015, 23:45

Dobrý den pane generále. Chtěl bych se zeptat zdali mělo urychlené opuštění kasáren při poplachu opravdu smysl. Vždyť při skutečné válečné situaci by nejdříve byl na straně protivníka zvýšený radiový provoz, přesuny vojsk apod. Což by určitě neuniklo naší rozvědce. Sloužil jsem jako voják ZVS v letech 1982-84 na odposlechu ve Zbirohu a vím jak v rámci cvičení vojsk NATO houstl radiový provoz, přelety letadel přes Atlantik apod. Proto si myslím, že by vojska byla vyvedena do záložních či nástupních prostorů dávno před skutečným napadením.Děkuji za odpověď, P. Martínek
pmr
 
Příspěvky: 1
Registrován: 01 úno 2015, 22:53
Blog: View Blog (0)

Re: Poplach

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 12 úno 2015, 13:30

V podstatě máte pravdu a nemám žádné námitky proti Vašim názorům. Snad bych pouze doplnil, že byly co nejdůsledněji řešeny všechny možné varianty možného vzniku války na Západoevropském válčišti. Jednou z nich, i když možná méně pravděpodobnou, bylo její zahájení s použitím jaderných zbraní. Ponechme stranou, kdo by asi první zahájil. Státy NATO (USA,VB a Francie) měly samozřejmě také strategické rakety, USA s dostřelem 8-12 tisíc km. Doba letu na naše teritorium byla asi 15-20 minut. Vedena by byla samozřejmě na hlavní politicko- ekonomická centra, ale i na vojenské objekty. Z toho důvodu tedy byly plány k uvedení vojsk do plné bojové pohotovosti stanoveny tak, že nezbytnost opustit kasárna stanovena na 30-45 minut od vyhlášení poplachu.V mnoha posádkách to nebyla vůbec jednoduchá situace a proto opakování zhruba 1x v roce byla nezbytná.
Mimo položenou otázku si dovolím reagovat i na místo Vaší základní vojenské služby. Nesmírně jsem si vážil na funkcích NŠ a velitelů našich vojenských svazků a svazů, že takové útvary ZU existovaly. Denně jsem zahajoval svůj pracovní den právě seznamováním se s hlášeními výsledků našeho komlexního průzkumu (vševojskového, radiového i radiotechnického). V něm významné místo zaujímali i vojáci základní služby, kterým jsem vždy a rád vyjadřoval při kontrolách jejich pracovišť poděkování za jimi prováděnou práci. Jistě je Vá známo, že útvar ve Zbirohu patřil do kompetence velitelství ZVO.Svazek stejného významu byl v Litoměřicích a podobné pluky měla i 1.a 4.armáda.
Mějte se dobře a přeji úspěchy v práci i v osobním životě.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků